Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Vždyť nic neděláš! Vždyť je to dovolená! Vždyť se jenom staráš o dítě! Znáte tyhle věty? Ženy, slýcháte je? Muži, říkáte je? Tak Vám povím, proč s tím přestat. Já jsem Petr Casanova, píšu FirstClass.cz a dnes odpovím na dotaz Dáši: „Jsem špatná máma, když potřebuju volno bez dětí? Jak to mám vysvětlit manželovi?“

Samozřejmě nejlepším způsobem, jak manželovi vysvětlit, proč potřebujete volno bez dětí, je předat mu děti a umožnit mu, aby poznal, jaké je tohle poslání na více než plný úvazek. Být máma je práce na 365 dní v roce 24 hodin denně. Právě proto se mámy cítí tolik provinilé, když si mají najít čas jen pro sebe. Právě tehdy, když jsou příliš zodpovědné a čas pro sebe si nedělají, mají nejblíž k vyhoření a čas pro sebe nejvíc potřebují.

První důvodem, proč mámy potřebují volno bez dětí, je vyhoření. To, že rodina jede na společný výlet, například o víkendu, neznamená pro ženu volno bez dětí. Je to, vážení pánové, stejné jako kdybyste místo ve své kanceláři dnes pracovali na chodbě před kanceláří nebo v kanceláři svého šéfa. V podstatě žádný rozdíl. Stejně tak výlet s dětmi pro mámu pořád znamená muset děti sbalit, mít je na očích, starat se o ně, jen jiným způsobem. Vyčistit hlavu, to chce odpojit se od dětí, opustit jejich prostředí, vyměnit myšlenky, nebýt alespoň nějakou dobu v rodičovském módu. Spousta maminek v domácnosti uniká k alespoň nějakému vnitřnímu volnu prostřednictvím mytí nádobí, praní prádla, vaření jídla, uklízení bytu, ale to pořád není to správné volno. A to hlavně proto, že je to činnost pořád spojená s očekáváním. Očekává se, že to uděláš. Musíš to udělat. A hlavně, musíš to dělat dennodenně. Energii to nedodává, ale bere. A postupně to ústí v chronický stres, depresi, podrážděnost a další následky.

Druhým důvodem, proč mámy potřebují volno bez dětí, je sebeubezpečení, že to i bez ní všichni zvládnou. Víte, mnoho maminek se bojí nechat rodinu o samotě s pocitem, že to tatínek nedá, že děti budou plakat. Přitom naopak se mohou přesvědčit, že to prospěje vlastně všem. Že se na tatínka může maminka spolehnout. Že to není takový budižkničemu, který by neuměl s dětmi mluvit, jednat – možná to bude dělat jinak, po svém, ale i on potřebuje cítit důvěru, tak jako ji potřebují cítit děti, že to spolu s tatínkem zvládnou. I dětem to prospěje, aby se do budoucna nefixovaly jenom na jednu osobu v životě. Navíc to, že se partneři chvíli neuvidí, jen posílí jejich vztah. Budou se na sebe těšit. Oba. A to ani nemluvím o tom, že tatínek pochopí, co to je péče o děti. Naučí se něco nového, třeba i vážit si maminky za to, co všechno sama doma zvládá, když se tomu říká tak hezky „dovolená“.

Třetím důvodem, proč mámy potřebují volno bez dětí, je sebeuvědomění. Mámy totiž často v mateřských povinnostech ztratí samy sebe. Zapomenou, co JINÉHO je vlastně dělalo šťastnými, přestanou být tou ženou, která muže tolik přitahovala. Stanou se někým jiným, „jenom“ mámou. Už nevědí, co jim dřív dávalo energii, úsměv, sex-appeal. Ostatně, jenom mi ženy odpovězte: Kdy naposledy jste samy sobě udělaly něčím radost? Kdy naposledy jste dočetly svou oblíbenou knihu? Kdy naposledy jste opravdu dokoukaly svůj film, seriál? Kdy naposledy jste měly čas na svůj koníček? Kdy naposledy jste zkusily něco nového? Kdy naposledy jste si vyšly s kamarádkami a užily si obrovskou srandu? Kdy naposledy jste samy sebe rozmazlily? Kdy naposledy jste se mohly zaměřit na nějaký svůj osobní, opakuji OSOBNÍ cíl? Kdy naposledy jste svoje štěstí daly na první místo? Kdy naposledy jste se někdy ocitly úplně samy?

Víte, třeba na cestování je nádherné, že objevujete nejen jiná místa, ale hlavně samy sebe. Máte čas na své myšlenky, jste sobě nejlepším přítelem. Nesmíte na to zapomínat, na čas pro sebe.

Čtvrtým důvodem, proč mámy potřebují volno bez dětí, je, že ty děti vyrostou a Vy zestárnete taky. Není to Váš jediný úkol porodit a vychovat děti. Taky je důležité neztratit samu sebe. Až děti vyletí z hnízda, necítit se najednou prázdně, opuštěně. Navíc je důležité nebýt v očích dětí ten, kdo jim vlastně nikdy nedal vydechnout – od koho rády utečou. To je pak kruté.

Volnem pro sebe, milé maminky, nejen odpočíváte. Stáváte se tvořivějšími, vyrovnanějšími, spokojenějšími. Máte větší sebevědomí, rozhled, úsměv. Cítíte se být silnější, zdravější, a hlavně víc jako člověk. 

Jste nejenom máma, ale i bytost, která se potřebuje na něco těšit. Nejen na volno bez dětí, ale i potom na ty děti. Změna je život, tak žijte.

Jestli Vás zajímá víc, nahlédněte do mé knihy 100 nejkratších cest k Tobě. A jestli Vás baví moje podcasty, zaklikněte si odběr na své aplikaci, ať Vám neutíkají díly.

© Petr Casanova