Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Co už je, a co ještě není nevěra? Další Váš dotaz, další můj podcast. Dnes odpovím Radce. Píše: Hádám se s manželem. On je na seznamce, flirtuje s jinými a mně tvrdí, že o nic nejde, že miluje mě, že psát si není nevěra. Je jeho jednání opravdu v pořádku?

Tak předně, já nevím, co je nevěra pro vás. Vím, co je nevěra pro mě. A každý jsme jiný. Každý máme jinou představu o vztahu, a hlavně jiný práh bolesti. To znamená: Co bolí mne, Vás bolet nemusí. A co bolí Vás, Vašeho partnera bolet nemusí. Proto potřebujeme spolu mluvit a jeden druhého poznat, pochopit. Zjistit, jestli jsme spolu takzvaně kompatibilní. To znamená, jestli to, co bolí Vás, je schopen Váš partner nedělat. To je láska. Ne to, jestli má krásné modré oči, ale to, jestli Vám neubližuje.

Není důležité, co je nevěrou pro mě, já ve Vašem vztahu nejsem. Chápu, že jsou lidé, pro které i sex s někým jiným je v pořádku. Je to jejich věc. Pokud to nevadí druhému, pak jsou spolu kompatibilní a mohou být šťastní, protože jeden druhému neubližují. Pokud Vás ale bolí partnerovo jednání, pak s tím musí přestat. Pravidlo totiž určujete v tomto případě Vy, tedy ten, koho jednání bolí. Váš partner si o Vašem prahu bolesti může myslet cokoli, s kamarády se mu může posmívat, protože pro něj flirtovat může být normální a pro jeho kamarády taky. Ale to, co bolí, vždycky určuje ten, koho to bolí. Je to stejné, jako kdyby vzal nůž a začal Vás řezat. Může si myslet, ze svého pohledu, že Vás to ještě nemůže bolet, když jeho to nebolí. Ale jeho názor je prostě irelevantní. Vy víte, co Vám ubližuje, a jestliže to ví i on, já se ptám: Proč to dělá?

Jestliže ví, že Vám ubližuje, pak v tom pokračuje jen ze dvou možných důvodů. Buď je natvrdlý, nebo proto, že Vám ubližovat chce. Je mu lhostejné, že Vás to bolí, dělá to pro sebe, bez ohledu na Vás, bez ohledu na Váš vztah. 

Je to jeho volba, jeho rozhodnutí a jeho karma. Protože jestliže ubližujeme lidem, kteří nás milují, je otázkou času, kdy od nás odejdou. Ne proto, že by nás nemilovali, ale proto, že jim ta bolest za to přestane stát.

Mně je jedno, jaká pravidla si partneři ve vztahu určí. Ale musejí se na nich domluvit, jinak vztah nebude fungovat. Mohou mít sex stokrát denně, nebo ani jednou za celý život. Když jim to vyhovuje a jsou v tom oba šťastní, je to jejich věc. Jakmile je ale ve vztahu ubližování, je to špatně. Pokud Váš partner, Radko, potřebuje flirt, měl by si najít partnerku, která s tím bude v pohodě. A pokud s tím Vy v pohodě nejste, nesmí v tom pokračovat, jinak Vás zničí. A já neznám člověka, který by opravdu druhého miloval, a právě proto mu ubližoval. Ale znám spoustu těch, kteří milují jen sami sebe, a právě proto klidně druhým ubližují.

A tak Vám doporučuji: Sedněte si spolu a vyjasněte si, co je pro každého z vás normální. Je-li pro Vašeho partnera normálním flirt, neměl by mu vadit flirt ani u Vás. Pokud ale v takovém otevřeném vztahu být nechcete, zvažte, co Vám dává a co bere. Nejste ve vztahu proto, abyste byla nešťastnější, než když jste sama. A Vašemu partnerovi bych doporučil svůj podcast Proč si vážíme toho, co máme, až když to ztratíme.

A pamatujte: Skutečně milovat znamená v první řadě vědomě neubližovat.

© Petr Casanova