„To nejde. Nejdřív musím…“ To byla její nejčastější slova.

Před jeho očima chřadla. Chodila pozdě z práce, každý den toho měla tolik, co „musela“. Stále jí připadalo, že nic nestíhá, že je nedostatečná.

„Bojím se, že…“ To byla zase nejčastější slova jiné ženy.

V každém okamžiku měla v hlavě, že pořád není dokonalá, že venku neobstojí.

A takových žen potkávám mnoho. Odmalička vnímají požadavky druhých, jak by měla vypadat ideální žena. Mírná, někdy až pasivní, hodná, družná, ochotná, atraktivní, nikdy ne zanedbaná, přitom s orientací na rodinu a mateřství. Kromě toho má být ozdobou muže, tedy krásná a dokonalá. Už roky ve své praxi sleduji, jaké důsledky má tento předpoklad ženské role – hlavně v ženské mysli.

Ve svém magazínu upozorňuji na ten paradox, který ženy prožívají. Touží po štěstí, lásce a úspěchu, přitom tomu všemu nevědomky zavírají dveře. Za čím se vlastně honí? A dělá je to šťastnými? Které jsou nejčastější přešlapy, nad nimiž stojí za to se zamyslet, protože ve výsledku sabotují to, po čem ženy tolik touží?

Domníváte se, dámy, že můžete splňovat všechny výše tučně uvedené nároky, a současně naplňovat své sny – být úspěšné i šťastné? Jistě, jde to. Recept je snazší, než si myslíte.

Novou publikaci Jak vypnout sabotéry v hlavě jsem psal i proto, abychom zvážili klamy, pro které žijeme. Fatu morganu, které nemůžeme dosáhnout a jen se pro ni trápíme. O co konkrétně jde v případě žen, jež potkávám? Uvedu pro ilustraci 3 falešné pravdy o štěstí:

1. klam: „Musím být dokonale krásná a atraktivní“(příběh o potlačení přirozenosti)

Mít se ráda taková, jaká jsem – pro mnoho žen téměř nadlidský úkol.

Už dívky trpí při vědomí, že nevypadají jako modelky, že jim tu a tam vykoukne špek, že nemají náležitou výšku, míry, zkrátka že „nepatří do správné škatulky“.

K tomu kyberšikana. Stačí, aby postovaly přirozenou fotku a jsou předmětem posměchu. Jak si můžeš dovolit nebýt nalíčená? Jak si můžeš dovolit být tolik nalíčená? Jak to, že máš na sobě tohle, a ne něco jiného? Jsi ošklivá! Jsi tlustá! Jsi… cokoli, co umí ublížit.

„Jak bych se mohla mít ráda, když se dnešnímu trendu krásy ani trochu nepřibližuji?“ Tak zní otazník v hlavách většiny žen bez ohledu na věk, společenské zařazení a vzhled.

Co byste, milé dámy, odpověděly na otázku: „Jste krásná?“ Když se takto zeptám při osobních setkáních, ve většině případů se u žen setkám s tázavým pohledem a následnou negativní odpovědí. „Ne, nejsem.“

Přitom přijetí sama sebe je tak obohacující. A muž v tomto směru vidí víc. Vnímá, že žena má velký dar, moudrost a krásu. Že má v sobě to, co muže činí šťastnými. Že žena dokáže pečovat, objímat, být jemná a křehká. Ale také má ohromnou sílu, jejímž prostřednictvím dokáže muže podpořit, nasměrovat a vést.

Dodává teplo domovu. Tak proč se, ženy, tak často podceňujete? Proč toužíte porazit přírodu a investujete do umělých prsou, nehtů a vlasů, abyste se poté ještě více hroutily? Co se stalo, že nejste samy se sebou spokojeny?

Proto budu v nové publikaci Jak vypnout sabotéry v hlavě tolik zdůrazňovat, že rozhoduje vnitřní nastavení. Zápisy uložené hluboko v podvědomí. Často máme vůči vlastní osobě nerealistické nároky, což posléze jen zvyšuje naši frustraci a stres. Pokud se nám nedaří našim nebo cizím představám dostát, ztrácíme svou přirozenost a snižujeme svou hodnotu. Přitom právě a pouze ve své přirozenosti se ženy cítí dobře a šťastné.

Je v pořádku o sebe pečovat a ukázat světu nejlepší verzi své osobnosti. Dobře víte, že svým vzhledem reprezentujete samy sebe a projevujete úctu druhým. Ale nic se nemá přehánět a všechno by se mělo dít s lehkostí a elegancí.

Moje doporučení:

  • Odpovězte si na otázku, v čem přesně se cítíte dobře.
  • Kde je Vaše přirozenost?
  • Proč jste doopravdy nespokojené?

Na vylepšení vzhledu není nic špatného, pokud Vám to zvýší sebevědomí a dodá psychickou pohodu, ale pokud tím naopak potlačujete svou přirozenost, stáváte se naopak nesvobodnými, hysterickými a nešťastnými.

Zkuste se na sebe podívat jako na krásnou ženu, která je krásná již z podstaty. Začnete se mít rády. Začnete vidět víc přednosti než nedostatky. To je myšlení OPRAVDU ÚSPĚŠNÝCH žen.

Jako muž Vám povím, že žena a její přirozenost jsou symboly krásy samy o sobě. Již tím, že jste každá úplně jiná, jste všechny jedinečné a zajímavé. Právě to, čím se lišíte, Vás dělá originálními a nevšedními.

Proč se tedy snažíte být všechny stejné, dokážete utratit nemalé finanční částky, abyste se unifikovaly, děláte se umělými a nezajímavými? Chcete být přirozeně krásné, ale svou přirozenou krásu potlačujete. Má to logiku?

Vaším cílem se stává umělá fasáda za každou cenu. Hledáte štěstí v továrnách na dokonalost, abyste se následně dál trápily, hledaly štěstí stále jinde a nikam se neposunuly. Věříte své „pravdě“, přitom Vaše představy o skutečné kráse jsou zkreslené. A výsledkem všeho je Váš smutek, prázdnota, nenaplnění. 

Já se ptám: Chcete být skutečně šťastné a svobodné? Pak si stačí uvědomit, že Vy krásné už dávno jste. Jen to nevidíte.

Pamatujte:

  • Vnitřní spokojenost vytváří pozitivní náhled na sebe sama.
  • Zaměřujte se víc na cíle, se kterými se skutečně identifikujete, a na touhy, které můžete opravdu naplnit.
  • Věnujte energii něčemu, co se ve skutečnosti nemíjí účinkem.

Buďte přirozené a budete šťastnější a úspěšnější. Bez pozitivního vnitřního nastavení Vám vnější zdroje moc nepomohou. Nastavte si krásu nejprve uvnitř – nejenže je tam největší zdroj Vašeho sebevědomí, ale je i trvalého charakteru. Stavte na své přirozenosti. To je jediná cesta ke štěstí, vnitřnímu klidu a Vaší ženské síle.

Jedině tehdy, když se dokážete přijmout takové, jaké jste, a ze své odlišnosti uděláte přednost, se můžete cítit sebevědomé, šťastné a úspěšné.

A nyní ke 2. klamu: Proč si myslíte, že o všechno musíte přehnaně pečovat a starat se?

Otočte, prosím, na 2. stránku.