Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Stojíte na rozcestí a nevíte, kudy se vydat?

Trápí Vás, že jste k životu nedostali žádný návod?

Necítíte se dobře z cesty, na kterou Vás vyslali rodiče, do které Vás nutí okolí, ze zmatku, který máte v sobě?

Čím se řídit, abychom vykročili správným směrem?

I takové otázky mi posíláte každý den. A každý všední den se odpovědím věnuji ve svých Řešidlech, podcastech, kde mluveným slovem zodpovídám nejčastější dotazy.

Můj hlas můžete poslouchat zde (viz přehrát výše) nebo v aplikacích jako Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts (stačí najít Řešidlo FirstClass. Zakliknete-li tam odběr, neutečou Vám jednotlivé díly.)

Dnes odpovím Vaškovi, který mi napsal: „Mám problém, se kterým mi asi nepomůžete. Nemůžete totiž vědět, co je pro mě správné, navíc když to nevím ani já sám. Nevím, jakou cestou v životě jít, jak se rozhodnout, když mám dilema, netuším, co je vlastně dobré a co špatné. Můžete mi přesto poradit?“

Když budete číst magazín FC, dozvíte se spoustu metod, jak si pomoci na křižovatkách, bez ohledu na to, po čem v životě toužíte, v jaké výchozí situaci jste, co každodenně prožíváte. Já uvedu tři, které můžete aplikovat hned teď.

Prvním pomocníkem při rozhodování na křižovatkách je koruna. Mince, kterou si hodíte. Ne proto, aby rozhodla za Vás, která ze dvou variant je lepší, ale proto, abyste, když ji vyhodíte do vzduchu a ty strany se otáčejí, zjistil, co si přejete, aby padlo. Víte, ono je to často tak, že člověk si něco přeje, ale zároveň o tom pochybuje. Potřebuje se nějak ujistit, odevzdat se třeba i vyšší moci. Ale klíčové je, že ten krok pak musí udělat sám, on má tu odpovědnost za svůj život, ví to. Proto i když nechá rozhodnutí, řekněme, náhodě, už v té chvíli, kdy se mince ve vzduchu otáčí, cítí, co chce, aby padlo. A když to NEpadne, tak si snaží najít důvod, proč to hození mincí opakovat. Že nevyletěla dost vysoko, že se dostatečně neotočila. Zkrátka hází tak dlouho, dokud nepadne to, co ve svém nitru chce.

Samozřejmě to je případ, kdy se člověk rozhoduje jenom mezi dvěma možnostmi. 

A když jich je víc?

Druhým pomocníkem při rozhodování na křižovatkách je Buffettovo pravidlo, také se říká pravidlo 5 z 25. Warren Buffett je americký investor, jeden z nejbohatších lidí na světě. Buffett vytvořil pravidlo pro případ, kdy máme příliš mnoho cílů, snů, úkolů, všechny nám připadají podobě důležité a naléhavé a nevíme, jak je seřadit. On navrhl toto: 

  • Vezměte papír a napište na něj seznam 25 položek, kterých chcete dosáhnout – třeba cílů v celém svém životě. Nebo 25 úkolů, které chcete zvládnout dnes, tento týden, tento měsíc, tento rok, to je jedno. 
  • Pokud nejste schopni je očíslovat, seřadit podle důležitosti nebo časové posloupnosti, vezměte druhý papír a prvních 5 napsaných cílů přepište na něj. To budou Vaše priority, Vaše hlavní cíle nebo úkoly pro nejbližší období. 

Bude to zvláštní pocit, protože Vy samozřejmě máte ještě další cíle a úkoly, přesněji dalších 20, které jsou také pro Vás důležité, ba stejně důležité, ale ony dál zůstávají součástí všech 25 cílů. Jen je nemůžete řešit všechny najednou, protože byste pořádně nedokončili ani jeden. 

Je to psychologie. Když před sebou vidíte všech 25 úkolů, ztrácíte chuť s nějakým začít. Je jich moc. Když jich ale vidíte jenom pět a zároveň cítíte, že Vás čeká dalších 20, tak je Vám jasné, že není čas marnit čas, že musíte vzít první a začít, abyste všechno stihli. 

Uvidíte, že těch prvních 5 cílů zvládnete brzy, protože MUSÍTE, navíc Vás to potěší, dá Vám to sílu. O to energičtěji si pak vyberete dalších 5 cílů a zvládnete i je. 

Tohle je výborné pravidlo proti prokrastinaci, proti odkládání, tehdy když neumíte takzvaně prioritizovat, tedy určit si, co je vlastně přednější, prvořadé, a co může počkat.

Třetím pomocníkem při rozhodování na křižovatkách jsou hodnoty. Víte, dnešní chaotický svět – ve kterém lidé každé ráno vstávají a nevědí proč, nechce se jim ven, nebaví je život, dělají něco, o co nestojí – je způsoben tím, že lidé neznají své hodnoty. Nevědí, co je pro ně opravdu důležité. 

Oni Vám naučeně řeknou, třeba, že nejdůležitější je zdraví, ale jejich život tomu vůbec neodpovídá. Jejich život ukazuje, že pro ně zdraví vůbec není důležité. Proto je klíčové určit si svoje hodnoty. Svoje, ne cizí. Upřímně, na rovinu.

Jsou to peníze? Fajn. Jestliže budu vědět, že mojí hlavní hodnotou jsou peníze, vím, jak se rozhodnout, když před sebou budu mít dvě pracovní nabídky. Práci, která je opruz, ale hodně vynáší, a práci, která je pohodička, ale peníze tam nevydělám. No, pokud jsou pro ně prvořadé peníze, tak se rozhodnu pro tu první. Jestliže ale mojí hlavní hodnotou bude třeba klid, zdraví, čas na rodinu, tak se rozhodnu pro to druhé. 

Člověk vždycky jde ve směru svých hodnot, ale musí ty hodnoty znát. Ostatně, stejné je to s penězi. To, za co je utrácíme, ukazuje naše hodnoty. A tak si upřímně řekneme: Co v životě chci? Chci být zdravý? Nebo chci být zajištěný? Nebo chci mít čas na děti? Nebo chci mít děti na soukromé škole? Co je to nejdůležitější? A pokud nevíte, pro co se rozhodnout, hoďte si korunou. Jak se začne otáčet ve vzduchu, ucítíte, jestli je pro Vás víc dítě, nebo peníze. A pokud to pořád necítíte, ať za Vás rozhodne koruna. Chcete? Nebo to nedovolíte?

  • Technikami osobního růstu se zabývá magazín FC, příští vydání je zaměřené na budování a rozvíjení sebevědomí. Předplatné získáte zde.
  • Raději posloucháte než čtete? Speciální podcasty Myšlením na vrchol můžete každý den poslouchat zde.

Každopádně, pamatujte si: Vždy jdeme tam, kam jdou naše hodnoty. A pokud nikam nejdeme, pak patrně žádné hodnoty nemáme. Je čas je najít, abychom mohli vykročit správným směrem.

© Petr Casanova