Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Sledujete příběhy úspěšných, rádi byste byli jako oni, ale máte strach, že to nedokážete, že nejste stvořeni pro žádný úspěch?

Jak si tohle srovnali v hlavě oni, že našli odvahu zkusit uspět?

Jak je možné, že se přestali bát sami sebe, svého strachu, své pochybnosti?

I takové otázky dostávám. A Řešidlo, mé podcasty, jsou forma, kterou na ně svým pohledem a hlasem odpovídám. Každý všední den jeden Váš dotaz a jeden můj podcast.

Dnes odpovím Adamovi a každému, kdo má podobný problém: „Petře, zbožňuji Vaše podcasty, dávají mi sílu, klid, pouštím si je před spaním. Mám radost, že se věnujete i úspěchu. Chci něco dokázat, ale pořád mám strach, že je to moc velký risk, že neuspěju, přece tolik lidí neuspělo. Pak mi zas šrotuje hlava, představivost, a já si říkám: Jak si to v hlavě srovnali ti, kteří uspěli?“

Předně, pokud Vás baví podcasty zaměřené pouze na úspěch, můžete je poslouchat denně. Jmenují se Myšlením na vrchol a dělá je Lukáš Eder.

Moje první kniha, kterou jsem přečetl o úspěchu, se jmenovala Think and grow rich, v češtině Myšlením k bohatství. Napsal ji před sto lety Napoleon Hill, novinář, který zpovídal bohaté lidi a ptal se jich, jak uspěli. Co jsem z toho pochopil já?

Že čas, Adame, neutíká, ale Tvůj život ano. Pokud budeš čekat na správný čas, ten život Ti uteče. 

Všimni si, že většina lidí celý život chodí po špičkách, aby snad něco proboha nepokazili a nakonec bez jakékoli úhony umřou. Psychologie mluví o syndromu ryb na mělčině. Ryby na mělčině se bojí do hloubky, myslí si, že na mělčině je bezpečně, že tam jsou v teple, ale problém je, že nikdy nepoznají hloubku moře, hloubku života. Nikdy nepoznají svůj potenciál, čeho jsou opravdu schopni.

Podívej se na děti. Všichni jsme jako malí riskovali, objevovali, byli šťastní. Časem jsme se stali někým neriskujícím. Proč? Abychom neselhali, abychom někoho nezklamali, abychom nebyli jiní, než jaké nás chce mít okolí. 

Proč si, Adame, nepoložíš otázku: Po čem toužím? Co si přeji? Co doopravdy chci?

Úspěch není výsada jen nějakých předurčených lidí. Ani to není uzavřený klub. Ta otázka nezní, jestli můžeš, ale jestli to uděláš. Samozřejmě že můžeš uspět, ale neuspěješ, když budeš mít strach a kvůli tomu strachu nic nezkusíš.

Uč se z příběhů. Van Gogh řekl něco nádherného: Když se ho ptali, jak může namalovat tak výjimečné obrazy, odpověděl: „Já nejdřív sním o své malbě. A pak ten svůj sen namaluji.“ Adame, to je ono. Vysni si, co chceš, a pak to zkoušej uskutečňovat. Ty máš totéž, co měl Van Gogh. Mysl, představivost, kreativitu, schopnost učit se. Všichni to máme, ale ne všichni to chceme použít, na mělčině to nepotřebujeme. 

Nebo Henry Ford. Měl jenom základní školu, spoustu nevědomostí, ale měl jedno rozhodující poznání: že každý člověk má své přednosti i své slabiny. Spočítal si, že stačí svoje slabiny nahradit lidmi, kteří mají adekvátní přednosti, kteří vynikají v tom, v čem on zaostává. Takhle vznikl jeden z největších automobilových průmyslníků všech dob. On sám říkal: „Mně vůbec nevadí, že nejsem superschopný v jakékoli z technických oblastí, stačí, že jsem superschopný sehnat dostatek lidí, superschopných v každé z těch technických oblastí.“

Mnozí lidé si myslí, že existenční svoboda je něco samozřejmého, že je to jako úspěch, že na něj mají nárok. Ne, svobodní jsme jedině tehdy, když si tu svobodu vytvoříme. A totéž platí pro úspěch, pro bohatství, pro štěstí. Nic z toho nepadá z nebe, pro všechno si musíme dojít.

Když pohlédneme na cesty úspěšných lidí, jak je ukazuji v magazínu FC, jejich myšlení nikdy nebylo postaveno na přesvědčení, že se narodili s nárokem na životní výhru. Typické je to u sportovců. Právě proto, že se cítili automaticky nestvořeni pro úspěch, dřeli, trénovali den co den. Kdyby věřili, že jim úspěch spadne do náruče, nikdy by pro něj nic neudělali. Očekávali by, že přijde sám, když na něj mají nárok. Pokorný trénink umožňuje naopak soustředit se a nerozptylovat se jednou výhrou nebo jednou prohrou, a tím pádem ne jen zvítězit, ale hlavně vítězství dlouhodobě opakovat.

Každopádně, pamatujte si: Pokud si pro to, co chcete, nepůjdete, nikdy to nebudete mít.

© Petr Casanova