7 znaků spřízněné duše

4. rozdíl: Nespřízněná duše vnímá naši krásu jen očima. Zato pro spřízněnou duši je mnohé na nás krásné očím neviditelné.

Poznal jsem mnoho opravdu chudých lidí. Měřili bohatství pouze penězi a krásu pouze tím, co viděli očima. Tak chudí byli.

Vše skutečně krásné je očím neviditelné. Zdaleka to nejsou jen dva metry čtvereční lidské pokožky. Je to vše pod ní. Hloubka srdce, velikost duše, kouzlo charakteru, unikátnost člověka.

Partneři, které přitahujeme pouze vzhledem, s námi nemohou vydržet navždy. Fyzická krása totiž ubývá a já křičím: JE TO MOC DOBŘE! Jen díky tomuto chytrému mechanismu přírody s námi zůstávají pouze ti, kdo vnímají mnohem více než to, co vidí oči.

5. rozdíl: Nespřízněná duše provokuje naši důvěru. Spřízněná duše nám nedává důvod k pochybnostem.

Upřímná láska pro mě znamená dát druhému příležitost, aby mě zranil – a současně mu důvěřovat, že to neudělá. Důvěra je pro mě nejlepším lakmusovým papírkem, nic tak dobře neotestuje charakter člověka. Důvěra vždycky vede k pozitivnímu zjištění.

Buď si potvrdíme, že partnerovi na nás/na vztahu skutečně záleží, a tudíž nás neoklame. Nebo obdržíme informaci: Uvolni si místo pro někoho lepšího.

Díky vlastní důvěře vždycky poznáme, kdo je falešný, a kdo upřímný. Kdo je schopen riskovat všechno kvůli nám.

Člověk, který nás opravdu miluje, nás nenutí pochybovat. To slovo úplně zapomeneme…

Když nám ten druhý píše, čteme jeho text znovu a znovu.

Když s ním jdeme, zpomalujeme, aby ten čas trval déle.

Když na něj myslíme, srdce nám bije rychleji.

Když ho posloucháme, bezdůvodně se usmíváme.

Když ho pozorujeme, nejsme schopni současně sledovat nikoho jiného.

To je pět pádných důvodů, proč se spřízněné duše nikdy nezradí. Vědí totiž – tím více, čím horší mají špatné předchozí zkušenosti –, jak vzácné tohle je.

6. rozdíl: Nespřízněná duše se řídí tím, co jí kdo řekl. Zato pro spřízněnou duši nehraje negativní názor okolí ve vztahu žádnou roli.

Připravme se na to, že našeho osudového partnera většina lidí nepochopí. Jak pro Tebe může být perfektní? – ptají se. Vždyť je starý, ošklivý, chudý… nedokonalý.

Nezlobme se na ně, prosím. Nemohou ho pochopit. ON totiž není perfektní pro nikoho, jen pro nás. Nikdo jiný s ním nemá sladěný přijímač. Nepochytí, jak je možné, že nejlépe mu rozumíme, když mluví srdcem.

Zato „jeden z mnoha partnerů“ má zcela odpojený přijímač. Řídí se ve vztahu tím, co mu kdo napovídal. Promiň, maminka mi říkala… kamarádi říkali… povídá se o Tobě… všichni Ti zazlívají… – to jsou jeho argumenty. Rád získává převahu díky tomu, že do našeho vztahu vtahuje jiné lidi.

Zapomíná, že láska není referendum. V lásce se nemusí hlasovat. Buď je absolutní shoda, nebo absolutní neshoda. Zatímco na vznik vztahu jsou potřeba dva, na jeho rozbití stačí jeden – ten, který ve dvou budovat nechce.

7. rozdíl: Nespřízněná duše soustavně přehlíží nebo ponižuje naši hodnotu. Zato spřízněná duše dělá opak – ví, že jsme součástí její hodnoty.

V prvním případě dává partner najevo, že je on a my. Mezi tím je propast. Když se mu chceme odevzdat, obětovat mu sami sebe, je to stejné, jako bychom mu svěřili sestavené puzzle a on ten křehký obraz vyhodil do vzduchu. Naše Já se rozletí na stovky kousků. Bude nám dlouho trvat, než všechny kostičky najdeme, a ještě déle, než je zase poskládáme. Tak to funguje tehdy, kdy přijmeme hru na ponižování naší hodnoty.

Lidé, kterým partner zničil jejich sebevědomí, se domnívají, že je těžké od něj odejít. Myslí si to obvykle až do chvíle, než to udělají. Potom si vyčítají, že to neudělali dřív. Protože jim dojde, že to žádný partner vlastně nebyl.

Osudový partner je ten, který si uvědomuje, že s ním tvoříme jeden celek. Když poníží nás, poníží vztah, tudíž i sebe. Když nás podpoří, napomůže tím ke zvýšení naší hodnoty, a tím se zvýší hodnota celého vztahu, jehož jsme součástí.

Osudový partner ví, že budování společného vztahu je v jeho osobním zájmu. Proto chápe, že budovatel se zničehonic neobjevuje. Budovatelem se člověk stává – tím, že je ochoten budovat.

  • Proč Vám tak dlouho trvá najít svou spřízněnou duši? Kde děláte chybu?
  • Proč se Vám vkládaná láska nevrací? Jak si přestat dělat iluze o druhém?
  • Jak neztrácet víru v opravdu vyvážený vztah?

Odpovědi naleznete v mých knihách. Jen si vyberte tu pro sebe momentálně vhodnou. Každá je psaná pro jinou fázi života. Poslední kniha Cítit rozumem, myslet srdcem se momentálně tiskne, zasílá se přímo z tiskárny. Zájemcům ze Slovenska se odemknou objednávky 27. května.

© Petr Casanova