Jak pochopit a překonat chvíle, kdy se mi hroutí svět

Když uděláš špatný tah a věž spadne, co Tě to učí? Už nikdy nestavět, nebo příště stavět ponaučenější?

Nestojím za nic.

Nikdy už nebude líp.

Všechno krásné už je za mnou.

Máte někdy takové myšlenky? Stojíte před zrcadlem a ptáte se, proč zrovna takto by měl vypadat úspěšný člověk? Myslíte si, že čím více ran od života, druhých nebo sami od sebe dostáváte, tím slabší jste? Myslíte, že čím více neúspěchů zažíváte, tím pravděpodobnější je, že neúspěšnými zůstanete?

Když jsem tvořil nové vydání magazínu FC Jak se naučit optimismu, zjistil jsem mnoho paradoxů. Třeba, že:

 • Lidé, kteří v nějaké oblasti uspěli, předtím mnohokrát prohráli.
 • Lidé, kteří dnes oceňují některé hodnoty, předtím tytéž hodnoty postrádali.
 • Lidé, kteří jsou dnes moudří, předtím udělali spoustu chyb, díky nimž se ponaučili.
 • Lidé, kteří jsou dnes šťastní, předtím prošli černým údolím hlubokého neštěstí.
 • Lidé, kteří v sobě mají lásku k druhým, předtím někdy ublížili, o milované nebo milující osoby přišli, a právě proto si dnes jejich přítomnost uvědomují a užívají.

Úspěšným, šťastným nebo moudrým se nikdo z nás nerodí, postupně se to učíme. Například tím, že:

 • Čím více důležitých lidí ztratíme, tím více si uvědomíme hodnotu těch, kteří nám zůstanou nebo kteří se vrátí.
 • Čím více takzvaných přátel odejde, tím spíše poznáme, který je skutečný.
 • Čím více hloupostí v životě uděláme, tím více ponaučení získáme.
 • Čím více nových cest jsme donuceni hledat, tím více jich najdeme.
 • Čím víc hledáme štěstí u jiných, tím víc nás život tlačí, abychom ho našli sami u sebe.

Život je změna a změna je život. Naše výsledky, nálady i okolnosti, které nás pohlcují, jsou vzestupy a pády. Je to normální. Tak jako moře má příliv a odliv. Tak jako den v sobě má světlo a tmu. Tak jako celá příroda vzkvétá a vadne. Tak jako člověk se probouzí a usíná, rodí a umírá.

Tento režim změn má velký smysl. Ať jsme nahoře, nebo dole, něčemu nás to učí. Jsme-li dole, učí nás to trpělivosti, protože na dně nezůstaneme věčně. A jsme-li nahoře, učí nás to pokoře, protože na vrcholu také nezůstaneme věčně. Právě toto střídání emocí, okolností, událostí i odvah nás učí porozumět životu. A stát se sami velkou hodnotou pro druhé, protože:

 • Kdo někdy přestál tvrdý pád, umí poradit, jak ho i my můžeme přestát.
 • Kdo byl kdy zrazen partnerem a překonal to, dovede vysvětlit, jak překonat zradu.
 • Nikdo není tak užitečný pro život i práci jako partner nebo kolega, který se sám vyrovnal se životními nebo pracovními prohrami.

Jak si ukážeme už za pár dní na konferenci v Praze, vždycky začínáme s pocitem, že je něco nemožné dokázat. Nikdo z nás není počítač, který si automaticky stáhne poslední aktualizaci, a hned je lepší. K upgradu své verze se musíme sami vypracovat.

Důvod, proč jsem se právě v období konference rozhodl pro vydání magazínu FC o optimismu, spočívá v tom, že základním předpokladem každé pozitivní změny je nepodléhat pesimistickým a negativním představám. Ano, možná jsme zavinili chybu. Možná jsme nedostáli očekávání. A proto se cítíme poražení, frustrovaní, bezmocní.

Psychologové radí:

 1. Sepsat v té chvíli všechny na papír všechno, co si v té chvíli o sobě myslíme. Naskytne se nám pohled na strašlivý škvár – plný nenávisti vůči sobě.
 2. Přeškrtat všechna NE, obrátit význam. Tak náhle čteme nikoli co NEdokážeme, ale co dokážeme.
 3. Místo seznamu výčitek tak držet v rukou seznam výzev, dlouhodobých cílů (viz moje Motivační diáře).

Výhodou této pomůcky je, že se změní myšlení – pohled na to, co se nám přihodilo. Z důvodů, proč přestat a brečet, jsou důvody, proč jednat a sílit.

Všechno, co dělám, ať magazíny (pro pouhé čtení), nebo konference (pro společné setkávání), směřuje k tomu, abychom jinak pracovali se svým myšlením. Sami sebe neoslabovali, neponižovali, nezrazovali. Ale naopak stáli při sobě tehdy, když to nejvíce potřebujeme.

Proto kdykoli ucítíte následující negativní pocit nebo pesimistickou myšlenku, přidejte si pozitivní protiváhu – optimistický překlad. Jak toho docílit? U sedmi příkladů si to ukažme na 2. straně.