5 důvodů, proč muži ztrácejí všechno, když přichází ženské nic

1. varování: Nestěžuj si, ztratíš-li něco, o co jsi nebyl ochoten bojovat

O přírodě se říká, že je krutá. Já tvrdím, že je spravedlivá. Jeden z hlavních přírodních zákonů zní: Čeho si nevážíš, to Ti bude odebráno. Nevážíme-li si zdraví, přijdeme o něj. Nevážíme-li si přátel, ztratíme je. Nevážíme-li si lásky, opustí nás.

Jak zdůrazňuji v nové knize Cítit rozumem, myslet srdcem, život je nejlepší učitel. Tvrdými zkušenostmi nás učí, abychom si vážili toho, co máme, ještě když to máme, ne až když to ztratíme. Proto teprve pády na dno učí člověka začít u svých priorit. U zdraví, lásky, jiných lidí.

Slabí partneři rádi vydírají slovy: Odpusť mi, všichni jsme jen lidé a lidé dělají chyby. Říkají-li však toto A, zapomínají dodat také toto B: Za chyby se prostě platí.

A i za to bychom životu měli poděkovat. Chyby zaplacené nejdráž bývají nejužitečnější. A už je zpravidla nikdy neopakujeme, protože cenu, kterou jsme museli zaplatit, si už navždy pamatujeme.

A co je v životě tou nejvyšší cenou?

2. varování: Budeš-li chtít vrátit to, co dříve bylo, nepůjde to

Druhým hlavním zákonem přírody je vývoj. Čas kvapí vpřed, nikdy ne zpátky.

Ženy si směr toku času dobře uvědomují. To jen muži žertují, že nestárnou, a podléhají klamu, že všechno jde vrátit.

Ne, pánové, nejde. Pokud skleničku upustíte na zem, nepomůže říct „promiň“, její střepy už nikdo nedá dohromady tak, aby skeletem neunikala voda, podobně jako lidským srdcem důvěra.

Každý čin je výsledkem našeho rozhodnutí, za které neseme plné důsledky. Ne, nic už nikdy nebude jako dřív. Ale to je moc dobře. Alespoň to, vlivem našeho ponaučení, může být takové jako nikdy předtím.

Opustí-li žena špatného muže, ví, že neztrácí. Naopak je pro ni ziskem, kdykoli je o špatného člověka v jejím okolí míň.

A k tomuto přesvědčení vede ženu jednoduchá matematická úvaha:

3. varování: Nelze sedět v jedné lodi, a přitom pádlovat proti sobě

Ve vztahu je k nepotřebě někdo, kdo brzdí, zatímco druhý se chce posouvat vpřed. Někdo, kdo nehodlá řešit společné problémy, ba je dokonce hloupě přidělává.

Problémy totiž neničí vztah, nekazí charakter. Problémy, které společně řešíme, naopak upevňují vztah, i proto, že ukazují charakter. Tak jako není pravda, že příležitost dělá zloděje. Ne, ona zloděje odhaluje.

Příležitost ošidit, podvést, zalhat je nejlepší způsob, jak skutečně poznat člověka. A jak si ušetřit spoustu času, stráveného po boku někoho, kdo neustále žebrá o další šanci. Neexistuje důvod, proč stále stejným lidem dávat druhou šanci, když tolik jiných lidí čeká na tu první.

Na co lidé při rozchodu nejvíce zapomínají?

Otočte, prosím, na 3. stránku.