Jak spolu začít mluvit lépe, když komunikace drhne

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Jak vysvětlit člověku, aby nám nelhal, že nejsou malé a velké lži, ale prostě jenom lži? Další Váš dotaz, další můj podcast. Tentokrát odpovím Sabrině, která mi napsala: Můj přítel lže. Říká tomu nevinné lži, ale já mu s každou věřím míň a míň. Jak mu mám vysvětlit, že to nemá dělat?

Lež je nejhloupější ze všech činů. Je to nejhorší obchod, jaký můžeme uzavřít. Nejmizernější riziko, sázka s nejméně výhodným kurzem. A povím Vám proč.

Ten, kdo zalže, si myslí: Když se na to přijde, omluvím se a všechno bude zase dobré. Ne, nebude. Už nikdy nic nebude jako dřív. Nevěříš mi? 

Tak vezmi papír a zmuchlej ho. A teď ho narovnej zpátky. Je stejný jako dřív? 

Nebo vezmi talíř. Mrskni s ním o zem a omluv se mu. Už je v pořádku? 

Nebo běž a rozbij zrcadlo. Pak ty střepy vezmi a všechno dokonale slep. 

Ne, nebude to jako dřív. Už vždycky na tom zrcadle uvidíš místa, kde prasklo.

Tak je to i v životě. Jedna jediná lež, na kterou se přijde, zpochybní všechny Tvoje pravdy. Všechno, cos kdy řekl, i všechno, co kdy řekneš. Už nikdy Ti ten člověk nebude věřit. Vůbec nejde o tu jednu jedinou větu, ve které zalžeš, jde totiž o jednu jedinou pověst, kterou máš a která tou lží vezme za své.

Proto je lež nejhorší obchod. Za jednu hloupost zaplatíš vším, co máš. A že se na lež přijde, o tom nepochybuj. Žádný člověk není dokonalý, natož lhář. Když mluvíš pravdu, má to jednu podstatnou výhodu: Nemusíš si pamatovat, co jsi komu řekl. Ale lhář si musí pamatovat obě reality. Tu skutečnou, která se opravdu stala, i tu vymyšlenou, kterou si vytvořil ve své hlavě. A obě reality dál žijí svým životem, svými souvislostmi, lidmi, kteří v nich vystupují, vším, co se stalo i nestalo. Žádná lež není dlouhodobě udržitelná, a když praskne, tak říká: Tomu člověku možná nemůžeš věřit vůbec v ničem.

To dělá nalomená důvěra. 

To dělá zmuchlaný papír. 

To dělá rozbitý talíř. 

To dělá slepené zrcadlo.

Takže si pamatuj 5 důvodů, proč být ve vztahu upřímný.

  1. Lží ubližuješ. Neříkej, že lžeš, protože nechceš ublížit. Tou lží ubližuješ mnohem víc. A proto, že:
  2. Pravda bolí chvíli, ale lež napořád. To nejhorší, když posloucháš lež, je totiž zjištění, že někomu, koho sám miluješ, komu se otevíráš, komu důvěřuješ, ani nestojíš za pravdu. Nejsi zklamaný z toho, že Ti ten druhý lže, ale z toho, že někomu, koho miluješ, už nemůžeš věřit.
  3. Lež vždycky vyjde najevo. Víš, lhaní je jako gambling. Sázíš, dokud vyhráváš. Ale když prohraješ, když ta lež vyjde najevo, ty prohráváš nejen tu poslední sázku, ale úplně všechno, co jsi kdy vsadil, co jsi kdy řekl. To znamená:
  4. Jednou zalžeš a už nikdy nic nebude jako dřív. Hlavně Tvoje pověst. Lež totiž není chyba, omyl, přešlap, je to vědomé, dobrovolné, úmyslné rozhodnutí. Je to Tvoje volba. A strašně hloupá, protože:
  5. Člověka ztratíš jedinou lží, ale zpátky ho už nemůžeš získat ani milionem pravd.

Víc o tom píšu v knize Dvanáct srdcí.
A pamatujte: Když jednou zalžete, už nemůžete očekávat, že Vám druhý bude ještě někdy věřit.

© Petr Casanova