Bezpečnost dat on-line je v posledních letech čím dál větší téma. Mnoha lidem připadá ochrana dat složitá nebo si rizika vůbec neuvědomují. Připravili jsme 7 jednoduchých tipů, jak ochránit data v počítači a smartphonu. Všechny zvládne i naprostý laik.

Naprostá většina hackerských útoků se řídí heslem: padni, komu padni. Hackeři v těchto případech necílí na nikoho osobně, proti takovým útokům se dá bránit dodržováním základních pravidel. Obecně se hackeři vždy snaží ukrást osobní data a ta nějak zpeněžit.

#1: Buďte nedůvěřiví

Nedůvěra je základní pravilo, jak ochránit data. Vždy si promyslete, jestli stránka opravdu potřebuje váš e-mail nebo například platební kartu.

Je-li něco zdarma, tak obzvlášť zbystřete. Služby zdarma neplatíte penězi, ale osobními daty. Často vás takové služby profilují a shromažďují tzv. big data, která mají svou hodnotu. V zásadě prodáváte informace o tom, kdo jste a co vás zajímá.

#2: Internet je nástěnka

Sociální sítě jsou pro hackery jako pískoviště. Jenže místo báboviček se z vás pokoušejí dostat login, citlivé údaje nebo peníze. Informace, které sdílíte, mohou sloužit k vydírání nebo osobněji cílenému útoku.

Snažte se o sobě zveřejňovat minimum osobních informací. Sociální sítě nepoužíváte zadarmo. V tomto případě jste marketingovým cílem. Nic proti selfie, ale nemusí přece každý vědět, kdy jedete na dovolenou.

#3: Platby vždy zašifrujte

Odposlechnout komunikaci mezi vámi a webovými stránkami není ani pro začátečníka nic těžkého. A tedy není nijak zvlášť složité získat data, která na stránku uživatelé zadávají. Mnoho stránek proto komunikaci mezi vámi a webem šifruje. 

Šifrovací klíč zajišťuje SSL certifikát. Ten je nutný především při platbě kartou na internetu, nebo při vkládání osobních údajů. Zda stránky šifrování mají, poznáte snadno: mají v adresním řádku napsáno https.

Další způsob, jak ochránit citlivá data, je zkontrolovat si komu je dáváte – tedy zda sedí informace o firmě a také adresa webové stránky.

#4: Používejte dobré heslo

Základní stavební kámen zabezpečení jakéhokoli zařízení a ochrany dat před hackery, je kvalitní heslo. Mezi mizernými hesly pořád vede 12345, qwerty nebo password.

Jistě znáte poučku, že dobré heslo má mít aspoň 8 znaků, obsahovat speciální symboly a číslovky. Dnes ale není nejaktuálnější. Doporučuje se spíše tvořit věty nebo skupinu slov. Šikovný návod, jak hesla tvořit najdete v tomto videu.

Pro každou službu byste měli mít jiné heslo. Jenomže tolik hesel se nedá zapamatovat, že? Hesla si ukládejte v password manageru. Jde o malý program, který si hesla pamatuje za vás, vy si musíte zapamatovat jediné heslo pro otevření programu. Některé bezpečnostní programy, například ESET Smart Security Premium, mají password manager už integrovaný. Případně můžete využít samostatný program.

#5: Fyzické zabezpečení se počítá

Je důležité si uvědomit, že zařízení plné osobních dat nosíme v kapse každý den, navíc mnoho těchto zařízení není chráněno ani vstupním heslem. Naše mobily jsou vstupní branou k e-mailu, sociálním sítím, bankovním účtům a tak dále.

Buďte proto opatrní, aby vám místo dat někdo nesebral celý telefon. Rozhodně se vyplatí používat bezpečnostní program pro mobily s funkcí Anti-Theft. Ta dokáže vzdáleně telefon uzamknout, pokud o něj jakkoli přijdete.

#6: Myslete na zadní vrátka

Je důležité ztrátě dat aktivně předcházet a zálohovat si data, která jsou pro vás důležitá. Nejpohodlnější je najít si spolehlivý cloud. Nezálohujte vše, vyberte si jen to, co je pro vás důležité, ať už osobně nebo profesně.

Záloha je mimo jiné také výborný obranný mechanismus proti některým druhům malwaru, jako je například ransomware. V takovém případě vám hacker zašifruje data a bude chtít peníze za to, že vám vrátí přístup k dokumentům, rodinným fotografiím a filmům.

#7: Bez antiviru ani ránu

V neposlední řadě si pořiďte bezpečnostní software, který hlídá hrozby za vás. Licence k těmto programům stojí pár stovek ročně, ale ušetří vám spousty nervů i peníze za servis zavirovaného počítače.

Věnujte výběru čas a neváhejte si zkusit několik různých programů. Vyzkoušejte si i nadstandardní služby jako jsou password manager nebo službu anti-theft.


Toto je komerční sdělení, portál www.firstclass.cz není jeho autorem a žádným způsobem neručí za jeho obsah.