7 maličkostí, po kterých touží ženy

3. potřeba: Být zdravé

Jak píšu v novém vydání magazínu FC Jak se naučit optimismu, většina toho, co se v našem těle pokazí, souvisí s naším myšlením a emocemi. A to oběma směry. Pokažené tělo kazí naše emoce, pokažené emoce kazí naše tělo. Negativní pocity vyvolávají v těle reakce, které spouštějí procesy fyzické bolesti, nepatřičnosti a nemoci. Psychická vyrovnanost je podstatou zdravé existence.

Být vyrovnaným člověkem znamená s každým ránem se těšit na cokoli, co nám je příjemné, začít se usmívat s probuzením. Otevřít den úsměvem nás nic nestojí. Když dáme hned na začátku dne prostor negativním myšlenkám, okamžitě začnou růst. Věnujme pozornost tomu, čemu dáváme prostor. Co má dostatek prostoru, roste.

Ženy dobře vědí, že cítit se smutně nebo být na sebe přímo naštvaná, vyvolává všeobecný nesoulad. Zdravé je nehodnotit se a nepojmenovávat pocit. Nicméně umět odolávat lidem s obtížnou energií stojí mnoho sil, a zejména ty ženy, do nichž se ostatní trefují, s tím mají fatální problém. Vědí, že je nezbytné ladit se do maximální pohody, tím si člověk vytvoří štít, který jej chrání. Chce to ale neztrácet se v zátěžových momentech, naopak nacházet své silnější Já, nastartovat vnitřní pozitivní zdroj a čerpat z něj pro překonání nepřízně.

Správný muž po boku tohle umí podpořit. Motivuje ženu dobře se starat o své tělo, uzdravovat se úsměvem a radostí. Mít se ráda taková, jaká je, a stále se snažit být lepší a vnitřně růst. Kvůli němu… vlastně, ve výsledku kvůli sobě.

4. potřeba: Mít s kým sdílet

Sdílení je ekvivalentem přátelství. Pěstovat přátelství je jednou ze základních potřeb ženského bytí. Mít s kým sdílet starosti, které se tím stávají menší, a radost, jež díky sdílení mnohonásobně vzroste. Umět dávat a umět přijímat. Umět naslouchat a poradit. Pochválit a nehanit.

Mít někoho, kdo je naladěný na stejnou vlnu, tempo a vnímání světa. Mít se s kým smát až k pláči. Mít někoho, komu říkáme, co skutečně chceme MY, ne to, co chce slyšet ON. Pěstovat přátelství a vážit si lidí, se kterými máme podobný pohled na svět, to je pravá podstata sdílení. To je štěstí.

Mimochodem, tomu, jak sdílet, věnuji vlastně celou knihu 250 zákonů lásky.

5. potřeba: Mít pro co žít

Říká se tomu také „komfort bytí“. Naplnění a seberealizace jsou dnes v ženském slovníku velmi frekventované pojmy. U moderních žen je práce na hodnotovém žebříčku velmi vysoko. Nicméně jen chodit do zaměstnání a vydělávat peníze jim v dnešní době nestačí. Ženy vnímají čas velmi silně, a když si uvědomí, že v práci tráví v průměru dvě třetiny bdělého života, štve je, když je práce netěší a vnáší do jejich života pocity marnosti, neužitečnosti a neprospěšnosti. Stejně se ovšem mohou cítit i doma, na mateřské, plně nevyužité, tlející na místě. Mnoho žen proto hledá i v práci hlubší smysl, pocit uplatnění, úspěch a osobní růst.

K seberealizaci samozřejmě patří finance. Dnešní ženy se nestydí říct nahlas, že peníze mají rády, potřebují je a chtějí si je dopřávat. Ale je to jen prostředek k získávání lepších pocitů, ne cíl. Ostatně, pro ženy je výraznou položkou komfortu bytí i pozitivní zpětná vazba. Má to historické kořeny.

Statistiky říkají, že pouze jeden výrok z deseti, který k dětem v průběhu celé jejich výchovy směřují rodiče, má kladný obsah. Dítě, které dospěje, pak v tomto zažitém schématu funguje i v pracovním prostředí a negativními reakcemi začne otravovat okolí i sebe. Naopak naučit se chválit a fungovat v plusovém modu vnáší do života stejné odezvy okolí. Lidé prostě chtějí být v pozitivním prostředí, a jakmile ho jednou poznají, touží po něm. Ženy především.

Pozitivními, byť slovními, odměnami pak správný muž dokáže ženu dostávat do komfortu bytí i z hlediska vzdělání. Takové ženy pak nechtějí zůstávat ve stále stejných kolejích, učí se novým znalostem a dovednostem.

Ženy baví zrychlené tempo života. Milují adrenalin, endorfin i dopamin. A míchají si z nich nejmilejší koktejly.

6. potřeba: Mít pro koho žít

Mnoho žen nejdříve napadne dítě. Ano, děti tvoří ženskou úplnost, díky nim znají pocit potřebnosti a sounáležitosti.

Děti znamenají absolutní bezpodmínečnou lásku. Děti je dobíjejí energií. Děti je bezvýhradně milují. Děti je neodsuzují a nehodnotí. Děti jsou odrazem žen samotných, zrcadlí se v nich ženské touhy a sny. Touha mít dítě bývá neoddělitelnou součástí ženské spokojenosti a naplnění.

Snad i proto ženy touží po mužích. A nejen kvůli páření. Většinou se shodují, že bez partnerské lásky je jejich život neúplný. Jenže jací muži vyvolávají touhu českých žen?

U některých ten, který vládne silným slovem. Muž spolehlivý a statečný. V krizových situacích se nepověsí na jejich záda a neřekne: „MY, nebo ještě lépe TY, to, ženo, zvládneš, viď?“

Většina žen ocení muže, který si naopak stoupne před ně, položí jim ruce na ramena a řekne: „Neboj, ženo, všechno dopadne dobře.“ Muž s vírou ve vlastní schopnosti, který nemusí nic dokazovat sobě ani okolí. Muž rozhodný, který neplýtvá slovy, nestěžuje si, nestaví vzdušné zámky, ale jedná.

Takového ženy potřebují proto, aby se zbavily obav z budoucnosti a nemusely řešit existenční otázky. Pozor, nejde a priori o peníze, spíše o pocit synergie a jistoty. Volají po muži, který dokáže nacházet řešení a vědomě řídit své myšlenky, přetvářet je v činy, a tím zpevňovat konstrukci bezpečné reality pro sebe a svoje blízké.

Je to muž, který ženu uznává a respektuje. Takový umí být autentický.

7. potřeba: Mít čas i pouze pro sebe

Smyslem ženského života je – život sám. Nechtějí tu být zbytečně a nechtějí marnit ani den. Pokud se tak děje, cítí se nesvé. Proto dávno předtím, než mají muže nebo dítě, či dávno potom, co muže i dítě získaly, potřebují mít čas pouze pro sebe – čas jít si zaběhat, meditovat, naučit se létat nebo foukat a malovat velikonoční vajíčka, u toho si zpívat nebo třeba i tancovat. Prostě být jen tak se sebou, se svými myšlenkami, bilancovat, plánovat, těšit se. Natřít si lžičkou na obličej masku z bílého jogurtu, zavolat mámě nebo kamarádce, přišít knoflík…

Neptejte se, proč je to pro ně tak důležité. Mít čas pro sebe je přece pro každého z nás podstatná součást duševní hygieny. Vypnout a jen tak spočinout. Umět si vymezit svůj osobní prostor, ať už je to reálné místo, nebo jen několik okamžiků denně, byť jsme kdekoli. Momenty, kdy necháme volně téct proud vědomí, oddáme se snění, či záměrně myslíme na to příjemné, co nás čeká.

A kde je tu místo pro muže? V respektu. Aby to, po čem ženy touží, neprosvištělo kolem nich, musejí vědět přesně, co chtějí, a vydat se správnou cestou. K tomu potřebují mít čas jen pro sebe. Konstruovat obrazy toho, po čem touží, a sáhnout do nekonečné spousty možností, výzev a řešení.

Mužův úkol je jediný: „Dovolit“ to. Umožnit to. Podporovat v tom svou ženu. I ony vědí, že jen ten, kdo hledá způsob, najde záměr a vybuduje k němu cestu. Zatímco ten, kdo hledá důvod, nepohne se z místa.

  • Jak budovat vztah, ve kterém budou oba spokojeni? Inspirujte se v mých knihách.
  • Jak dostat pryč ze vztahu zbytečné problémy? Tomu se věnujeme v tomto magazínu FC.

© Petr Casanova, Petra L. Krajčinovič