Provedl Vám někdo něco špatného a Vy na to musíte ustavičně myslet?

Důvěřovali jste někomu, kdo Vaši důvěru zradil?

Svěřili jste své slabé stránky někomu, kdo jich zneužil?

Spoléhali jste na někoho, kdo Vás oklamal?

Ptáte se: Proč tedy příště důvěřovat…, proč se svěřovat…, proč se odevzdávat…, proč pomáhat…, proč se obětovat…, proč milovat…, když svět takhle oplácí?

Ale hlavně: V čem byla moje chyba? Co je ve mně špatného, že na to druhý tímto způsobem poukázal? Jak to mám opravit, když ani nevím, kde to hledat? A proč vůbec načínat nový vztah, když se může tato zdrcující bolest opakovat?

Seznamte se, prosím. Takhle hovoří sabotéři. Vnitřní hlasy, které oslabují naše sebevědomí, myšlenky, činy. Vypadá to, že nám chtějí ničit život, ale ony to s námi myslí dobře. Ostatně, věnoval jsem tomu celé vydání pracovního magazínu.

Také jsem to zažil. Také jsem se potřeboval naučit přijmout omluvy, které nikdy nedorazily. Odpustit sám sobě, aniž jsem cokoli špatného provedl. Porozumět tomu, proč se někteří lidé takto chovají, proč je pro ně snazší ublížit, neřešit, odejít, ba ani nesdělit PROČ – proč si to podle nich právě já zasloužím?

Tolik jsem potřeboval, aby mi ten druhý dal najevo, že se mýlil, že mu chybím, naopak – čím šťastnější po odchodu ode mě byl, tím závislejší jsem byl na jeho návratu. Podal jsem mu srdce, se kterým utekl, a já myslel, že pokud se nevrátí, své srdce už nikdy nenajdu, už nikdy nebude šťastné a celistvé.

Co se vlastně s námi děje, že hledáme chybu jen v sobě, a jak se potřebujeme naučit se sebou pracovat? Právě o tom je celé toto vydání pracovního magazínu.

Vyberu alespoň některé z námětů k zamyšlení:

Jedno cizí slovo, a mám po náladě. Jak je to možné?
Jedno cizí slovo, které je navíc lživé, a mám po náladě… Jak je to možné?

Kdo je Zloděj energie

Člověk, který nám ukradne energii v podobě dobré nálady, dobré myšlenky nebo dobrého života. Vlastním slovem/činem nás vykolejí z dosavadní cesty, způsobí, že se ztratíme v temném lese a zastavíme. Nedokážeme nemyslet na to, čím jsme si to zasloužili, v čem jsme chybovali a – někdy nás to ovlivní na celý život.

Jak to dělá?

Jednoduše: zpochybněním. Je to tak snadné jako hodit kámen do moře. Problém je, že nikdy nevíme, jak hluboko ten kámen propadne a zda se ho vůbec někdy podaří (stejně jako pochybnost z člověka) vylovit.

Stačí, když rodič, podrážděný z práce, se utrhne na dítě, které si radostně zpívá. „Mlč, zpíváš hrozně!“ Ačkoli problém nebyl v dítěti, ale v podrážděnosti rodiče, zlý následek si v sobě nese dítě. Zmlkne a už ani nezkusí zpívat. Vinou jediné věty.

I když ten rodič už dávno nemusí být na světě, v hlavě je pořád slyšet ozvěna jeho hlasu – ten sabotér. Tak jako lidé, kteří nám chtěli ublížit, zaměřuje naši pozornost na problémy (negativně), nikdy ne na jejich řešení (pozitivně).

Proč to dělá?

Jak píšu v pracovním magazínu, jsou tisíce motivů. Například převzaté vnitřní zranění, momentální nebo dlouhodobá slabost, dosavadní nezralost, neschopnost jinak se vypořádat s vlastní bolestí či zraněním jinak než jejich předáním…

Všimli jste si, co má všechno uvedené společného? Je to JEHO problém.

Když nám někdo řekne: „Nelíbí se mi, jak se oblékáš“, sděluje nám tím informaci o sobě. Říká, co ON nemá rád, případně s čím se ON neumí vyrovnat jinak. Je to jeden hlas ze sedmi miliard názorů na tomto světě. Ale my mu věříme, protože od dětství máme sklon poslouchat své okolí a brát hlavně vytčený nedostatek vážně. Nevnímáme, že druhý nám nikdy neřekne také to, co se mu na nás líbí. Pak máme sklon věřit tomu, že na nás možná není vůbec nic dobrého. A cítíme se bezcenní.

Jak předcházet, případně bránit odcizování dobré energie?

Uvedu alespoň tři rámcové kroky, které detailně řeším v pracovním magazínu.

1. Nauč se Zloděje energie rozeznávat

Existují. Smiřme se s tím. A co je horší: Jsou tam, kde je neočekáváme.

Nepříjemně překvapit nás může jen ten, komu důvěřujeme. Připravit o lásku jen ten, koho milujeme. Zranit slovem nás může jen ten, na jehož slovu nám záleží.

Motýlům trhají křídla ti, jimž motýli s důvěrou sednou na dlaň. Po růžích šlapou ti, kterým růže ukazují svůj křehký kalich. Pouliční lampy rozbíjejí kamenem ti, kterým tyto lampy slouží. Motýly, růže a lampy lze opravdu snadno zranit.

Základním pravidlem, jak Zloděje energie rozpoznáme, je to, že nás sráží. Nikdo druhé nesráží vyjma toho, kdo má POTŘEBU srážet. I když někdo upozorní na naši chybu, která se skutečně mohla stát, není to důvod k našemu sražení.

Pokud to někdo s námi myslí dobře (pozitivně), tak nás právě po chybách či právě v problémech povzbudí, podpoří, posune. Pokud to někdo s námi myslí negativně, sráží nás, bere nám chuť pokračovat, snaží se, abychom se zastavili. Nedělá to ale kvůli nám, pokaždé jen kvůli sobě, kvůli vlastní energii.

Vnímej, co z druhého přichází. Dobrá energie, nebo špatná? Je ti lépe, nebo hůře?
Vnímej, co z druhého přichází. Dobrá energie, nebo špatná? Je ti lépe, nebo hůře?

2. Nauč se pochopit, že nikdo nemá sílu Tě okrást, dokud mu nedáš šanci

Vstoupí do naší blízkosti a řekne: „Fuj, dnes vypadáš strašně unaveně.“ A my se zarazíme, protože jsme v noci na dnešek spali dobře, a než dotyčný přišel, jsme se i cítili dobře. Jeho pouhá věta stačí k tomu, aby někdo zasel do naší mysli semínko pochybnosti, semínko sebezatracení. A to semínko začne rychle klíčit. Protože naše mysl je úrodná půda a co do ní vsadíme, to roste. Ať naděje, nebo beznaděj.

Není snadné poslouchat něco negativního o sobě, nicméně existuje způsob, jak to semínko, vložené do mysli, zahubit: pochopit, že to, co nám druhý říká nebo dělá, zkrátka jak se k nám chová, je JEHO věc. Vychází z jeho nastavení a potřeb. Ale NAŠE věc je to, jak k tomu přistoupíme. Zda to bereme vážně a takového člověka máme dál ve své blízkosti, respektive jestli mu věnujeme pozornost a věříme.

Na rozdíl od lamp, růží a motýlů máme jednu podstatnou výhodu. Lampa musí svítit na všechny, i na lumpa. Růže musí vonět bez podmínek a rozlišování i směrem tomu, kdo se ji snaží rozdupat. Motýl ladně ukazuje svou vzdušnou gymnastiku i tomu, kdo se ho snaží o jeho křídla připravit. Ale my máme výhodu rozhodnutí.

Opravdu chceme věnovat myšlenky tomu, kdo se nám snaží ublížit? Opravdu si musíme kazit den tím, že někdo jiný si na nás zkouší ventilovat svůj problém? Opravdu nemůžeme jeho zlé semínko s díky odmítnout? A jak to vlastně udělat?

3. Věnuj energii těm, kteří Tě mají rádi

Jak jsem říkal na včerejším Velkém Setkání v Ostravě, jsme jako okurky v nálevu. Nálev (prostředí, v jakém většinu času žijeme) nás fatálně ovlivňuje. Každý jsme průměrem pěti osob, kterými se nejčastěji obklopujeme. Pokud naše dominantní okolí tvoří například rodič, který je vůči nám negativní („Jsi nula“), potom se jako nula cítíme. Pokud naše dominantní okolí tvoří motivující člověk, cítíme se dobře.

Vždycky se změní naše myšlenky, když vyhledáme lepší okolí. Pokud takového člověka kolem sebe nemáme, můžeme ho najít v sobě. A pokud není ani v nás, pak vždycky je v Klubu. Nebo přijďte za mnou. Jen proto, že podléháte dojmu, že neexistuje žádná pozitivní stránka Vaší osobnosti, neznamená to, že je to pravda. Rád Vám vyjmenuji sto předností, které konkrétně na Vás vnímám, za které byste měli být vděční, ale zapomínáte na ně jen proto, že na sobě vidíte jen nedostatky. A ty máme každý. Protože jsme lidé.

Vyhledávejme lidi, kteří už pochopili, že je dobré být v prostředí bez Zlodějů energie. Neznamená to, že ti zloději vyhynou. Vlastně je dobře, že existují. Nebýt jich, neoceníme v životě obyčejného člověka, který nám energii nekrade.

Není nutné přeoperovávat si mozek. Někdy stačí změnit jen odesílatele slov. Místo toho, kdo nám škodí, upřednostnit toho, kdo nám prospívá. Tudíž ani nemusíme omezovat svou lásku, upřímnost, důvěřivost. Jen to stačí všechno začít dávat SPRÁVNÝM ODESÍLATELŮM. Pamatujme, že kdykoli ve vztahu dáváme maximum a pořád to nestačí, pak to zkrátka dáváme nesprávným lidem.

Čím méně budeme věnovat pozornost Zlodějům energie, tím spokojenější náš život bude. Není to snadné. Nepíšu o ničem, co je snadné. Píšu o tom, co stojí za to zvládnout. Více v tomto pracovním magazínu Jak vypnout sabotéry v hlavě.

Máte přátele, kteří mají dlouhodobě problém s nízkým sebevědomím? Pořiďte jim pod stromeček Vánoční Speciál – exkluzivní rozšířený magazín, který není vázán na předplatné a provází čtenáře každý den. Je ideální jako dárek.

Chcete se potkat osobně a svěřit mi svůj příběh? Po včerejším báječném Setkání v Ostravě zbývají ještě tři Velká Setkání do konce roku. Hradec Králové (10. 11.) je již beznadějně vyprodaný, zbývají Plzeň (3. 11.) a Praha (17. 11.). Vstupenky lze sehnat pouze zde.

© Petr Casanova