7 otázek, které upřímně zodpověz, pokud opravdu chceš dostat to, po čem toužíš

- Reklama -

5. Co předstíráš, že nevíš nebo nevidíš?

Pravda není vždycky krásná, tak jako krása není vždycky opravdová. Někdy dáváš raději přednost lži, protože je pohodlná, než pravdě, která by Tě mohla bolet. Přitom je vždycky lepší jeden konec s bolestí než bolest bez konce.

Křeček není vždy rychlejší než šnek. Vsadíš-li křečka do běhacího kolečka, uběhá se takřka k smrti, a přitom se za celý den neposune ani o centimetr. Přemýšlej o tom.

V životě není důležité, jak rychle jdeš, ale jestli vůbec postupuješ správným směrem. Křečkovi stačí otevřít oči, aby to pochopil. Aby uviděl šneka, kterému stačí sunout se mimo klec. Nevadí mu, že jde pomalu. Protože i tak kráčí rychleji než křeček v běhacím kolečku.

Nejvíce neúspěšných lidí věří tomu, že jinak, než žijí, žít nemohou. Je to lež. Kdyby otevřeli oči, uviděli by. Oni se je ale bojí otevřít. Odmítají to. Nechtějí pravdu – bojí se, že by si poté vyčítali, jak celý dosavadní život žili.

Přitom to, jak žili, je minulost. Čas, který neexistuje. Veškerý Tvůj život je teď plus ten, který přijde. Stojí za to otevřít oči. Ovlivníš tím mnohé z toho, co Tě čeká.

6. Jaká brzda se Ti zadřela?

Ano, možná jsi udělal ve svém dosavadním životě chyby. No a? Člověka nedefinuje to, že chybuje, protože chybuje každý. Odlišným dělá člověka to, jak ke svým chybám přistupuje.

Předně, zda je vůbec schopen si své chyby uvědomit – přiznat.

Pak to, zda je ochoten ty chyby odstranit.

Nakonec, zda je odhodlán se ponaučit.

Neúspěšní lidé živoří bez úspěchu ne proto, že by nebyli úspěchu schopni, ale proto, že se bojí otevřít oči a přiznat si své chyby. Nejhloupější lidé si myslí, že žádné chyby nedělají. Přitom chyby jsou základní společný rys lidstva. Díky tomu má člověk v každém okamžiku možnost na sobě něco zlepšovat a růst. 

Nedokáže to každý. Ale jen proto, že každý nechce. Co Ty?

7. Kolik svých nápadů skutečně proměňuješ v pokusy o jejich uskutečnění?

Měl jsem spoustu šílených snů. Třeba že se stanu novinářem, ačkoli mi bylo 17 let a studoval jsem gympl. Ale zašel jsem do jedné redakce, ukázal jsem, co umím, a hle – přijali mě. Stejně tak jsem měl sen, že budu dělat v televizi, ačkoli mi bylo 22 let a žádnou televizní praxi jsem neměl. Ale zašel jsem do nejsledovanější televize,  ukázal jsem, co umím, a hle – přijali mě. Stejně tak mě jednou napadlo oslovit nádhernou dívku, ačkoli jsem nudný šereda a neměl jsem mnoho šancí uspět. Ale oslovil jsem ji a ona se stala mojí ženou.

Dokud se nepokusíme, naše výhry i prohry existují jen v naší hlavě. Ačkoli si myslíme, že naši skutečnost ovlivňuje někdo jiný, pravda je ta, že Bůh věděl, proč to tajemství uloží hluboko do nás. Abychom ho našli, až bude správný čas. Co tím tajemstvím je? Že každý okamžik můžeme proměnit v úspěch. Záleží pouze na nás. My máme tu možnost zkoušet, ponaučovat se a zlepšovat. Nikdo jiný to za nás neudělá. A to je dobře.

Protože pak je úspěch jedině náš. A neúspěch říká: „Zkazils to, ale když máš možnost něco zkazit, máš možnost to příště nezkazit.“

Tak co – vzdáš svůj sen?

  • Jak co nejlépe budovat svůj život? Inspirujte se technikami úspěšných v magazínu FC. Nové vydání, zaměřené na zbavování se zbytečných problémů, koupíte buď samostatně, nebo v rámci předplatného (kdy neplatíte poštovné).

© Petr Casanova