Proč nedávám druhou šanci

Když jsem byl kluk, dával jsem lidem druhé šance. Říkal jsem si: Každý chybujeme, potřebujeme se ponaučit.

Dnes už to nedělám. Nedávám druhé šance. Předpokládám, že je-li člověk plnoletý a svéprávný, dokáže už na první pokus rozpoznat, co tím myslím, když říkám: „Nelži tomu, kdo Ti věří, a nevěř tomu, kdo Ti lhal.“

Ano, věřím. Na začátku každému. Ale jen jednou. Když mou důvěru zklame, není to moje chyba. Je to jeho rozhodnutí. Předem totiž znal můj ceník: Druhé šance nedávám.

Ránu nevrátíš

Jak píšu ve svých knihách, důvěra je jako sklenička. Můžeš ji rozbít. Je to Tvá volba, když s ní praštíš o zem.

Nicméně, můžeš ji rozbít jen jednou.

I když se pak střepům začneš dojemně omlouvat, Tvůj čin to nikdy nevrátí, skleničku to nikdy nespraví. Ani moje důvěra už nikdy nebude jako dřív. Vím to. Ale – víš to Ty?

Vem hřebík a kladivo. Ten hřebík zatluč do dřeva. Pak vezmi kleště a hřebík vytáhni. Víš, co uvidíš?

Ten hřebík jsou všechny činy, kterými se rozhodneš mi ublížit. Pokud si naivně myslíš, že mě nezmění, pleteš se. Už jeden jediný hřebík změní mou podstatu, zanechá ve mně ránu. Jako hřebík ve dřevě. Navždy. Nezáleží na tom, že se omluvíš, svůj čin odvoláš, požádáš za prominutí. Láska, kamaráde, není slovo. Slovo je nic, dokud mu člověk nedá skutečný význam svým činem.

Proto mi nemusíš říkat: „Miluji Tě.“ To, jestli mě miluješ, je totiž dostatečně patrné z toho, jak se mnou zacházíš. Ano, láska je především čin.

Já to už dávno vím. Ale – víš to Ty?

Pověz, kolik pokusů potřebuješ?

Nemám mnoho času. Můj život se s každým uplynulým dnem krátí o jeden den. Ano, každé ráno zjišťuji, že mám o den méně času. Proto, promiň, nechci ho marnit. Proto, promiň, šance bude jen jedna.

Pokud Ti jeden pokus nestačí na pochopení toho, že lež, faleš, zrada nebo nevěra mi ubližují a nechci je ve svém vztahu, obávám se, že Ti nemusí stačit ani druhý pokus.

Že když Tě ve vztahu napadne ublížit jednou, můžeš to udělat kdykoli.

Že když mi lžeš, není to omyl nebo přešlap, ale způsob Tvého myšlení.

Že když dojdeš k závěru, že stojí za to mě zradit, nemám pro Tebe dostatečnou hodnotu.

Nevadí mi to, jak se chováš. To je Tvoje věc, Tvůj problém, Tvoje karma. Se mnou nemá nic společného. Možná nejsi obecně špatný člověk, ale rozhodně jsi špatný pro mě.

Já totiž nemám tolik času, abych dával pořád nové šance jednomu člověku, zejména když tolik jiných lidí čeká na šanci první.

Pokud potřebuješ dozrát, zraj. Pokud ještě nechápeš, že láska není jen slovo nebo cit, ale především čin – že není jen to, co cítíme nebo říkáme, ale především to, co každodenně děláme –, ponaučuj se. Možná si myslíš, že máš času víc než já. Že se Tvůj čas nekrátí.

Já jsem ale starý pes, ponaučil jsem se už dost. Proto vím, že když mi někdo ubližuje, není to vina lásky. Láska nikdy nezklame, zklame vždy jen konkrétní člověk.

Pořád neznáš hodnotu milujícího člověka?

Abych to pochopil, na to mi dnes stačí už jeden jediný pokus. A tak mi odpusť, ale Ty druhý nedostaneš. Pro Tvé dobro. Potřebuješ totiž ztratit. OPRAVDU ztratit.

Zjistit totiž, že neztrácí ten, kdo přijde o člověka, který ho dokázal zradit a ublížit mu. Naopak ztrácí ten, kdo přijde o člověka, který mu dokázal důvěřovat a milovat ho.

Třeba to pochopíš hned na druhý pokus. Možná ne ani na třetí. Ale to už je Tvůj příběh. Já Ti jen přeji, ať to pochopíš co nejdříve. Protože, věř mi, život se s každým dnem o den krátí. A nikdo nemáme čas ZTRÁCET lidi, na kterých opravdu záleží. To nejsou ti, kteří jsou připraveni nás zranit, ale naopak ti, kteří jsou připraveni nás už nikdy nezranit.

Protože už vědí, jak je takové zranění nevratné.

Já to už vím. Ale – víš to Ty?

  • Jakých 250 činů tvoří lásku? Bez jakých činů se vztah začne rozpadat? O tom je kniha 250 zákonů lásky.
  • Jak porozumět lidem, kteří páchají ve vztazích nevratné chyby? Jak dokázat sami sobě odpustit vlastní nezbytné ponaučení? O tom je kniha Dvanáct srdcí.
  • Jak po rozchodu ustát samotu? Jak zvládnout osamělost uvnitř vztahu? O tom je kniha 100 nejkratších cest k Tobě.
  • Jak řešit nejkřehčí problémy ve vztahu tak, aby vydržel? O tom je kniha Protože.
  • Poslední bestseller Cítit rozumem, myslet srdcem je momentálně vyprodaný.

Petr Casanova