7 časovaných bomb, které smrdí průšvihem už na první schůzce

Rád investuji do akcií. Snažím se mít trpělivost, ale také zbytečně nemarnit čas s neperspektivní akcií. Máte to podobně při hledání nového partnera?

Když se mě lidé ptají: Jak poznáš správnou akcii, která poroste na hodnotě?, připomínají mi nové návštěvníky naší speciální seznamky WithYou.cz, kteří se zajímají:

  • Jak poznat správného partnera, do kterého stojí za to investovat čas a energii?
  • Jak vypadá ten, u kterého už při první konverzaci nebo schůzce vím, že to bude spíše promarněný čas?
  • V čem poslouchat rozum, když cit ještě nic nehlásí?

Ve své knize Protože se zabývám mimo jiné tím, proč si někdy myslíme, že potkáváme stále stejné typy. Ano, je to jen klamný pocit. Každý člověk je jiný. Nicméně vzorce myšlení, potažmo chování, lze u lidí vysledovat dopředu. Kdo čte mou Poradnu, ví, kam se tyto vzorce myšlení, potažmo chování, mohou v následném vztahu až nebezpečně rozvinout.

Proto dnes uvedu alespoň základní z časovaných náloží, které nepřehlížejme už na první schůzce. Neutěšujme se tím, že zatím nejsou fatální a nevybuchují. Čím později se to totiž stane, tím víc času s člověkem promarníme – a do těžší situace se při zvažování rozchodu dostaneme (viz Poradna).

1. signál: Spěchá do cíle

Truhláři vědí, že kdo tlačí na pilu, paradoxně zhoršuje výsledek. Pila se kousne, dřevo roztřepí. Při seznamování je neefektivní spěchat. Není kam. Všechno má svůj správný čas. I růst květiny. I těhotenství lidského plodu. I smysluplný vztah.

Existují ale lidé, tak posedlí rychlým ziskem a dosažením cíle, že zapomínají na podstatu cesty. Chtějí trofej, ale kořist pak jen pohodí na zem. Ostatně, o rozdílu mezi lovci a farmáři, tedy partnery vyhledávajícími krátkodobý a dlouhodobý vztah, je jedna z prvních kapitol mé nové knihy Cítit rozumem, myslet srdcem.

Moudrého člověka charakterizují dva důležité rysy – na jedné straně trpělivost, když ještě nemá to, co si přeje, a na druhé straně pokora, když už to, co si přeje, má. Dobrého tahouna do života dělá šťastným nikoli až dosažený cíl, ale už cesta, která k takovému cíli vede. Takový člověk totiž má energii po celou cestu, není nervní, že cíl pořád nepřichází.

Vnímejme tedy, zda druhý tlačí na pilu. Zda dokáže být vděčný už za to, co je. Zda chápe i vztah jako cestu, nebo zda pouhá noc s námi je jeho cíl. Pokud má rád cestu, plánuje. Těší ho jít na příští horizont. A tam objevit, že je stále společně kam jít – na další horizont. Proto je Země kulatá – aby člověk nikdy nedošel na konec. Ostatně, proto dobrý vztah nepotřebuje šťastný konec, protože ty nejlepší vztahy nemají žádný konec.

Pokud už trávení času s námi je mu odměnou a naplňuje ho, pak dobrou energii může mít tento člověk každý den, ne AŽ dostane to, proč se před námi pitvoří. A naopak, pokud v nás nevidí cestu právě teď, pak ji v nás neuvidí asi nikdy. Nejsme-li jeho cesta, nebudeme dlouhodobě ani jeho cíl.

2. signál: Neřeší své problémy

Něco mu chybí a viní z toho druhé. Očekává, že oni to spraví. Spoléhá na náhodu. Hledá silného partnera, který by ho nosil, protože sám nechce chodit, funguje v módu oběti.

Možná to není špatný člověk, ale rozhodně je špatný do páru. Každý má problémy, ale neměl by hledat někoho, kdo je za něj vyřešit, ale někoho, po jehož boku bude mít větší energii je řešit.

Každý je schopen řešit své problémy sám. Ostatně, to je jediný způsob, jak může nabýt zkušenost a zvýšit své sebevědomí, protože si uvědomí, že to sám dokáže. Partner může být oporou, průvodcem, vrbou ochotnou naslouchat. Podržet druhého tam, kde sám ztrácí víru, naději, odvahu.

Cítí-li se však prázdný, my ho nemůžeme naplnit. Negativita není způsobena něčím zvenku. Negativita je osobní postoj. Negativita je záporná energie. Pokud je takové energie člověk plný, nelze do něj napěchovat pozitivní energii. Nejprve musí vypustit tu špatnou. Tedy nechat se inspirovat, aby přehodnotil svůj přístup a přijal osobní odpovědnost za své problémy a situaci.

Ostatně, takový člověk je schopen později podržet i nás. Svým příkladem, svou motivací, které věříme, protože on to dokázal. Proč bychom to nedokázali my?

Negativita je jako smrad. Rozpíná se. Po boku negativního člověka se nakonec může obrátit i proti nám.

3. signál: Zahrává si s důvěrou

Vztah není možný bez důvěry a důvěra není možná bez otevřené komunikace. Pokud hned v souvislosti s první schůzkou cítíte pochyby, protože nedostatečně komunikuje, je to velký vztyčený ukazovák.

Napíšete mu, on nereaguje. Zavoláte mu, nezvedne a neozve se zpět. Během setkání s Vámi tajnůstkaří. Vy jste pořád ten, kdo dělá první krok.

Nevíte, na čem jste. On se baví stále víc, zatímco Vy se trápíte stále víc. Proč to dělá? Trýzníte se tou otázkou a pociťujete něco zvláštního – stále větší závislost na něm.

Je to jednoduchá strategie, jak vytvořit jednostranný vztah. Jeden bude stále čekat, investovat, milovat. Druhý bude stále otálet, brát, ubližovat. Ten první bude mít pocit, že k sobě ti dva patří, protože vytvářejí dokonalý pár – ano, „doplňují“ se opravdu „skvěle“. Ale pokud si pamatujete magnety, jsou dva druhy. První typ se odpuzuje, druhý typ se přitahuje. Ten první k sobě nepatří, ten druhý k sobě patří.

Ve své nové knize Cítit rozumem, myslet srdcem varuji, že kde jsou pochyby, mizí důvěra a vytrácí se komunikace. A vztah bez komunikace je jako mobilní telefon mimo signál – se kterým se nedá nikomu nedovolat. K čemu je takový telefon dobrý? Leda tak na hry. Proto si dejme pozor, ať se nestaneme loutkou v něčí hře, tak jako mnoho tazatelů v mé Poradně. Najednou pocítíme, že nás má někdo omotané svými nitkami a že už neděláme to, co chceme, ale co druhý potřebuje…

Co fatálně důležitého poznáme už po prvním sblížení?

Otočte, prosím, na 2. stránku.