Případ čmelák aneb Proč to, co si myslíš o sobě, je důležitější než to, co si o Tobě myslí druzí

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Jak pracovat se sebevědomím? Jak si víc věřit? To je další Váš dotaz, další můj podcast. Dneska odpovím Martinovi, který mi píše: Mám chvíle, kdy si vůbec nevěřím. Snadno se nechám rozhodit, že něco nezvládnu. Jak si mám pomoct?

Tak předně, abychom mohli posilovat své sebevědomí a sebedůvěru, musíme nejprve vědět, co tyto pojmy znamenají, jak se odlišují. Jen tak pochopíme, jak sebevědomí a sebedůvěra fungují.

Ano, jsou to odlišné pojmy. Sebevědomí vyjadřuje míru uvědomování si sebe. Celého svého Já. Sebevědomí říká: Já jsem si vědom celého svého Já, tedy svých předností i nedostatků. Respektive svých nedostatků i předností. Proč to obracím? Protože většina lidí nám bude snižovat sebevědomí. To znamená bude nás přesvědčovat, že máme jen nedostatky, zveličovat ty, které máme, a přidávat ty, které nemáme. Pak pochopitelně nemůžeme věřit, že něco dokážeme, když nemáme přednosti. Ale je to i naopak. Někteří lidé, typicky rozmazlující rodiče, nás přesvědčují, že nemáme slabiny. Že máme jen přednosti. Jejich vinou pak máme ne nízké, ale naopak přehnané sebevědomí. A obě vedou k neúspěchu.

Uvedu příklad: Mám jeden cíl, jednu přednost a jeden nedostatek, pro zjednodušení. Můj cíl je: Chci zhubnout. Moje přednost je: Rád běhám. Můj nedostatek je: Sežeru všechno sladké, u čeho se jen trochu zastavím. Když mi lidé sníží sebevědomí, tedy když mě přesvědčí, že mám jen svůj nedostatek nebo že můj nedostatek je větší než moje přednosti, pak snadno uvěřím, že žraním sladkého to prostě nedokážu. Ani to nezkusím, když mě přesvědčí, že nemá smysl ani začít běhat. Na druhou stranu, když budu nesoudně vnímat jen svou přednost, pak také neuspěju. Protože sice vyběhnu do parku, ale cestou uvidím cukrárnu, skončím v ní a vyžeru ji do posledního věnečku. A přiberu. Mít zdravé sebevědomí znamená uvědomovat si obě strany. Pak mám šanci to dokázat, protože zdravé sebevědomí umožňuje mít zdravý plán. Takže když vím, že mou předností je běhání, ale slabostí sladké, tak se prostě rozeběhnu nejen kolem parku, ale i kolem té cukrárny, abych nezastavil – a pak zhubnu. Bizarní příklad, že?

Zatímco zdravé sebevědomí je tedy o uvědomování si, zdravá sebedůvěra je o věření si. Sebedůvěra říká: Já si věřím, že tak, jak mám poskládané přednosti a nedostatky, mohu uspět.

Takže – tři rady: 

1. Když Vám někdo, včetně Vás, namlouvá, že máte jen nedostatky, hledejte přednosti, máte je. Všichni už od narození máme nedostatky i přednosti. 

2. Všichni máme schopnost být lepší, než jsme. Když si totiž uvědomujeme své přednosti i své nedostatky, pak dokážeme přednosti posilovat a nedostatky odstraňovat. 

3. Buďte k sobě upřímní. Jak řekla Coco Chanel: Úspěch začíná tam, kde se rozhodneme být sami sebou a nic nepředstírat.

Tak to bylo téma sebevědomí a sebedůvěry, ke kterému se v podcastech rád budu vracet, když budete chtít. Děkuji za Váš poslech, za Váš čas, za Vaše otázky. A pamatujte si: Když se budete jenom ponižovat, nebo jenom vychvalovat, nebude to fungovat. Jakmile pochopíte obě strany své lidskosti, tedy své přednosti i své nedostatky, uvidíte ten rozdíl.

© Petr Casanova