Proč silní lidé přitahují komplikované vztahy

Když se Ti zdá, že na život padla tma, rozsviť si – to světlo máš v sobě.

Jako malý jsem se posmíval muži bez nohou. Než jsem zjistil, že je to válečný hrdina.

Pak jsem se posmíval spolužačce, že je tlustá, protože se asi pořád cpe. Než jsem zjistil, že je odkázaná na prášky, které mají takovéto vedlejší účinky, a sladkého se ve skutečnosti ani nedotkne.

Pak jsem se posmíval spolužákovi, který seděl vždy stranou třídy, tichý, ušlápnutý, submisivní. Než jsem zjistil, že je obětí domácího násilí.

A vůbec nejvíc jsem se u nás na sídlišti posmíval ženě se zkrouceným obličejem. Než jsem zjistil, že ji v mládí srazilo auto na přechodu tak fatálně, že jí museli rekonstruovat tvář.

Tehdy jsem pochopil, že lidé bývají v jádru jiní, než na první pohled vypadají – že jsou především tím, co překonali. A přestal jsem věřit pouhému vzhledu. Poznal jsem, že vnější krása přitahuje oči, ale vnitřní krása, osobnost, je mnohem víc – přitahuje srdce a duši.

Surfaři

Začal jsem jak život, tak lidi vnímat z jiné strany, o všem přemýšlet jinak. O duálním myšlení je vlastně celý magazín FC.

Naučil jsem se, kdykoli se mnou někdo zacházel špatně, uvědomit si, že je možná něco špatného s ním, ne se mnou. Vnitřně spokojení lidé přece nechodí po světě s cílem ničit druhé.

A pak jsem poprvé uviděl moře. Silné lidi, jak surfují. Pozoroval jsem je. Zaujalo mě, že si nikdy nevybírají krotké malé vlny, ty je nebavily. Volili naopak pořád náročnější. I v běžném životě jsem potkával stále více ty, kteří jdou s odvahou a chutí do stále větší překážky, řeší stále větší problém, zvládají stále těžší test, který před ně život postaví.

Když jsem na tyto surfaře hleděl zvenčí, říkal jsem si, jak snadný musejí mít život. Všechno jim šlo tak lehce od ruky. Ale pak jsem zjistil, že nic není vzdálenější pravdě. Naopak měli těžkou minulost. A i dál přitahovali komplikované vztahy. Slabochy, opilce, lháře, citové vyděrače, zoufalce. Ať to byli muži, nebo ženy, působili jako silný magnet, který má tendenci přitáhnout haldu šrotu – protože hodně unese.

A tehdy jsem porozuměl hlavnímu rozdílu mezi slabými a silnými. Slabí druhé nezvedají, protože na to nemají sílu. Naopak silní druhé zvedají, jako v posilovně, a právě to jim dává sílu.

Proč se to děje i mně?

Žádnou otázku nedostávám od lidí častěji. Zvláště od těch silných, na které život nakládá nejtěžší břemena.

Ve skepsi mají sklon životu nadávat. Mají pocit, že jim život něco bere. Nevědí, že jim ve skutečnosti mnoho dává.

Všechny své knihy jsem psal proto, abych pomohl život ukázat jinak, než jak se na první pohled jeví. Rozumět mu nejen logikou nebo očima, ale srdcem nebo duší.

Za osm let, co se potkávám s lidmi, kteří se perou se svými nesnadnými trápeními, jsem postřehl tři nejčastěji se opakující matice komplikovaných vztahů, které přitahují silní lidé. Pokud je zažíváte právě teď, myslete nejen na to, čím procházíte, ale také na to, co s každým dnem PŘEKONÁVÁTE.

Protože žádného člověka nedefinuje to nepříjemné, co mu vstupuje do cesty, ale že to dokáže zvládnout.

Ačkoli v těžké chvíli proklíná život, s odstupem času a nadhledem uvidí za sebou celou překážkovou dráhu, kterou PŘEKONAL. Na některých překážkách se možná zpozdil, upadl, poranil se. Ale nakonec vždy vstal a našel sílu a odvahu pokračovat.

To je na silných lidech nádherné. Jejich minulost nikdy není snadná. Nejsilnější lidé nejsou ti, kteří nikdy v životě nezakopli. Naopak, jsou to ti, kteří zakopli mnohokrát, ale nakonec vždy našli způsob, jak se zvednout. A jednou za tu ránu byli životu vděční. Protože díky ní zesílili, zmoudřeli, posunuli se.

Jak píšu ve své poslední knize Protože, lidé si změnu vždycky uvědomují až ve výsledcích. Nikdy ne den co den, když se změna děje. Jednou pohlédneme do zrcadla a vidíme nové vrásky. Ale ony se neobjevily přes noc. Stejné je to se sílou. Buduje se právě na těžkých překážkách – ačkoli si myslíme, že ty překážky nás ničí, unavují, oslabují.

Proč tedy zažíváme komplikované vztahy? Proč nemohou být snadné? A proč jsou právě tyto vztahy v životě tak důležité? Otočte, prosím, na 2. stránku.