Rakouskem na kole: 7 nádherných tras pro Vaše léto

- Reklama -

Nesouhlasíte s milovníky jízdy na koni a tvrdíte, že nejkrásnější pohled na svět je ne ze hřbetu oře, ale ze sedla Vašeho kola? Pak mám pro Vás inspiraci, kdy už začíná být venku teplo a dovolené se blíží. Co se nadechnout k evropským cyklotrasám? Jmenují se EuroVelo a naskočit na ně lze třeba u našich jižních sousedů. Tip na léto tam? Těchto 7 „magistrál“!

Dunajská cyklostezka (260 km)

Má kódové označení EuroVelo 6 a patří k průkopnickým velkým eurocyklostezkám, nejkrásnějším a nejoblíbenějším ve střední Evropě. Vede téměř pořád kolem Dunaje, lemuje ji spousta památek (kláštery Melk a Klosterneuburg), zajímavostí (město květin Tulln) a krásných míst, které vybízejí k zastavení (město kultury Krems). Na trase lze pohodlně přenocovat, zkusit rakouskou kuchyni a lokální vína. Cesta protíná národní park Donau-Auen a přes římské sídliště Carnuntum se po ní dostanete až do Bratislavy.

Ale pozor na plánování. Cesta trvá většinou déle. Příčinou nejsou výškové metry, ale lákavé zastávky. Vždyť se jede oblastí Wachau, kulturní památkou UNESCO, a přestoupit se dá i na vodní stezku a plavit se lodí. A to nemluvě o vinných šencích – po návštěvě se vyplatí využít hojných podniků bett & bike, připravených pro cyklisty podél cesty.

Kolem železné opony (400 km)

Má kódové označení EuroVelo 13, celkově se táhne od Finska až po Černé moře. Dolnorakouskému úseku trasy, který věrně kopíruje česko-rakouskou hranici, se říká Iron Curtain Trail. Prozkoumáte přírodní park Blockheide, čekají Vás husté lesy, širé louky a pozoruhodné kameny, kterým se přisuzuje magická síla. Po vřesovišti ve Schremsu je zážitkem národní park Thayatal se strmými skalními stěnami, spatřit tu lze i divokou kočku.

Kondici prověří kopcovité vinice (jede se podél nejsevernější rakouské viničné trati v Litschau). Mezi malebnými vinnými sklípky vyniká Retz, největší historický vinný sklep ve střední Evropě. Lokality Waldviertel a Weinviertel nabízejí různé pochoutky od mohnzelten (sladké taštičky z bramborového těsta s makovou náplní) přes sladký vinný koláč po nabídku místních pivovarů.

Thayarunde (111 km)

Velmi mladá cyklostezka, otevřená roku 2017, vede mezi Českem a Rakouskem cestou bývalých železničních tratí. Thayatal-Bahn (Waidhofen-Slavonice) a Göpfritz-Raabs-Bahn udávají z Waldviertelu směr k zříceninám a hradům, starým pozůstatkům železnic či divoce rostoucím ovocným stromům, které zvou pohodáře k odpočinku ve svém stínu, tak jako četná koupaliště k ochlazení. Na co se dívat je z mostů nad poklidnou řekou Thaya i při přejezdu na českou stranu – za návštěvu stojí renesanční městečko Slavonice a původní letovisko Písečné se židovským hřbitovem.

Protože dřívější parní lokomotivy nemohly zvládnout větší stoupání, museli stavební inženýři krajinu „vyrovnat“ a téměř není nutné výrazně se zapírat do pedálů. Požitkářská trasa rychle ubíhá, ujeté kilometry oznamují kamenné značky u cesty.

Rodinná cyklostezka (107 km)

Rakušané jí říkají Ybbstalradweg, protože vede kolem řeky Ybbs a přírodou. Nové srdce trasy v délce 55 km je mezi obcemi Waidhofen an der Ybbs a Lunz am See. Žádné stoupání, trasa kopíruje dráhu bývalé železnice Ybbstalbahn – naprosto rovná, bez dopravy, ale stále v osvěžujícím vlahém ovzduší. Cyklostezka vede přes romantické obloukové mosty a prochází krátkým tunelem, protne divokou soutěsku, na tichých písečných zákoutích dopřeje oddech na sluníčku u křišťálově čisté vody, předvede historické kovářské umění a nabídne pravidelné, zajímavě koncipované odpočinkové zastávky pro oddech.

Ostatních 52 km vede nejdříve mírně kopcovitou krajinou moštových hrušek, potom horskou oblastí „železné cesty“ Eisenstraße. Celá trasa spojuje Dunaj s jezerem Lunzer See, kde se dá relaxovat i koupat.

Traisentalská cyklostezka (111 km)

Má kódové označení EuroVelo 4 a oceníte ji s dětmi. Je příjemné rovinatá, plyne mezi idylickými terasovitými vinicemi a širokými poli St. Pölten a Mariazell. Ze čtyř etap je nejpohodovější Dunaj – St. Aegyd, především při jízdě po proudu řeky. Naopak úsek ze St. Aegydu do Mariazell je sportovnější (s většími dětmi). Výhodou je jednak častá možnost přestupu na autobus či vlak (když už děti nemohou), jednak téměř celá trasa mimo silnice po asfaltových a dobře značených cyklostezkách a hlavně možnost zastavení v prvním velbloudím divadle a ZOO s bílými tygry (Kameltheater Kernhof).

Labužníci si v předhůří Alp vychutnají jemně aromatické sýry Traisentaler Hofkas’ (název popisuje tradiční ruční zpracování mléka v kvalitní sýrové produkty na místních statcích).

Přes Vídeň (212 km)

Má kódové označení EuroVelo 9, vede z Břeclavi přes hraniční přechod Reintal idylickým Weinviertelem až do Vídně, odkud se pokračuje jižním směrem po Thermenradweg. Ruce zasvrbí ve Vídeňském lese, vedoucím do Wechselu, kde se cyklostezka mění v trasu pro horolezce. Ten les je nádherný, stojí za krátké zastavení u krásného hradu Laxenburg. Odpočinout se dá i ve městě Wiener Neustadt, kde se letos – když už jsme u tématu – konají národní výstavy Svět v pohybu.

Abdruck unter Angabe des Fotocredits. Die Verwendung für Verkaufswaren laut Vereinbarung. Die Werbung für Dritte ist honorarpflichtig und bedarf der vorherigen ausdrücklichen Zustimmung von michael liebert photography.

Umělecká cyklostezka (60 km)

Pokud by Vám EuroVelo 9 nestačila, plynule na ni navazuje ještě Piestingtalská cyklostezka (EuroVelo 43), z druhé poloviny určená pro náročné. Ti absolvují těžký výstup přes Haselrast s odměnou v dechberoucím výhledu do širokých dálav. Ale!

Zprvu (napojení z EuroVelo 9 na EuroVelo 43 je v Sollenau) jde o pohodičku bez jakýchkoli stoupání, sjízdnou i s dětmi. Jede se vesměs po asfaltu podél divoce romantické říčky Piesting lužní krajinou přes louky a idylické vesničky. Přitom je na co koukat – na dobře značené trase stojí několik pavilonů, které skýtají průhled do období biedermeieru v letech 1815 až 1848. Mimochodem, jde o údolí básníků, hudebníků a malířů. Prostředí inspirovalo umělce, jakými byli Johannes Brahms, Friedrich Gauermann nebo Ferdinand Raimund. Hrady a zámky střídá muzeum Waldbauernmuseum Gutenstein, kde ve třinácti dílnách ukazují, jak se dříve vyrábělo dřevěné uhlí či šindele. Přírodní podívanou jsou vodopády Maryfälle.

  • Kde jinde ještě s příchodem tepla nabírat energii a trávit hodnotný čas o samotě, s partnerem nebo rodinou? Inspirujte se v magazínu FC.

©Petr Casanova