Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Běžte na nějaké klidné místo. Změňte své myšlenky z negativních na pozitivní. A podobné dobře míněné rady, které ale uprostřed stresu často nefungují. Protože ať jdete kamkoli, tu hlavu máte s sebou. A v ní třeštění, přetlak, který se neuvolňuje, nutkání myslet právě na to, co nás trápí. Tak co s tím dělat?

Dnes se ve svém podcastu věnuji dotazu posluchače Martina, který si přál odpověď na nejvytíženější střed pracovního týdne. Nuže:

Zkus meditovat, ponořit se do hlubin své duše, nevnímat ten křik, zmatek, bolesti. To všechno samozřejmě jde, ale člověk se musí nejprve zklidnit, odpojit, a to co možná nejpřirozeněji. Proto moje doporučení jsou vlastně velmi jednoduchá, znáte je, jen je možná v tom stresu zapomínáte. Tak od toho je tady Řešidlo a všechno, co můžete udělat třeba hned teď.

Prvním jednoduchým způsobem, jak v pár okamžicích rozptýlit stres, je nadechnout se… Třikrát po sobě. Soustředit se na to…. Vnímat ten čerstvý vzduch. Budoucnost, která směřuje dovnitř, minulost, která směřuje ven…. Říká se tomu vědomé dýchání, které mění předmět soustředění, okysličuje, uvolňuje. Pokračovat můžete, jak dlouho chcete. Nebo spíše jak dlouho potřebujete. Není to jen duchovní cvičení, ale tělesné. Říká se: Ve zdravém těle zdravý duch. V okysličeném těle je tedy okysličený duch.

Druhým jednoduchým způsobem, jak v pár okamžicích rozptýlit stres, je dát si vanu. Nebo horkou sprchu. Hlavně dlouhou. Uvolňuje svaly i mysl. Všechno se zpomalí, dostane vůni, barvu, někdy i hudbu, když chcete. Voda je lék, i když se jí napijete. No tak u pití rovnou zůstaňme.

Třetím jednoduchým způsobem, jak v pár okamžicích rozptýlit stres, je dát si čaj. Třeba takový matcha čaj. To je stoprocentně zelený čaj, ale ne ledajaký. Vyrábí se tak, že asi měsíc před sklizní se celé pole s čajovníkem úplně zastíní, tím se odfiltruje asi devadesát procent slunečního světla. Rostlina tento nedostatek světla kompenzuje zvýšenou produkcí chlorofylu. Čajové lístky jsou tak tenčí a chutnější. Jsou úžasné pro detoxikaci, obsahují bezkonkurenční množství antioxidantů. Hlavně katechinu, nejúčinnějšího antioxidantu, je v matcha čaji stokrát víc než v běžném čaji. Nemá žádná barviva, žádné přísady, žádné fermentace. Přináší čistou úlevu.

Čtvrtým jednoduchým způsobem, jak v pár okamžicích rozptýlit stres, je projít se. Nebo proběhnout se. Pohyb je změna, mění se to, co vidíme, to, co řešíme, máme nové podněty, nové inspirace, hlavně dýcháme, nebo se i potíme, vyplavujeme to špatné. A domů se vracíme s jinou energií, často už s úsměvem.

Pátým jednoduchým způsobem, jak v pár okamžicích rozptýlit stres, je jít si nakoupit. Víte, člověk si sám sebe představí jinak – třeba v jiném oblečení. Změní něco na sobě. Nebo něco v sobě. Něco ve svém okolí. Něco, co mu udělá radost.

Jestli chcete vědět víc, ve svém dvouměsíčním magazínu FC pravidelně řeším, jak se rozvíjet, překonávat každodenní překážky, přicházet na jiné myšlenky. Zvláště jsem tomu věnoval výroční vydání magazínu FC, které se jmenuje Speciál.

Přemýšlejte o svých emocích. Hledejte zdroje radosti. A hlavně si nezvykejte na stres. V tom je nejzáludnější. A pamatujte: Stres v nás nevytvářejí okolnosti, ale naše reakce na ně. Tak využijme stres k tomu, ať si uděláme příjemnější den.

© Petr Casanova