Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Žijete už spíše vedle sebe než spolu?

Jste více rodiče či kamarádi než partneři?

Chybí Vám fyzické sblížení, intimnosti, všímání?

Jak zastavit rychlé odumírání něžností?

I takové otázky mi přicházejí. Množí se i s ohledem na situaci ve státě a koronavirová opatření, která stále víc lidí uzavírají v domácí izolaci a s dětmi. Je šance nedostatek sexu napravit, nebo si právě v této chvíli přestanou lidé připadat vzácní?

Choulostivé otázce dnes věnuji toto Řešidlo – způsob, kterým mluveným slovem zodpovídám Vaše dotazy. Můžete poslouchat nejen zde (viz přehrát výše), ale i v aplikacích jako Spotify, Google Podcasts a Apple Podcasts.

Odpovídám nejen Ivošovi, který mi napsal následující dotaz, ale i všem ostatním, kteří mají podobný problém: „Mám krásnou ženu, skvělé děti, a přesto se ve vztahu cítím nešťastný. Chybí mi milování. Dřív jsme mu byli propadlí, ale asi nás semlel stereotyp. Přijdeme z práce, řešíme děti, najíst, vykoupat, spát, televize a pak ,Dobrou, dnes už nemám sílu, snad zítra‘. Ale zítra je to stejné. Přemýšlím občas o rozvodu, o milence, ale pak si řeknu: Co když existuje řešení? Co když Vy víte, jak vrátit čas?“

Samozřejmě, příručky jsou plné nápadů. Používat erotické pomůcky, ne svlékat, ale oblékat se do postele, provádět rychlovky, když zdánlivě není čas nebo síla na něco delšího.

Ale já Vám řeknu tři tipy, jež podle mých zkušeností účinkují velmi dobře. Vycházím i z reakcí mých čtenářů, s nimiž v osobních konzultacích probírám jejich individuální problémy.

Předem upozorňuji, že následujícím prověřeným tipům možná nebudete důvěřovat. Budou Vám připadat moc technické, neromantické. Ale zkuste je, mohou fungovat tak, jak vůbec nečekáte.

Prvním způsobem milostného oživení je termín. Prostě stanovit si: V tento konkrétní den, v tento konkrétní čas. Já vím, zní to plánovitě, ale nezapomínejte, že fyzické milování je z velké míry hormonální věc. Hormony ovlivňují naši psychiku a nazpět naše psychika dokáže ovlivnit hormony. Jestliže si racionálně stanovíme termín, pak zjistíme, že se ten den ráno začalo v našem těle něco dít. To jak psychika ovlivnila hormony. Začneme se chvět, nervóznět, těšit. A ty hormony nazpět ovlivňují naši psychiku. Takhle to mají úplně všichni lidé, žáci, kteří vědí, že je čeká zkouška, i sportovci, kteří vědí, že je večer čeká závod, zápas. Ten den D je pak úplně jiný. S každým dalším okamžikem cítí rostoucí mrazení v zádech, napětí očekávání a hlavně soustředění. I partneři, když vědí, že dneska je ten den, se na sebe jinak dívají, jinak k sobě přistupují.

Fyzické milování je hlavně v produktivním věku zásadní pro fungování vztahu. Je totiž symbolem celého soužití. Dva lidé si při milování jako ve vztahu musejí být blízcí, rozumět si, dokázat se vcítit jeden do druhého, aby to fungovalo. Aby se oba cítili skvěle, musejí si vyhovět. I když má vztah problémy, i když se ti lidé předtím pohádali, opravdu empatický sex je posune do jiné dimenze. Ano, svým způsobem vrátí čas dávno před okamžik té hádky. Je to prostě hormonální záležitost. Pomáhá nám cítit se lépe, uvolnit přetlak třeba z práce nebo právě z každodenní péče o děti, ze stereotypu.

Druhým způsobem milostného oživení je, řeknu to hanlivě, odklizení dětí. Víte, domluvit se s přáteli, sousedy, někým z rodiny, kdo prostě děti odstraní z Vaší blízkosti. Už to je změna. V té chvíli je něco jinak než jindy. A také máte mnohem širší škálu možností. Můžete jít spolu volně na večeři, jako za svobodna, udělat si jiný večer, vypustit děti z hlavy, vypustit všechen stereotyp. Pamatujte, že změna je život, a když můžete dokonce pustit chlup, jak se říká, utratit nějaké peníze, můžete vzít ženu do hotelu (i v době koronovirových opatření stále fungují), ale nemusíte nikam daleko, třeba jen do hotelu v okolí, v témže městě, v jeho rámci do bazénu, do sauny, na masáž, pak na večeři, a když pak přijdete na pokoj, tak sex není už něco výjimečného, ale přirozená třešnička na celém sladkém dortu. Navíc to bude večer, který si budete chtít zopakovat. A možná se celý týden, nebo jaká bude Vaše domluvená frekvence, budete těšit na „svou změnu“.

Třetím způsobem milostného oživení je nejít do postele. Prostě postel vynechat. Když už je termín, když už doma nejsou děti, rozhlédnout se po bytě a vybrat si z celého obřího katalogu možností. Třeba: Podívejte se na pračku, nemá úplně nepohodlný vršek. Nebo se podívejte na stůl, kuchyňskou linku, k oknu s krásným výhledem do okolí, hlavně v noci, nebo prostě partnerku začněte svlékat teď a tady, ať je to právě v koupelně, v chodbě, zkrátka něco změňte. Uvidíte, co to udělá s Vašimi i jejími hormony, a pokud to místo pro Vás na tom místě bude nezvyklé, namáhavé a nepraktické, dokončení je možné vždycky v posteli. Ale tentokrát to bude jiné, věřte mi.

Každopádně, pamatujte si: Život je změna a změna je život.

© Petr Casanova