Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Ve všední dny se věnuji Vašim otázkám, které se týkají Vašich problémů, víkendový díl je určen Vašim otázkám, které se týkají mého života, mého způsobu řešení některých problémů. Dnes je tu téma práce s negativní energií. Stanislav mi napsal: Mám dny, kdy přemýšlím, jestli se na všechno nevykašlat, jak zvládnout stres, kde vzít radost ze života, když jsem plný negativní energie. Pak si vzpomenu na Vás. Jak to děláte Vy?

Je to několik let, co jsem podstoupil speciální lékařské vyšetření. Jeho výsledkem byly ne hraniční hodnoty, ale naměřili mi doslova za-hraniční hodnoty. Lékařka mi dokonce řekla: „Kdybyste zítra umřel, nikdo by se nemohl divit.“ Říkala, že jsem přetížený a že jde o fyzický problém, že mám změnit stravu a začít se více pohybovat. Smál jsem se tomu, protože jsem žádný problém necítil. 

Za několik měsíců jsem byl na jednom ostrově a tam jsem potkal šamana. Šaman je něco pro nás nemyslitelného, ale v tamních zeměpisných šířkách je to něco normálního. Je to člověk, který nezná Vaše jméno, národnost ani profesi, nepotřebuje slyšet jediné Vaše slovo, a přesto Vám řekne celý Váš příběh, popíše problém, o jakém ani nevíte. Řekl mi: „Kdybyste zítra umřel, nikdo by se nemohl divit.“ Zaskočilo mě, že dva lidé na opačných polokoulích planety říkají totéž. Rozcházeli se v jediném. Šaman říkal: Jste přetížený, ale je to psychická věc. Přijímáte obrovské množství negativní energie. Normální člověk se před negativní energií zavírá, odchází. Ale Vy se lidem s negativní energií otevíráte, Vy je dokonce zvete k sobě. A problém je, že těch lidí je strašně moc, tolik, že to nedokážete kompenzovat, ventilovat.

Poradil mi mnoho věcí, které jsem začal praktikovat, mentálně i duševně, právě o tom píšu novou knihu, bude úplně jiná než všechny předchozí, o tom, jak vůbec být šťastný v tomto moderním světě, plném nátlaku, stresu. Ale něco Vám řeknu už teď.

Moje pozice je samozřejmě specifická. FirstClass je největší komunita osobního rozvoje, má nejen tři sta tisíc fanoušků, ale okolo milionu čtenářů každý měsíc. A ti lidé jsou zvyklí svěřovat se. Špatné je, že mi nepíšou, co krásného se jim stalo, přicházejí jenom s problémy. A říkají: Já ten problém neumím vyřešit, pomozte mi. Chápete? Oni sami nevědí, jak svůj problém vyřešit. A já musím pochopit, proč v sebe nevěří, brodit se jejich dětstvím, slabostmi, okolím, které mohlo způsobit celý problém, je to hodně bahna a negativní energie, každý den, ale tři věci mi pomáhají. První dvě jsou mentální, třetí je čistě fyzická. Jsou neobvyklé, ale třeba Vám pomohou.

Prvním způsobem, jak pracuji s negativní energií, je mince. Víte, všechno vnímám jako minci. Má to dvě strany, dobrou a špatnou. A jen proto, že momentálně vidíme jenom tu špatnou, neznamená to, že neexistuje žádná dobrá. To je moje práce. Najít záchytný bod. Proto, když mě někdo přesvědčuje, že jeho situace je jenom špatná, hledám na ní něco dobrého. Ale i naopak. Když mě někdo přesvědčuje, že to, co se mi děje, je jenom dobré, přemýšlím, v čem je to i špatné. Uvedu příklad.

Moje první kniha 250 zákonů lásky byla nedávno přeložena do angličtiny. Vyšla tištěná kniha, vzápětí anglická audiokniha. Celosvětově prodává Amazon, najednou jsem mezinárodní autor, to je úspěch, říká mi kdekdo. Ale všechno je jako mince. To, co se dělo od roku 2015 v Česku, nyní začíná i v těch anglicky mluvících zemích. Lidé, kteří tu knihu četli a vyhovovalo jim moje myšlení, mi píšou a svěřují své problémy. Jestliže v Česku je to v průměru tři sta lidí denně, já se ptám: Kolik lidí mi nakonec bude psát z celého světa? Tou odvrácenou stranou mince: Kolik negativní energie přijde? Tohle je důležité si také předem uvědomit. Protože, jak říká Jaromír Jágr, je lepší být připraven než překvapen.

Druhým způsobem, jak pracuji s negativní energií, je těšení se. Kdybych vnímal jenom status quo, stav, jaký je, tak bych zešílel. Lidé mě staví před zdánlivě neřešitelné úlohy. Miluju člověka, který mi ubližuje. Nechci, aby odešel, ale bolí mě jeho ubližování. Co mám dělat? Nebo: Chci se zabít. Nic mé rozhodnutí nezmění. Co Vy na to? Lidé, kteří jsou v těžké skepsi, nevidí nic pozitivního. A jediná šance, jak dodat dobrý pocit, něco, od čeho se dá odrazit, je začít se těšit. Jaké to bude, až to zvládnou. Jak všechno špatné pomine. Že všechno špatné je jenom dočasné. To dělám vždycky, když někdo přijde s problémem, nebo když sám nějaký problém pociťuji. Těším se, až ten problém zmizí. Těšit se, to je důležité. Dokud se člověk má na co těšit, tak má proč žít.

Třetím způsobem, jak pracuji s negativní energií, je půst. Půst znamená, že jediné, co konzumujete, je voda. Bez šťávy, bez citronu, bez bublinek. Prostě holá voda. Já běhám, plavu, rád chodím po horách, ale nic mi nepomáhá tolik jako půst. Je to nejlepší detoxikace. Fyzická detoxikace. Protože třetí den bez jídla se zastavuje žaludek. Nemá co trávit, tak se vypne. A trávením se spotřebovává obrovské množství energie, někdy až osmdesát procent veškeré energie, kterou máme. Tak si představte, když najednou máte osmdesát procent volné energie k dispozici. Tělo to využívá k doléčení různých problémů, k posílení imunity, ale hlavně máte strašně síly. Já držím půst obvykle sedm, deset dní. Celý ten omezující režim pak trvá ještě dvakrát tolik, kdy se po půstu pomalu vracíte zase k jídlu. Přes zeleninu, vývary, ovoce, ryby, rýži, postupně přidáváte všechno, co vám dává nejvíc výživy. Lidé hodně zhubnou, ale hlavně se pročistí, i mentálně, přestanou jíst sladkosti, pečivo, tláskat se kdečím, vracejí se k základním esenciálním chutím, k životní jednoduchosti.

Tak to jsou moje tři tipy. Děkuji za Váš poslech, za Váš čas, za Vaše otázky. A těším se na příští Řešidlo. A pamatujte si: Chtít se na všechno vykašlat je jenom pocit. A pocit se dá změnit. Ale potřebujete k tomu dobrou energii. Tak myslete na to, co Vám dělá fajn.

© Petr Casanova