3. klam: „Musím se honit za dokonalostí, jen tak budu úspěšná a uznávaná“ (příběh o stálé nespokojenosti)

Známe to i my muži: Chceme světu a sobě dokázat, že jsme dokonalí, a s tím spojujeme všeobecné uznání a vlastní štěstí. Ale ani jedno většinou nepřichází. Vezměme to postupně.

Honíme se za dokonalostí. U žen je to ještě horší než u mužů.

 • Ženy touží po dokonalé postavě, ačkoli každý člověk má jiný vkus, a tedy jednotná dokonalost neexistuje.
 • Ženy touží po hladké pleti bez vrásek, a to tím víc, čím starší jsou.
 • Ženy touží po dokonalé barvě vlasů, všech aktuálních módních doplňcích, aby byly současně odlišné a současně stejné jako ty, které kráčí před davem. Jiné i stejné. Být kouzelný džin – toto přání je pro mě nesrozumitelné.

Já se však především ptám: Proč to všechno vůbec? Existuje vůbec dokonalost?

Pojďme dál…

Podléháme tlaku okolí, „které nás uzná jedině, když…“, a sil ubývá. Nezvládáme vyhovět všem, hroutíme se, ztrácíme motivaci. Drtí nás už pocit, že ostatní to zvládají lépe. Však vypadají lépe! Však mají snadnější život, lepší podmínky! Ženy víc než kdo jiný umí nádherně konstruovat tyto příběhy, ve kterých ony samy jsou na tom vždycky hůř než jiné. Tím samy sebe trýzní a ve své hlavě si skládají čtyřslovný emoční zápis: Nikdy nebudu dost dobrá. A ten si opakují tak dlouho, až mu uvěří. Znáte to: Stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

Nejsem dost dobrá – jaký je následek tohoto přesvědčení? Buď se ženy honí stále víc, a ani tak si nepřipadají dost dobré. Jsou unavené, frustrované, bez energie a sebevědomí. Anebo rezignují, uzavřou svůj život s tím, že nejsou dost dobré, a rozhodnou se pro neštěstí.

Moje doporučení:

Jak zdůrazním v nové publikaci Jak vypnout sabotéry v hlavě, jestliže hledáme dokonalost a chceme mít vše v životě perfektní a načasované za každou cenu, nutně to vede ke ztrátě sebedůvěry. Dokonalosti a perfektnosti nikdy nedosáhneme! Tak proč se o to snažíme?

Obraz o existující dokonalosti si vytváříme na základě příběhů druhých. Na sociálních sítích nebo ve společenských časopisech všichni lidé prezentují své dokonalé životy. Vyvolávají umělou iluzi, se kterou se pak srovnáváme.

Přitom je nesmysl srovnávat své vlastní pokroky a úspěchy s pokroky a úspěchy jiných. Taková motivace dlouhodobě nefunguje, protože nikdo nejsme a nemůžeme být ničí kopií. Položte si otázky typu: 

 • Stojí mi ta honba za chimérou opravdu za to?
 • Co potřebuji začít dělat jinak?
 • Jak by měl vypadat můj výsledek a jak se chci cítit?
 • Čí jsou vlastně ty příběhy, kterým tolik věřím?

Za sedm let své práce jsem potkal mnoho osobností, které v médiích vypadají dokonale. Žasli byste, jak nešťastný mají život. A jak závidí těm, kteří na ně zírají přes obrazovky televizí a mobilů a paradoxně si přejí žít jako oni. Je to jedna z největších lží, která ale představuje výnosný průmysl.

Proto Vám doporučuji hlavně toto:

 • Najděte si čas zamyslet se nad tím, jaký máte ze svých úkolů pocit.
 • Dopřávejte si především ty věci, které Vám dělají dobře, způsobují Vaše pozitivní naladění, jako třeba voňavá koupel se svíčkami a hudbou, při níž se můžete ponořit hluboko do sebe a rozjímat a spojit se s vlastní podstatou.
 • Dovolte si občas přestat brát všechno tak vážně a sledujte, jak Vaše tělo reaguje hlubokým uvolněním a jak ve Vás narůstá pocit štěstí.
 • Pokud se honíte za dokonalostí, zkuste se naučit o sobě smýšlet tak, že už dokonalí jste. (Co kdyby někdo zítra vyhlásil, že právě Vy jste ztělesněním dokonalosti a takto mají vypadat všichni? Směšné, že? Směšné je to především proto, že nikdo nemůže vypadat jako Vy.)
 • Najděte dokonalost v sobě. Jste totiž dokonalí i se svými chybami a odlišnostmi. Pusťte tedy své křečovité strachy, které Vás nutí mít všechno pořád pod kontrolou.

Sheryl Sandberg, ředitelka Facebooku, říká: „V čem je největší problém žen? Že svou dokonalost chtějí dotáhnout tak daleko, že se snaží ve všem vyrovnat mužům. A přitom jsou to ženy. Jsou jemnější, láskyplnější a emotivnější. Otázka tedy zní: Proč se chtějí vyrovnat mužům? Já to vím: Protože chtějí jejich uznání a obdiv. Jenže ten už máme. Jsme inspirací a motorem pro muže už jen proto, že jsme. Nemusíme se chovat jako muži jen proto, abychom jim stačily.“

A nyní přidám svůj pohled: Vy ženy odjakživa ztělesňujete něhu a zranitelnost, což v nás mužích podněcuje ochranářské sklony. Kvůli ženám jsme schopni být dokonce hrdiny. Tím, že se nám snažíte vyrovnat, v nás tuto potřebu potlačujete. Aktivujete v nás vědomí, že všechno zvládnete samy. A k čemu to vede? Na všechno potom zůstáváte samy a cítíte se opuštěné, zatímco muži v tom vidí Vaši chybu a před ženami jsou na pozoru.

Nechte mužům jejich přirozenou úlohu ve svých životech. Nechte je, aby Vás ochraňovali a hýčkali. Nechte jim pocit, že jsou důležití a nenahraditelní ve Vašem světě. Obohatíte tím nejen je, ale především sebe. A tím budete dokonalé.

Pamatujte:

 • Budujte v sobě úspěch a sebedůvěru. Ostatně, řekněte mi, proč si Vy ženy tak často snižujete sebevědomí, přestože jste krásné, chytré a máte všechny předpoklady uspět? Přemýšlejte častěji o cílech, kterých jste již dosáhly. Buďte si vědomy svých úspěchů. Naučte se mít ze sebe dobrý pocit. Objevte v sobě sílu projevovat sama sebe, ukazovat se takové, jaké doopravdy jste. Vaše úspěchy mohou být i drobné, významné jen pro Vás samotné, ale o to přece jde. Budujte si svou základnu úspěchu krok po kroku samy v sobě. Zvýšíte si tak sebedůvěru a sebeúctu, a nakonec samy uvěříte, že sebevědomé, krásné a úspěšné skutečně jste – a to, čemu věříte, si také do života přitáhnete.

Pochopit sebe, svou moudrost a krásu. Uvědomit si především své přednosti a schopnosti a dokázat jich využít k vlastnímu naplnění, k sebemotivaci, k dosažení úspěchů a cílů, po nichž v životě toužíte. To je harmonie, díky které můžete být šťastné a zároveň rozdávat lásku a péči bez toho, abyste se hroutily a cítily se nenaplněné a nedoceněné jen proto, že od okolí nepřichází uznání, které očekáváte.

Zkuste si otevřít nový, posilující pohled na Vás samé. Cestu k sebevědomí. Uznáte-li sebe samé, dostanete uznání i od druhých. Naopak, nezačnete-li si vážit sebe samých, jak by si Vás mohli vážit druzí?

Publikaci Jak vypnout sabotéry v hlavě je možné už teď objednat si zde. Pozor, je pouze do vyprodání zásob! Předchozí tištěné vydání Jak být oporou dítěti je vyprodané.

© Petr Casanova, spolupráce na textu: Markéta Luňáková, koučka