8 výhod samoty, které přehlížíme

Ocitnout se sám.

Pokud to nebylo naše přání, máme úzkostný pocit. Nepatřičný.

Připadáme si poloviční, nežádoucí, nedostateční. Jako prapředci, které vyhnali z kruhu ohně. Najednou byli bez jídla, ochrany, přátel. Tak ohrožení!

Podobně se cítíme my. Obáváme se o budoucnost, protože tu vytváří přítomnost. A ta je plná nejistoty, sebezpochybňování, negativního zacyklení v minulosti.

K napsání mého posledního magazínu FC s tématem Myšlením ke štěstí mě pobídly tři Vaše nejčastější dotazy:

  • Copak se sami můžeme cítit dobře?
  • Copak ten pocit prázdnoty můžeme zaplnit dobrem?
  • Copak se můžeme sami se sebou cítit v dobré společnosti?

Věřte, že ano. Samota má mnoho předností. A i když se nám zdá, že postrádáme člověka, kterého bychom mohli milovat, jeden je pořád nablízku. A stojí za lásku.

Hádejte, kdo?

Tak pojďme sčítat nejen nevýhody, ale i benefity:

Chvíle pro sebe. Kdy jsme ji využili naposledy?

1. výhoda: Máme čas na mentální očistu

Osaměli jste? Super. Můžete na sobě začít pracovat tak, jak jste si vždy přáli. Prvnímu kroku se říká mentální restart. Neváhejte, budete se po něm cítit svěží a plni energie. Jak na to?

Zbavme se zbytečného balastu a nánosů, které nosíme v hlavě. Tím přestanou platit všechny sebezničující pokyny z našeho podvědomí. Všechny špatné myšlenkové vzorce z minulosti se uvolní a nahradí se novou pozitivní silou.

Odhalme, kdo nebo co v nás vyvolává negativní pocity, kdo nebo co nás omezuje.

A to, co nás tíží, všechny křivdy, smutky a ostatní negativní pocity, odhoďme do pomyslného kyblíku.

Že nevíte, jak se to dělá?

Napřed je potřeba je objevit, malinko se v nich pošťourat a vyrýpat je ven, což s sebou nese bolest. Znovu si je odžít emočně sice znamená prožít si tu bolest, ale také ji pláčem odplavit pryč. Jen tak můžeme udělat za špatným tlustou čáru a začít s pozitivními afirmacemi a plni energie se vrhnout do plánů.

Začít myslet pozitivně přes všechny křivdy je pouhým startem, náplastí fungující krátkodobě. Negace se možná vrátí po určité době v ještě intenzivnější podobě. Každá rána, aby se zahojila a nezanítila, se totiž musí vyčistit, a to chce čas. Přestůjme tuhle fázi. Vyplatí se to. Z dlouhodobého hlediska se nám krásně uleví, staré rány se budou moci zahojit a uvidíme vše čistěji, jasněji a objevíme nové možnosti.

K tomu je samota ideální, protože nemáme žádnou hloupou berličku s odkladným účinkem. Žádnou výmluvu. S mentálním úklidem je to stejné jako s úklidem domu či bytu – předchází tomu chaos a zmatek. Výsledek je ale brilantní, máme vše srovnáno, špína je pryč. Proto je mentální očista důležitá, než se vrhneme do něčeho nového. Život dostane nový lesk. Pro někoho tato metoda není snadná, ale pokud ji zvládne, bude mít sílu se posunout v životě dál, a naopak využít období samoty pro svůj růst.

Nezapomeňme, že problém většinou nevyřešíme na úrovni, kde vznikl. Potřebujeme nadhled, odstup, časovou prodlevu. Také nový vztah začínejme až s čistou a svěží hlavou.

2. výhoda: Můžeme se hýčkat; umíme to lépe než kdokoli jiný

Buď se můžeme litovat, truchlit a věnovat energii intenzivnímu hledání partnera, které bezprostředně po rozchodu či zradě není nejmoudřejší. Nebo se můžeme zaměřit sami na sebe. Tedy věnovat tutéž energii sobě.

V životě to funguje tak, že čím více budeme přemýšlet nad tím, že jsme sami, tím déle sami zůstaneme. Těmito myšlenkami totiž připravujeme úrodnou půdu pro strach. Jen v sobě podporujeme negativní pocity a propady nálad. Využijme volnosti k tomu, abychom si konečně zašli na masáž a poseděli s přáteli. Začněme se hýčkat a rozmazlovat. V klidu přemýšlejme, co by nám udělalo radost, co na sobě chceme změnit a kam se posunout. Intenzivně vnímejme emoce a příjemný pocit, který právě prožíváme. Je to výborná metoda, která uloží do podvědomí pozitivní pocit.

Samota je stav dočasný. Věnujme ho pozitivním emocím. Mysleme na to dobré, co nám být single umožňuje. Není to vždy lehké, hlava nás občas vrátí zpátky s přesvědčováním, že ve dvou se to lépe táhne a samota je zlá, neboť naší přirozeností je k někomu patřit. Ale vždy je alternativa.

Potřebujete doteky? Doporučuji využívat různých služeb, jako jsou masáže, kosmetika, manikúra a pedikúra. Doteky mají zázračnou moc a uzdravují, přestože nejsou momentálně partnerské.

Potřebujete endorfin? Do plánu zařaďte pohyb. I kdyby to měla být jen procházka v lese, abyste se odreagovali.

Nikdo nás nedokáže hýčkat lépe než my sami sebe.  Ze začátku možná pociťujeme dezorientaci, ztrátu smyslu života a všechny aktivity se nám mohou zdát zbytečné, ale pokud najdeme tu sílu a začneme se věnovat sami sobě, po určité době to náš mozek vyhodnotí jako příjemný, pozitivní a přirozený návyk. Začne být v tomto stavu spokojen a jako spokojení si snadněji do života přitáhneme nového partnera.

Už dávno sis slíbil navštívit tolik míst, ale pořád „nebyl čas“ nebo druhý chtěl někam jinam.

3. výhoda: Je to škola, jak být rád sám se sebou

Jak se dočtete v novém magazínu FC, v životě silný, tudíž i úspěšný je ten, kdo umí být sám delší dobu. Pak ho samota nedožene. Naopak bude sám se sebou rád.

Můžeme si vytvořit příjemné rituály. Zapálit si svíčky v koupelně, relaxovat při voňavé koupeli. Provonět si byt. Vychutnat si krásnou hudbu. Jít sami do kina či na oběd. Vnímat se jako bezva parťáka. Klidně jet sami na wellness víkend. Nebo na dovolenou, což je mimochodem nejlepší příležitost, jak se seznámit. Brzy vyhodnotíte chvíle samoty jako úžasné. Vždyť nikdy předtím jste si nemohli doma užít – ticho! Obyčejné ticho!

Neseďme doma. Užijme si jinakost, když si budeme sami vychutnávat dezert v kavárně. Naučíme se vnímat svou intuici, své potřeby, emoce a pocity a vycházet z nich. Naplánujeme si volný čas tak, aby měl smysl. Budeme se věnovat aktivitám, které nás baví, ne které baví partnera. Začneme vnímat své potřeby a pocity při činnostech, které nám dělají radost. Naučíme se mít se rádi. Chválit se nahlas. Zvedneme si náladu i sebevědomí. Člověk, který se má rád, umí být sám se sebou bez pocitu smutku.

Osvojíme si účinnou a jednoduchou metodu úsměvu. Kdykoli se nás bude snažit ovládnout smutek, postačí se usmát. Náš úsměv má zázračnou moc. Nu, jen se zkuste usmát a zároveň se zlobit nebo být smutní – to prostě nejde. Aplikujme tuto metodu, kdykoli se budeme cítit naštvaní. Vypadá jednoduše, ale funguje dokonale.

Mějme na paměti, že před sebou neutečeme, ať jsme kdekoli. Proto buďme sami se sebou rádi. Bude se nám to hodit k mnohem větší pohodě i později, až nám dobrou náladu začne brát partner.

4. výhoda: Zbavujeme se ublíženosti

Být rád sám se sebou znamená být vyrovnaný. Spokojený ve svém světě. Okolí nás nerozhází. Kdo v sobě nastaví klid a mír, časem zjistí, že ho zažívá i od okolí. Není to tak docela pravda – okolí se příliš nemění. Co se však změnilo, jsme my. Už nám někdo jen tak neublíží, jsme zoceleni sami se sebou, tudíž jsme zoceleni před všemi. Co se v nás vlastně stalo?

Všechno začalo s předstihem, tedy zradou, výsměchem, jízlivostí ostatních. Tehdy máme potřebu se bránit. Dokud to děláme negativně, odháníme od sebe lidi, kteří nás mají rádi, protože se s námi neztotožňují. Jsme tedy stále více sami. Později, když bolest odeznívá, přestáváme plivat negace na lidi, kteří nám ublížili, a špatné myšlenky se naučíme zahnat, protože víme, že nám nic dobrého nepřinášejí. Tím si začneme přitahovat lidi, kteří mají v sobě stejný mír jako my.

Není to sebezapření, ale užitečný proces a mnohdy i nutnost. Protože s hlavou, která má v sobě zášť a negativní zápisy, bychom si do života opět přitáhli nevyrovnaného člověka. Co vypouštíme do okolí, ať již myšlenku či slovo, se nám vrátí jako bumerang. Pochopíme to nejlépe, když jsme sami a na nikoho jiného se nemůžeme vymluvit. Tehdy nejlépe poznáme, že jsme sami odpovědní za to, co děláme, a že mezi našimi činy a výsledky je příčinná souvislost. Nikdo nás do ničeho nemůže vmanipulovat – jak si usteleme, tak si lehneme. Samota je v tomto velký pomocník a udává životní kurz.

Naučí nás nekompromisně vážit slova a přístup směrem k osobám, které nás pomlouvají nebo nám jinak ublížily. Stojí to nějaký čas a cvik, ale ve výsledku nad námi okolí ztratí moc, kterou jsme mu – což je paradoxní – doposud dávali my sami.

Každý se tak občas cítí. Důležité je uvědomit si, PROČ se tak cítíme.

5. výhoda: Můžeme uskutečňovat své sny

Samota je správný čas k zaměření na své touhy a jejich naplnění. V páru si plníme zpravidla sny společné. Nyní si můžeme začít plnit ty své, což je v životě velmi důležité pro vnitřní uspokojení.

Plnění snů společných je významná záležitost, ale nese s sebou bohužel také sebezapření a kompromis. Neváhejme proto, a dokud jsme sami, začněme plánovat a uskutečňovat své touhy. Lepší příležitost mít nebudeme! Sáhněme hluboko do své mysli a popřemýšlejme nad tím, jak by měl náš život vypadat, abychom ho prožili s dobrým pocitem.

Užitečný trik: Napišme si svá přání na kartičku. Často se v naší mysli přetočí a my si po krátké době nepamatujeme, co jsme si přesně přáli. Čtěme si je opakovaně, a hlavně si stanovme postupné malé kroky k jejich dosažení.

V magazínu FC píšu: Nepodceňujme své sny a jejich uskutečnění. Realizace snů obohacuje život o pocit vnitřního úspěchu a štěstí.

6. výhoda: Můžeme poznávat nové lidi

Ano, a bez pocitů viny. Tohle s partnerem jen tak nezažijeme. Zvláště když je žárlivka a majetnický. Ano, právě o samotě máme jedinečnou šanci poznat zajímavé a inspirativní lidi. Využijme tu příležitost maximálně a cíleně. Každý nový člověk nám vnese do života novou invenci a nový životní příběh. Poznávání nových lidí se může stát výborným dobrodružstvím, obohatí nás o nové náhledy a kontakty, které se mohou hodit. Můžeme získat nové přátele s podobnými zájmy, jako máme sami, a díky nim objevit nové zájmy pro sebe. Budou to lidé, kteří k nám perfektně pasují povahou, protože už nic neděláme strojeně a kompromisně, ale od srdce.

Jako lidé jsme nastaveni tak, že nám přináší pocit naplnění a radosti poznávat vše nové. O poznávání nových lidí to platí dvojnásob, přestože se nám zdá, že na ně teď momentálně nemáme náladu. Ostatně, to je signál, jak moc je potřebujeme.

7. výhoda: Můžeme začít s novými aktivitami a návyky

Ožijme. Začněme se učit něco nového – cizí jazyk, nový sport.

Přáli jsme si vždy umět tancovat nebo zpívat? Teď je ta správná chvíle. Konečně přestaneme odsouvat z nedostatku času. Krásně se nám vyplní čas, který bychom jinak trávili o samotě s černými myšlenkami. Nové aktivity nás posunou v životě dál, obohatí nás o nové zážitky, vědomosti a lidi. Zbaví nás starých návyků, které jsou pro nás z dlouhodobého hlediska likvidační.

Jeden ze zákonů mozku je zákon bolesti a slasti, tam se rodí dobrý pocit. Obvykle nás mysl nutí, ať se držíme starého návyku, protože zvyk je automatická činnost a nebolí. Samota nám umožní v klidu si zhodnotit, co nám nová činnost přinese z dlouhodobého hlediska. Postupnými kroky pak dokážeme přeměnit starý zvyk v nový, což by nám s partnerem vůbec nemuselo vyjít – znáte ty uštěpačné řeči. Trvá zpravidla jeden měsíc, než pravidelná a soustavná činnost přejde ve zvyk. Jakmile si ale návyk vytvoříme, máme vyhráno.

„Tohle je blbost.“ „To nedělej.“ Kolikrát jste to slyšeli? A najednou – je ticho. A jde to!

8. výhoda: Učíme se vidět nové příležitosti a dávat životu nový rozměr

Samota má ještě jeden půvab. Začneme dělat věci, které pro nás byly dosud tabu. Pustíme se do něčeho, o čem jsme si mysleli, že na to nemáte, nebo nám to tvrdil partner. Objevíme svůj potenciál a vyzkoušíme své možnosti. Otestujeme si známou pravdu, že hranice máme pouze ve své hlavě. Jakmile je překročíme, zbavíme se jich. Posílí nám to vydatně sebevědomí a nabudeme pocitu volnosti a svobody. Pomůže nám to uvěřit, že vše je možné a že dosáhnout se dá i zdánlivě nemožného.

I když nám to nepůjde, buďme vytrvalí a nenechme se odradit. Zkusme něco, z čeho jsme měli strach. Nablízku nebude nikdo, kdo by nás ponížil, vysmál se nám. Je to jen o nás. Začněme drobnostmi. Oslovme na ulici člověka, který nás zajímá. Hrajme si. Překonejme strach tím, že si odmítnutí osloveného nebudeme brát osobně. A postupně zkoušejme věci, ze kterých jsme měli ještě větší obavu. Je to nádherné zkušební období, které se nám jinak nepoštěstí zažít. Jakmile přestanete utíkat před strachem, začne utíkat on před námi. Náhle zjistíme, že můžeme realizovat všechny své představy. Krůček po krůčku se vymaníme z pomyslných kleští a dáme životu úplně jiný rozměr.

Sečteno, podtrženo

Samota je v dnešním přelidněném světě převzácný čas. Díky ní se znovu učíme tomu, na co pod tlakem společnosti zapomínáme – vážit si sebe a nacházet k sobě pozitivní vztah. Teprve o samotě chápeme, že nikdo nemůže zastoupit roli, kterou sami pro sebe představujeme my. Udělejme všechno pro to, abychom tak vzácný dar, jímž je období samoty, využili co nejlépe a nenechali ho jen plynout. Budeme rádi se sebou a spokojení kdekoli na světě.

Magazín FC 3/2019

Jak se v každé, i obtížné situaci, naučit milovat svůj život a sebe samotné? Inspirujte se každé dva měsíce v mém magazínu FC. Je koncipován jako pracovní čtení, tedy s prostorem pro mapování vlastního osobního růstu. Unikátní sebekoučovací titul nemusíte shánět někde po trafikách, chodí Vám rovnou do schránky, pokud jste registrováni zde.

Starší výtisky, které nejsou ještě vyprodané, a zaslání na Slovensko si můžete vyřídit zde.

© Petr Casanova, Markéta Luňáková