Zranit pravdou, nebo zradit lží? aneb Na rozcestí vztahu

1. doporučení pro zrazeného: Vyjasni si situaci

Bolí to. Strašně. Protože emoce jsou teď na maximu.

Co potřebuješ, je snížit je, tudíž zapojit také rozum.

Vyjasnit si škody. Uvědomit si, zda jsou dočasné, nebo celoživotní. Zhodnoť si to ale s chladnou hlavou. Věci mohou být jinak, než se zdají.

Příklad z mého soukromí: Měl jsem o dvě generace staršího přítele. Často mi psal. Pak se odmlčel. Domníval jsem se, že už o mě nestojí, že přátelství skončilo.

Domněnky jsou fajn, ale lepší jsou fakta. On měl totiž hluboké deprese. Přestal jíst, vycházet z bytu, opustil vnější svět. Ale já to nevěděl.

Rozhodl jsem se vyjasnit si situaci. Jel jsem za ním. Nemohl jsem se dozvonit. Když jsem vpadl dovnitř, vypadal na umření. Odvezl jsem ho do nemocnice. Naše přátelství jen díky vyjasnění situace neskončilo, naopak se utužilo.

Zapoj tedy rozum: VÍŠ, co druhého k činu vedlo? Nebo si to jen MYSLÍŠ?

Pokud vidíš tmu, zapni světlo. Posviť si na odpověď, je-li to jen trochu možné.

2. doporučení pro zrazeného: Přijmi své pocity a projdi jimi

Pravdivá odpověď, proč přítel zradil, může bolet ještě víc než zpráva, kterou Ti tajil. Je to někdy jako zlomená kost, kterou je nutné ještě bolestivěji narovnat.

Pamatuj, že přijetí zrady je vždycky PROCES. Bude Tě zachvacovat série různých emocí. A budou všechno, jen ne statické. Čeká Tě chvíli hněv, nato hořký smích, pak apatie, poté naopak touha mstít se. Procesy trvají déle. Navíc co se bude dít uvnitř, se odrazí navenek. Vysvětli to lidem, na kterých Ti záleží a kteří s Tebou v těžkém období přijdou do styku.

Pokud jsou dobří, pochopí to. Pomohou Ti. Budou při Tobě. Po celý proces.

3. doporučení pro zrazeného: Zvaž, jestli můžeš prominout

Jak píšu v magazínu FC, každý jsme jiný, ale všichni máme jedno společné: Nechceme být nešťastní. Záměrně neděláme nic, abychom byli. A neudělal to ani Tvůj zrádce.

Cokoli dělal, tak ne proto, aby se ocitl v pekle současných pocitů. Může být uzdravující, pro oba, si spolu promluvit o tom, co se stalo a proč. Nedělejte to ale tehdy, kdy cítíš, že by mohlo dojít k dalším zraněním. Kdy víš, že by jeho omluva a prosba za prominutí nebyly Tebou přijaty. O to by se cítil frustrovaněji a negativní energii by mohl přenést i na Tebe.

Nechceme-li sami ze sebe rozsévat zbytečné negace, kterých už je v nás beztak dost, važme, zda je vůbec nutné se potkat. Své pocity můžeš svěřit i někomu jinému. Ale také si prostě dopřát klid na utřídění myšlenek a nalezení sebe sama.

NEprominout může být osvobozující, umožnit Ti pohnout se dál. To ale může i prominutí – v tomto neexistuje žádný univerzální návod. Důležité je přiznat si, CO konkrétně cítíme, a jít za LEPŠÍMI pocity. TIP: Představme si, že mu nikdy nepromineme. Co nám ta idea dala? Následně zvažme opak: Co když promineme? Dá nám to lepší pocity? Anebo jak se budeme cítit, když neuděláme vůbec nic? Představa různých scénářů nám může pomoci dojít k tomu, co je PRO NÁS SPRÁVNÉ.

4. doporučení pro zrazeného: Odpusť si

Zatímco prominutí se týká druhé osoby, odpuštění vždycky nás samotných. Odpusťme si, že jsme museli projít tak temným údolím, a obejměme ponaučení, kterého se nám dostalo. Příležitost vždy dělá zloděje a zrada nám umožňuje poznat, na kom nám nikdy nemělo záležet, respektive na kom nám už nikdy záležet nebude.

Zrada je tedy vlastně pozitivní zkušenost, protože mění náš život k lepšímu – zbavuje nás lidí, kteří jsou ochotni nás zradit, vyměnit svůj domnělý klid a pohodlí za naši bolest.

Ano, můžeme mít pocit, že jsme ztratili člověka. Ve skutečnosti jsme získali zkušenost, investici do budoucna. Hodnotu loajality totiž dokáže docenit zejména člověk, který sám poznal cenu zrady. Jestliže nás dokázal dělat šťastnými někdo, kdo nás byl ochoten zradit, dokážete si představit, o kolik šťastnějšími nás bude dělat někdo, kdo nás nikdy nezradí?

Jak po nejtěžších ranách znovu vstát? Tomu je věnována letošní řada magazínu FC. Předplatitelé mají výhodnější cenu. Jednotlivé výtisky bez předplatného získáte zde.

© Petr Casanova