Jak porazit strach z (vlastní) mluvené angličtiny

Nevěříte si, pokud jde o konverzaci v angličtině?

Bojíte se, že protějšku neporozumíte, nebo že on se Vašim chybám vysměje?

A přitom jste se anglicky – učili?

Chybí Vám trénink, pravidelné povídání si? Jenže jak s ním začít, když máte strach?

Existuje ten nejjednodušší způsob – HODIT VÁS DO VODY.

Nemusíte cestovat do zahraničí, ba vůbec nikam. Můžete zůstat doma, v kanceláři, jen na pět minut denně si odběhnout. V domluvený čas přijmout hovor na mobilním telefonu. A povídat si na téma, které dopředu neznáte. Ale s člověkem, který Vás nevykoupe.

Naopak – který Vás den za dnem bude doučovat přesně to, co Vám schází k jistotě.

Ne a ne a nebudu mluvit!

Mnoho Čechů podléhá představě, že musejí mluvit POUZE správně a rychle. Že nic než plynulá dokonalost není protistranou přijato. Když tedy nemají řeč dopředu připravenou, nebo když jim vypadne slovo, zblednou, znervózní, nedokážou improvizovat. Vyčítají si, že raději nemlčeli! Přitom při běžné konverzaci je důležité hlavně mluvit. Dorozumět se. Nebýt sám svým největším soupeřem.

Proto manželé Šustáčkovi přišli s unikátní metodou výuky cizích jazyků po telefonu. Není možné využít žádné běžné berličky – kapesní slovník, internetový překladač, ruce a nohy, zkrátka mimiku a gesta, kterými si pomáháme, když neznáme nějaké slovo. Proč to není možné? Protože nikoho nevidíme a nikdo nevidí nás. Jen slyšíme. V telefonu. A vždy jiný dialekt.

Kdo není zbabělec a hovor nezavěsí, je odsouzen PŘESTAT SE BÁT mluvit. Protože:

Prostě musíš mluvit!

Zvolíte si dva denní časy. Obvykle ráno a večer. Když hovor nevezmete v první čas, zavolají Vám ve druhý. Jde jen o 5 minut. A bez strachu – anglický mluvčí ve sluchátku (nebo Čech, který je k dispozici hlavně úplným začátečníkům) reaguje vždy podle Vašich znalostí jazyka. Stanoví téma (každý den jiné) a naslouchá, pokládá otázky. Chce poznat, čeho se při konzervaci vnitřně bojíte, co Vám nejde dobře nebo čemu se vyhýbáte.

První hovor určitě propotíte. Ale jak skončí, cinkne Vám SMS zpráva se slovíčky, která si máte procvičit. Do půlnoci si pak na počítači nebo v telefonu zpracujete jednoduchý test, zaměřený právě na Vaše slabiny. A tady už začínají působit počty: denně cca 10 nových slovíček, to je měsíčně přes 200 obohacení slovní zásoby. Ročně asi 2500 nových slov!

Dnes, zítra, pořád… a najednou Tě to baví!

Varuji Vás: Jakmile zvládnete prvních pár telefonátů, nebudete chtít přestat. Zjistíte totiž, že toho bubáka v sobě jménem Strach z angličtiny se nemusíte vůbec bát.

Co den, to pokrok. Cítíte to. Věříte si. Zpočátku utíkáte v době telefonátu od kolegů, rodiny, aby Vás probůh nikdo neslyšel. Ale časem není proč. Pochopíte totiž, že učitel chce jen to, abyste mluvili. Že se nemusíte stydět, když nerozumíte – prostě se učitele zeptáte, zda větu může zopakovat, nebo Vám sám poradit vhodné slovo v angličtině. A hlavně – za 5 minut máte hotovo a za sebou intenzivnější konverzaci, než kdybyste se někde hodinu ve třídě krčili, jestli na Vás vůbec přijde řada. Ba naopak, chcete JEŠTĚ JEDNU otázku. JEŠTĚ MINUTU mluvit.

Baví Vás to!

Protože se Vám nikdo nesměje. Nikdy nejste horší. Vaším soupeřem je jen Vaše já, Vaše včerejší verze, kterou hravě překonáváte už proto, že si víc věříte a víc umíte.

I tady se učíte, jak ohromnou roli hraje psychika a strach člověka – ze sebe samotného.

Chcete vyzkoušet zadarmo?

Chci, abyste si to zkusili. S naším partnerem Edoo jsme proto domluvili kurz pro čtenáře magazínu FC. Pokud si nejste jisti, že výuka po telefonu je pro Vás to pravé, můžete si ji na webové stránce Edoo zdarma objednat a vyzkoušet.

A pokud už teď víte, že byste lepší praxi v angličtině ocenili, nabízíme jednomu z Vás bezplatný čtvrtletní kurz. Stačí zodpovědět triviální otázku: Co si ve zlomový den řekla jedna z nejobdivovanějších Češek současnosti, že se jí zcela obrátil život? Nápověda: Titulek ze strany 11 aktuálního magazínu FC 3/2019 (Myšlením ke štěstí).

Správnou odpověď zasílejte na e-mailovou adresu soutez@firstclasspublishing.cz.

Protože jsme v sedmém měsíci kalendářního roku, pak autor 7. správné odpovědi v pořadí bude vyrozuměn o své výhře. Good luck!

  • Poslední kusy aktuálního magazínu FC zbývají zde, mobilní verzi lze číst zde.

© Petr Casanova