Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Rozdáváte se pro druhé, ale nikdo Vám vynaloženou energii nevrací?

Připadáte si pak provinile, když si máte najít čas pouze na sebe?

Jsou pro Vás potřeby druhých vždy přednější než Vaše vlastní – a už se Vám to zajídá?

Ptáte se, jak toto nastavení v hlavě změnit, a přitom netrestat okolí ani sebe?

I takové otázky dostávám. Píšete mi v průměru 300 žádostí o můj názor denně. Při velikosti komunity FirstClass na Facebooku (přes 300 000) to není velké číslo, ale dá mi zabrat. Je to přece jen 9000 otázek měsíčně a více než 100 000 problémů ročně.

A právě proto každý všední den odpovídám mluveným slovem ve svém Řešidle, podcastu, který můžete poslouchat tady na stránce (viz výše), ale také v různých aplikacích (Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts). Tady je přepis mého podcastu.

Dnes odpovím Denise a každému, kdo má podobný problém: „Petře, vlastně nemám, na co si stěžovat. Pracuji v LDN (léčebně dlouhodobě nemocných). Pečuji o druhé, je to záslužná práce, jsem ráda, že ji mám. Doma, když přijdu, mám zdravého syna, manžela. Snažím se starat i o ně. Syn má spoustu problémů, manžel se sebevědomím a lítostivostí. Vlastně jsem v jednom kole, pořád se mám o koho starat, ráda dělám okolí šťastným. Ale proč nejsem šťastná já?“

Člověk je jako konvička. Aby mohl rozlévat čaj, tak ten čaj musí doplňovat. Nelze rozlévat čaj z prázdné konvičky. Pokud jen vyléváte svou sílu, jenom rozdáváte radost, tak ji nedoplňujete. A jednou Vám začne chybět.

Já neovlivním, kolik lásky Vám dává syn nebo manžel. Pokud mají svých starostí dost, tak musíte tu lásku najít v sobě. Říká se tomu sebeláska.

Láska je uvědomování si potřeb druhých. Sebeláska je uvědomování si potřeb vlastních. Nedostatek sebelásky je kořen utrpení. 

Sebeláska může být nekonečná, stejně jako může být nekonečná sebenenávist, protože vždycky můžeme na sobě najít něco, co se nám nelíbí, nebo co nám chybí, ale stejně tak můžeme na sobě vždycky najít něco, co se nám líbí, za co můžeme být vděční, co můžeme ocenit, od čeho se pozitivně odrazit. A v tom spočívá sebeláska.

Začněme se třemi kouzly, třemi uvědoměními, které nám pomohou lépe jí porozumět:

1. Neexistuje vakuum. Kde skončí sebeláska, začíná sebenenávist. A naopak, kde skončí sebenenávist, začíná sebeláska. 

Sebenenávist končí a sebeláska začíná tam, kdy si uvědomíme, že nikdo není proti nám, že vždycky my sami jsme svoje největší překážka. 

Když nejdeme svojí cestou, nedobíjíme štěstí, tak to není chyba okolí, ale naše. Když nadáváme na okolí, že nás dostatečně neoceňuje, tak svůj hněv obracíme i proti sobě, stěžujeme si vlastně ne na druhé, ale na sebe, že nejsme dost schopní se vymanit. 

A hlavně se soustředíme na něco špatného – oni za to můžou, že mám vrásky. Vnímáme to, co nefunguje. Říká se tomu pohled nedostatku. Nikdo, kdo se dívá na život pohledem nedostatku, nemůže být šťastný. A naopak štěstí začíná tam, kde začíná pohled dostatku. 

Víte, já jsem vlastně už starej, je mi 45, možná jsem i ošklivej, ale mám se rád. Líbí se mi můj hlas, líbí se můj úsměv. Jestli Vám se nelíbí, to vůbec nevadí, starejte se o svůj hlas a o svůj úsměv, ať se Vám líbí. To je celé. Hlavně se přestaňte bombardovat tím, jak jste špatní, protože jste úžasní.

2. Věnujte se sobě. My jsme si zvykli žít venku, mimo sebe. Zajímá nás, co si o nás myslí druzí, ale neřešíme, co si o sobě myslíme sami. Jak bychom mohli být šťastní, když nás nezajímá to, co nás činí šťastnými. Nás zajímá jenom to, jak udělat šťastnými druhé, ale kdo udělat šťastným nás? Nikdo. Nikdo jiný než my. 

Neřešte na prvním místě to, že musíte mít dobrý vztah se všemi lidmi kolem. Na prvním místě musíte mít dobrý vztah sami se sebou. 

Jděte tam, kde to milujete. Do přírody, kamkoli, kde to máte rádi a kde nabíráte energii. Tam si totiž uvědomujete, kdo jste. A Vy víte nejlépe, co Vám dělá dobře, protože Vy se znáte nejlépe, tudíž jedině Vy se můžete nejlépe ocenit. Pamatujte: Vy se můžete ocenit víc než kdokoli jiný ocení Vás. 

Prostě dělejte, co milujete. Nejenže Vám bude dobře, ale pochopíte, PROČ Vám je dobře. Protože naplňujete své potřeby.

3. Nikoho nekopírujte, nesnažte se k někomu vzhlížet. Vůbec se odpojte od okolí, od davů. Když nakupujete oblečení, přemýšlejte hlavně o tom, jak se v něm cítíte Vy, ne jen to, jestli Vás někdo obdivuje. Prostě investujte do sebe. Ne proto, abyste zapůsobili na okolí, a jen pak se cítíte dobře. Protože potom můžete čekat na něco, co nepřijde. Co Vás srazí. Nesnažte se někoho ohromit, snažte se ohromit sebe. A pokud většinu Vašeho života naplňuje starost o druhé, postarejte se o sebe. Hledejte čas na to, abyste nalézali zdroje radosti. Protože tohle za Vás nikdo neudělá.

Každopádně si pamatujte: Povinnost udělat Vás šťastnými nemá nikdo na světě, jenom Vy. A to je dobře. Protože pochopíte, že to jde. Ale pochopíte to, jedině když musíte, jedině když zjistíte, že to nikdo jiný neudělá.

© Petr Casanova