Lidská bytost funguje jako parlament.

Je v ní sto křesel, sto poslanců a prostá většina rozhoduje o tom, co člověk udělá.

V tom parlamentu jsou ale zastoupené jen dvě strany: Strana Rozumu a Strana Citu. Čím více křesel má jedna strana, tím méně má strana druhá. To znamená, že čím víc se člověk rozhoduje rozumem, tím méně se řídí citem, respektive čím více dává na cit, tím méně zbývá na rozum.

Žít s manipulátorem není racionální věc, ale citová. Každý rozumný člověk od manipulátora odejde. Každý rozumný člověk zvenčí také manipulátora ve vztahu pozná. Varuje Tě: „Dej si pozor!“ Nebo: „Copak Ty to nevidíš, jak Tebou manipuluje?“

Ale Ty to nevidíš. Nemůžeš, pokud rozum nedostává dostatečný prostor – pokud nevyhodnocuje podněty smyslových orgánů (co vidí, slyší, vnímají, prožívají). To je cíl manipulátora: Zbavit Tě rozumu. Nechat Tě napospas citu. Protože kdo se rozhoduje výhradně citem, vypadá jako bez rozumu. Podobně jako ten, kdo se rozhoduje výhradně rozumem, vypadá jako bez srdce.

V FC Klubu jsem při osobních setkáních, webinářích nebo mailových konzultacích často dotazován na strategie manipulátorů. Ať vysvětlím, jak vlastně uvažují a proč jsou efektivní.

Dnes tedy ukážu pět jednoduchých ukázek, pět vět, které jste velmi pravděpodobně už někdy slyšeli. Nyní pochopíte, proč Vás připravovaly o rozum, a jak se tomu bránit.

Připraveni? Tak se manipulátorům pojďme podívat do kuchyně.

Pokračování článku je k dispozici pouze členům Klubu FC

Předplatit od 0.55 Kč za den

Máte již zakoupeno členství v Klubu FC?
Přihlaste se zde