Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Proč muži slibují to, co nesplní? To je další Váš dotaz, další můj podcast. Tentokrát vyberu Katku, která mi napsala: Nestála jsem o to, ale začala jsem si se ženatým. Proč mi říkal, že se rozvede, proč chtěl, abych mu věřila, a proč jsem opravdu začala věřit, já husa pitomá, a začala ho milovat? Proč muži lžou a ženské jim to věří?

Denně řeším tři sta případů. To je devět tisíc příběhů každý měsíc, sto tisíc případů každý rok. Je to vysoké číslo, ale mnohé ty příběhy jsou propletené. Píšou mi třeba všichni tři lidé z toho trojúhelníku. Manželka, manžel i jeho milenka. Všichni jsou nešťastní a všichni se ptají: Proč to ti druzí dělají? Tak já Vám povím nejklasičtější ze všech případů.

Je spokojené manželství. Manželovi nic nechybí. A přesto má roupy. Za prvé: manželka je už za ty roky okoukaná. Za druhé: doma má stereotyp – děti, večeře, televize, sex, pořád dokola. Za třetí: přichází krize středního věku, strach, jestli se ještě líbím, jestli mi neutíká život, jestli ještě něco dobrodružného vůbec zažiju. Za čtvrté: krásná mladá oběť, na které si můžu ukojit svoje ego. Dokážu to ještě, stojím za hřích? Jenomže jak chcete, ženatí, okouzlit ženu, která ženatého nechce? No, musíte říct, že ženatí už dlouho nebudete. Že nejste doma šťastní, a vlastně je to i pravda. Protože s tou milenkou přichází jiný život, má tolik barev, žádné plenky, žádný okoukaný člověk, změna. Najednou je Vám skvěle, a najednou začínáte věřit, že by bylo dobře se rozvést. Jenomže, víte, Vy nemáte důvod. Myslím důvod pro manželku, pro děti, pro rodinu. Přece jste stáli u oltáře a slibovali „v dobrém i zlém“ – a nikdo Vám nic špatného nedělá. A to Vás štve. Protože nemáte důvod. No, a když nemáte důvod, tak ho musíte vytvořit. Hádat se doma, hledat záminky, postěžovat si na manželku, děti, na strašný život, který už není k vydržení.  Ne proto, že by Vám někdo ubližoval, ale proto, že Vám nikdo neubližuje.

Jsou muži, kteří tohle nedají. A současně nedokážou čelit své odpovědnosti za slova. Nemohou přijít za milenkou a říct: Já vím, že jsem Ti sliboval, že se rozvedu, ale já se nerozvedu. To nejde říct. Protože ta milenka se může mstít. Když Vás nemůže mít ona, tak Vás nebude mít žádná. Kontaktuje Vaši manželku, zničí všechno, co jste budovali a co je pro Vás najednou tak posvátné. Já jsem ve své praxi zažil tisíce způsobů, jak se muži zoufale snažili milenky zbavit. Měl jsem případ, kdy muž donesl své milence potvrzení od lékaře, že má rakovinu a brzy zemře. Aby ho už nekontaktovala, aby na něj v dobrém vzpomínala. Jenže tu milenku tím zdrtil. Když se přestal ozývat, bylo to nejtěžší období jejího života. A tak kontaktovala jeho manželku. Vysvětlila, kdo je, popřála upřímnou soustrast a zeptala se, kdy je pohřeb, nebo pokud už byl, kam může přinést kytičku na hrob. Pro tu manželku to byl šok. Řekla: Ale on je tady na zahradě, je úplně zdravý, hraje si s dětmi; jak se jmenoval ten doktor, co mu napsal to potvrzení? No, byl to jeho kamarád.

Až se budete divit, proč Vám někdo lže a později pro Vám lhát přestává, vzpomeňte si na můj podcast 5 důvodů, proč být ve vztahu upřímnýTam jsem vysvětloval, že lež umí zranit a zraňovat víc než pravda. A to i toho, kdo lže. Jeho samotného ničí to, že lže. Je to pro něj dlouhodobě nestravitelné, nesnesitelné, neúnosné. Nikdo nechce být nešťastný a většina lidí si váží toho, co měla, bohužel až když to ztrácí. Ale tak se jmenoval vlastně i další z mých podcastů

Víte, na začátku se vždycky zdá, že lež nám dokáže získat něco víc než pravda. Tak nám to tvrdí ­– ale je to lež. I v tomhle nám ta lež lže. 

Děkuji za Váš poslech, za Váš čas, za Vaše otázky. A těším se na příští Řešidlo. A pamatujte si: Když něco nemůžete splnit, tak to neslibujte. Jinak do neštěstí naženete sebe, a ještě někoho jiného. 

© Petr Casanova