Ztiš své vnitřní rádio aneb 33 myšlenek na odpojení od stresu

Podle Českého statistického úřadu jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice nemoci oběhové soustavy. To znamená srdeční choroby, infarkty myokardu a cévní nemoci mozku. Proč?

Nejčastější důvody jsou tři:

  1. příliš špatná strava (viz Víš, kolik cukru opravdu jíš?)
  2. příliš málo pohybu (viz Jak být ve flow při běhání)
  3. příliš mnoho dlouhodobého stresu (viz 6 znamení, že už je stresu příliš a ani si to nemusíme uvědomovat).

Hlavně stres jako by někdo rozséval do vzduchu – lidé ho vdechovali a následně ještě prskali na jiné. Jeden za druhým pak padáme jako kostky v dominu, ztrácíme klid, radost, zdraví. Deprese je vůbec nejrozšířenějším civilizačním problémem. Ale proč, když se máme „tak dobře“?

V jiných krajích se víc usmívají a méně mračí. Civilizační choroby jsou jim cizí. Vždy, když se začnu stresovat, zadrží mě. A pak řeknou: „Za čím se honíš? Smrt Ti neuteče a život je všude kolem Tebe.“

Zapomínám na to. Jeden z Čechů, kteří úspěšně podnikají na Bali, říká: „Když se domorodce zeptáte, co je pro něj nejdůležitější životní hodnotou, odpoví: Mír v srdci.“ A uvádí příklad, pro nás asi nepochopitelný: „Pronajímáme tu vilky turistům. Máme místní zaměstnance. Když si vybírají místo na práci, nerozhodují se podle peněz. Podivili jsme se proč. A oni si jen poklepali dlaní na levou část hrudi. ,Kvůli zdravému srdci,‘ řekli. Zdraví by nikdy nevyměnili za víc peněz. Nedovolí, aby jim někdo ničil zdraví. Češi nevěří v Boha, ale věří v peníze, ty jsou v Česku málem náboženstvím. Uvěřili jsme, že se bez nich nedá žít. Jenže tady na Bali vidíme, že to jde, dokonce je bez nich život jednodušší a svým způsobem kvalitnější.“

Dalajlama řekl: „Někteří lidé mě fascinují. Nejdříve obětují zdraví, aby vydělali peníze, potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví.“ Jenže zpětně to nejde.

Když jsem se rozhodl věnovat celou letošní řadu magazínu FC zdravému životu (aktuální vydání je o vypuštění zbytečných starostí, následující pak o osvojení si optimismu), měl jsem na paměti Hemingwayovu definici klidu: „Klid, to není nějaké místo na planetě, kde chybí hluk, problémy, tvrdá práce. Klid, to je místo v sobě. Tam je oáza, kde může být klid i uprostřed hluku, problémů a tvrdé práce. Pak žijeme uvnitř vlastní vyrovnanosti, pokory a spokojenosti.“

Jak se toho dosahuje?

Co děláme, když rádio řve a my se potřebujeme soustředit?
Co děláme, když rádio řve a my se potřebujeme soustředit?

Čisté vlny

Představme si věkovité rádio s otočným kolečkem na přelaďování stanic a hlasitosti.

Když takové rádio nahlas křičí, zatímco my si potřebujeme promyslet něco důležitého, co uděláme? Přirozeně to rádio ztlumíme, abychom měli více klidu.

Totéž můžeme udělat v sobě, ve svém křičícím a rozladěném rádiu, plném pískotu a skřeků.

Naučme se přeladit na úplně čisté vlny. Na pozitivní myšlenky, které rozšíříme v mysli. Jaké by to měly být? Mám 33 návrhů. Mně pomáhají. Rád se podělím. Kéž by ve stresových situacích pomohly i Vám.

Pro jejich seznam otočte, prosím, na 2. stránku.