Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Proč chceme zpátky toho, kdo nám ublížil? To se máme tak málo rádi? To je další Váš dotaz, další můj podcast. Dneska odpovím Janě, která mi píše: Mnohokrát mě podvedl, mnohokrát mě opustil, a já ho přesto chci zpátky. Proč? Proč jsem tak hloupá, když vím, že se nezmění a že jeho návrat bude znamenat jenom další bolest? Jak si mám pomoct?

Tak nejprve si odpovězme, proč se Jana cítí hloupá, proč si myslí, že jí nefunguje rozum. Lidská bytost je takový parlament. Je v něm, řekněme, sto křesel, sto poslanců a prostá většina rozhoduje o tom, jak se člověk chová. V tom parlamentu jsou ale jenom dvě strany: strana rozumu a strana citu. To znamená, že čím víc křesel má rozum, tím méně křesel zbývá na cit. A opačně. Čím víc hlasů v daném okamžiku dáváme citu, tím méně hlasů necháváme rozumu. Jinými slovy: Když se rozhodujeme převážně srdcem, vypadáme jako bez rozumu. A když se rozhodujeme převážně rozumem, vypadáme jako bez srdce.

Tolik, Jano, na vysvětlenou, proč uvažujete tak nerozumně. Protože máte zjitřené city. A teď: Co ty city zjitřilo?

Víte, my všichni odmalička máme sklon posuzovat svou sebehodnotu podle chování druhých. Když nám učitel ve škole dal pětku, říkal tím: Jsi nula, nic neumíš, nic z Tebe nebude. A když jsme pak přišli domů, rodiče nám řekli: Nemáš jedničku, potrestáme Tě. Vezmeme Ti hračku, izolujeme Tě od kamarádů, zkrátka připravíme Tě o něco, co máš rád. To Tě bude bolet. A nebudeme Tě mít rádi. Tak nás naučili, že když nás někdo opustí, je to naše chyba, máme něco změnit, nějak se mu zavděčit, protože jedině když se vrátí, pak začneme mít hodnotu, nebudeme nuly.

Je strašný omyl myslet si, že už děti nejsme. Všichni jsme. Všichni v sobě máme to zraněné a někdy nemilované dítě, jen jsme už trochu starší a těch ztrát, bolestí i vlastních chyb je tam mnohem víc. Daleko méně si věříme, daleko víc o sobě pochybujeme, s každým dalším rozchodem. To je přirozené.

Povím Vám dvě jména, která byste si měli pamatovat. Festinger a Carlsmith. Tito vědci v roce 1957 vykonali experiment takzvané kognitivní disonance. Tenhle pojem označuje stav mysli, kdy jsme v jedné hlavě schopni vnímat rozpor mezi dvěma kognicemi – uvědoměními –, například skutečným stavem věci a vlastním postojem, vlastní znalostí, vlastním jednáním. Já to vysvětlím na tom experimentu.

Festinger a Carlsmith tehdy požádali několik studentek, aby prováděly nudnou práci, třeba skládaly k sobě matičky a šroubky. A pak aby ostatním studentkám tuhle nudnou práci popsaly jako obrovsky zajímavou. Dostaly za to úplatek, část dostala jeden dolar za tuto lež, a část dvacet dolarů. Všechny lhaly, jako když tiskne, představivost měly stejnou. Zajímavé bylo však to, co se dělo pak. Festinger a Carlsmith si ty dívky vzali stranou a ptali se jich, jak skutečně zajímavá jim ta práce připadala. Ty, které za svou lež dostaly jenom jeden dolar, tvrdily, že vlastně tak nudná nebyla. Proč? Vědci došli k závěru, že se styděly za to, že samy sebe prodaly tak levně. Chtěly samy před sebou věřit, že vlastně tolik nelhaly. Že vydělaly dolar za pravdu. Proč o tom mluvím?

Protože pro člověka je snesitelnější věřit, že neudělal chybu, že nepromarnil čas, když měl špatný vztah, že jeho partner je lepší, než všichni říkají, že neubližuje, a když, tak ne tolik, anebo si to zasloužíme. Vlastně je hodný, vlastně bez něj nejsme kompletní. Vlastně je to jediný člověk, kterého potřebujeme. Tak jako jsme potřebovali rodiče nebo učitele, který nás také trestal, protože jsme si to zasloužili.

Od té doby jsme si přáli, aby nás učitel znovu vyvolal, dal nám novou šanci, záleželo nám na tom zavděčit se mu, aby to příště byla jednička. A když ne, byla to naše vina. To je rozdíl mezi faktem a představou, který vytváří problém kognitivní disonance. Podrobně o tom píšu v novém magazínu FC Jak postavit most přes minulost.

Děkuji za Váš poslech, za Váš čas, za Vaše otázky. A pamatujte si: Přijdete-li o člověka, který Vás ponižoval, není to ztráta, ale zisk. Ztrátou je přijít o člověka, který Vás opravdu miloval.

  • Máte problém rozchodit rozchod? Hodinový webinář na toto téma už ve čtvrtek 27. února od 17 hodin (k opětovnému přehrání ihned po skončení živého vysílání). Pro členy FC Klubu.
  • Chcete probrat svou situaci osobně mezi 4 očima? Poslední dva volné termíny osobních setkání jsou zde.

© Petr Casanova