Jak může nevěra rodiče zničit vztahový život dítěte

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Proč lidé odejdou a ani neřeknou proč? To je další Váš dotaz, další můj podcast. Dnes odpovím Evě, která mi napsala: Proč mě opustil, i když jsem pro něj dělala maximum? Proč najednou přestal komunikovat? Proč nereaguje? Co se mohlo stát? A proč mě to tak trápí?

Nejprve: Proč nám tolik vadí, že neznáme důvod odchodu. Je to prosté. Kde nejsou informace, tam vznikají domněnky. Naše hlava potřebuje znát pravdu. A když tu pravdu nemá zvenčí, tak si ji vytvoří uvnitř. My totiž potřebuje vědět proč – co jsme udělali špatně, potažmo co nemáme v dalším vztahu opakovat. Člověk se musí posouvat a PROČ je základní otázka života. Když skončí vztah a my nevíme proč, tak máme sklon důvod hledat v sobě. To já jsem asi něco zavinil, to on mi to určitě říkal a já to nevnímal, JE TO MOJE CHYBA. To je nejhorší a nejčastější závěr. Proč? Protože když odejde někdo, koho milujeme, tak si neumíme představit, že tu chybu udělal on. Víte, když milujeme, tak tu chybu nikdy nedělá druhý. Vždycky se za viníka považujeme my sami, když opravdu milujeme.

Nevědět znamená trpět. Myslet si, že jsme nedostateční, že neuspějeme ani v příštím vztahu, že si zasloužíme zůstáváme sami. Ale já Vám chci dneska ukázat, že když od Vás někdo odejde, nemusí to být Vaše chyba.

Prvním nejčastějším důvodem, proč lidé utečou a neřeknou proč, je takzvaná argumentační nouze. Nejsou schopni argumentovat, protože vědí, že selhali, a nedokážou se Vám podívat do očí. Možná slíbili něco, co už na začátku věděli, že nedodrží. Já Tě nechci jenom do postele, nejsem takový, jsem úplně jinýJá mám vyřešenou minulost, já se rozvedu, budeme spolu žít, přestěhuju se k Tobě, a mnoho dalších krásných slov, která už na začátku nebyla pravdivá. To víš, že se mi líbíš, nejsi tlustá, ta sousedka v tom vážně není, sliby, které znamenaly lži už tehdy. Ale nebýt těch lží, tak Vy vztah vůbec nezačnete. A tady je první důvod, proč chyba není vůbec u Vás. V životě mnohokrát narazíte na slabochy, kteří dokážou jen lhát, ale už ne nést odpovědnost za ty lži, podívat se Vám po lži do očí. Je to jejich problém ve všech oblastech, nejen v lásce, je to jejich břemeno, jejich karma, kterou nikomu nepřeju.

Druhým nejčastějším důvodem, proč lidé utečou a neřeknou proč, je neuzavřená minulost. Jinými slovy: Jste převozník. Na začátku máte skvělou energii, velké srdce, dokážete pomoct. Možná jste věděli, že ten druhý neměl vyřešený předchozí vztah, že měl pořád v srdci obsazeno, ale věřili jste, že zapomene, že pochopí, že s Vámi je mu lépe. Ale on to nedal. A možná jste to ani nevěděli, možná jste jen cítili, že se nějak moc schází se svým expartnerem, že si píšou, prostě že to neskončilo. A on Vám to neuměl říct – že jste mu sice pomohli, ale… Ale. Říká se tomu ghostingGhost je anglicky duch. Ano, vypaří se jako duch. Anebo se v celém vašem vztahu potácel jako duch. Nepřítomný, srdcem jinde. Nikdy si nezačínejte s člověkem, který nemá uzavřenou minulost. Pak ta jeho minulost znemožní, abyste spolu tvořili jakoukoli přítomnost, natož budoucnost.

Třetím nejčastějším důvodem, proč lidé utečou a neřeknou proč, je strategie. Víte, když si dobře uvědomuju, že rozchod je moje chyba, že se to dozví příbuzní, společní kamarádi, děti, a já nechci, aby mě odsoudili, tak musím vyvolat chybu ve Vás. A ne slovem, útočením Ty za všechno můžeš, ale naopak mlčením. To Vy začnete pochybovat o sobě, že jste něco zanedbali, že jsem asi měl důvod jít. A stejně si to začnou říkat příbuzní, společní kamarádi, děti. CO KDYŽ… to je ta domněnka, kterou ve Vás vytvoří moje mlčení. Je to rozvodová strategie, kterou doporučují právníci. Pak se totiž ten, kdo ve skutečnosti žádnou chybu neudělal, cítí provinile a přistoupí na horší podmínky třeba majetkového vypořádání. Vyvolat chybu ve Vás. Ano, je to manipulace. Ale funguje. Protože kde nejsou informace, tam jsou vždycky domněnky.

Tak to byl Petr Casanova. Děkuji za Váš poslech, za Váš čas, za Vaše otázky. A těším se na příští Řešidlo. A pamatujte: Když od Vás někdo odejde, ještě to nemusí být Vaše chyba.

© Petr Casanova