Silný muž pro silnou ženu aneb Co potřebují Alfy ve vztahu

- Reklama -

1. Potřebují příklad

„Jedině dva nezávislí lidé na sobě mohou být zdravě závislí,“ říká Anna Brandejs, majitelka kliniky plastické chirurgie a manželka hoteliéra Antonína Brandejse, jehož dědeček založil hotel Paříž, známý z filmu Obsluhoval jsem anglického krále.

Anna i Antonín dokážou každý sám sebe hmotně zaopatřit. Nevisí na druhém. A přesto se potřebují. Jeden pro druhého jsou totiž vzorem. Navzájem si imponují tím, co zvládnou. A navzájem se chápou. „Když jsem od píky budovala kliniky, manžel byl jediný, kdo rozuměl, že od brzkého rána do pozdního večera nejsem doma; podporoval mě v těžkých začátcích; nebyl tím, kdo by si mnul ruce a házel mi záchranný kruh, jako že bez něj nic nedokážu. V každé volné chvíli mi promlouval do duše a motivoval mě, abych měla sebevědomí, protože dobře věděl, že investuje – do člověka, který mu podporu, lásku a motivaci pak může kdykoli vrátit.“

Zvenku to vypadá, že Alfy potřebují soutěžit – jako kdyby se trumfovaly s partnerem, kdo je úspěšnější. Ale to je pouze letmý pohled pozorovatelů zvenku. Ve skutečnosti Alfy dobře vědí, že každý řetěz je tak pevný, jak pevné jsou jeho jednotlivé články. Alfě nezachrání vztah, když sama bude pevná – pak stejně praskne řetěz tam, kde nevydrží její partner. Alfa potřebuje pevné OBA články. Potřebuje silné Já i silné Ty.

I na Alfy přijdou slabé chvilky, pocity zmaru, neúspěchu. A právě tehdy Alfa potřebuje mít na koho se obrátit. Ne na někoho, kdo ji z vlastní cesty odradí a nabídne jí obojek, aby se stala závislou na svém páníčkovi. Ne, právě tehdy potřebuje zpátky sebedůvěru – uvědomění, že nepotřebuje obojek, že vlastní cestu zvládne.

„Zvládneš to.“ Jsou chvíle, kdy víc nepotřebuješ. Jen zjistit, že v Tebe někdo věří; že dokáže vidět i jinou barvu života než Ty svou černou; že je a bude nepřetržitě s Tebou, ať se děje cokoli. V těžkostech neexistuje větší bohatství.

2. Potřebují důvěřovat

Vkládají-li energii do společného džbánu, Alfy si potřebují být jisté, že toho druhý nezneužije. Důvěřovat znamená dát druhému možnost, aby mě zranil, a doufat, že to neudělá.

Zjistí-li, že partnerovi nemohou důvěřovat, odcházejí a většinou už nic je nepřesvědčí k návratu. Respektují rozhodnutí druhého. Ale také chtějí, aby druhý pak respektoval rozhodnutí jejich.

3. Potřebují respekt

To slovo ještě z jiného úhlu. Alfy potřebují, aby partner respektoval jejich rozhodnutí a nezpochybňoval je poté, co padne. Pokud partnerovi připadá to rozhodnutí špatné, Alfy se nebrání diskusi před finálním rozhodnutím, ale ne později. Selže-li Alfa v obtížné fázi své cesty, očekává přesto podporu, ne výsměch a slova „Já si to myslel, ale nechtěl jsem Ti to říkat.“

Alfy potřebují svůj prostor (vlastní život) a respektovat určité meze. Potřebují partnera, který nezneužije jejich dílčích neúspěchů a který pochopí, že nikdo učený nespadl z nebe a cesta, kterou Alfy jdou, se nakonec může ukázat jako správná, jen je zapotřebí více odvahy nebo vytrvalosti.

4. Potřebují vlastní realizaci

Neznamená to, že Alfy si žijí jen vlastním životem. Ony rády budují vztah, ale k tomu, aby do něj vnesly maximum energie, ji potřebují někde získat. A energii Alfám dává radost z osobních vášní, přátel a vykonávání toho, co je naplňuje.

Nepotřebují přilnavou osobu, kouli na noze, která bez nich nepřežije několik hodin. Chtějí někoho, kdo také dokáže mít vlastní život – mimo vztah.

5. Potřebují někoho, kdo vydrží

Alfy neztrácejí čas, proto opouštějí vztahy, kde je druhý tak slabý nebo nezralý, že jenom boří. Alfy dobře vědí, že vztah je jako mobilní telefon. Když nefunguje komunikace, je dobrý leda na hry. A Alfy na psychologické hrátky nemají čas.

Budovat vztah – komunikovat, důvěřovat, nezrazovat, dávat do souladu slova a činy – není snadné. A už vůbec ne pod tlakem okolí. Proto jsou Alfy raději samy, než zkoušet nějakého slabocha metodou pokus–omyl. Na sebe se totiž Alfy mohou spolehnout. Vědí, že jsi-li sám, nikdo Tě nezradí.

Jakou důležitou schopnost Alfy vyžadují? Na jakou slabost naopak nemají čas?

Otočte, prosím, na 3. stránku.