Jak na narcistu aneb Silný navenek, křehký uvnitř

3. setkání: Hegemonický narcista

Tato silně toxická kategorie narcistů se nespokojuje s tím, že je středem pozornosti. Chce kompletní vládu nad vztahem a manipuluje druhého/druhé, aby se podrobil/i. Hegemoni dokážou být nejhoršími mentálními sadisty a užívat si slovní zraňování druhých. Chtějí nejen to, aby je druzí poslouchali, ale hlavně aby se jich báli.

Někdy pocházejí z neúspěšných exhibicionistů. Jsou vzteklí a zahořklí, že nemohou žít podle svých nereálných představ o své dokonalosti a neomezeném úspěchu. Závidí tedy každému, kdo má více než oni, respektive kdo má to, co chce. Dávno rezignovali na to být konstruktivní silou a soustředí se především na to zabránit druhým ve štěstí.

Jedovatost této poruchy osobnosti je zřejmá buď už v dětství, kdy terorizují slabší žáky, nebo v dospělosti, kdy jako kolegové, nebo dokonce manažeři ponižují každou osobu před celou kanceláří. „Zase jste selhal! Jste snad idiot? Nebo jste se rozhodl sám sebe vyhodit pro svou lenost a neschopnost zvládnout snadný úkol?“

Ty šťouchance mohou začínat i zdánlivě nevinně, ba dokonce vyznívat jako empatie: „Jak to, že jsi tak tlustá, když nikdo z Tvých rodičů není?“ Nebo: „Ach, jaká škoda, že jsi znovu přišel o práci? Vždyť kolikátá už je to práce, o kterou jsi přišel? Copak si tak chytrý kluk jako Ty nedokáže udržet ani podřadnou práci?“

Po první schůzce s hegemonem:

Do třetice si nasimulujeme setkání dvou potenciálních partnerů. V tomto případě kavalírský muž natrefí na hegemonickou narcistku. Konverzace obvykle utichne po jediné výměně:

On: „Počkej, miláčku, já Ti objednám. Budeš nadšená.“

Ona s mazaným úsměvem schválně počká na donesenou porci. Pak si vychutná otrávenost grimasy po kousnutí do steaku a usrknutí vína: „Škoda že tak skvělé hovězí neumějí v téhle restauraci připravit. Ale prosím, neciť se provinile. Nejsi první ani poslední, kdo ženu napoprvé pozval do špatné restaurace. Většina lidí, a tím nemyslím nutně Tebe, není schopna poznat dobrou restauraci, protože nikdy neochutnala opravdu dobré jídlo. A to víno? Když jsem Tě teď poznala, chápu, že Tobě může chutnat. Je o něco lepší než průměr.“

Jak vidno, hegemonka je žena činu. Rychle uplatňuje dominanci. Ničí veškerou mužovu radost, kterou mohl cítit. On je sražen na úroveň hlupáka a neználka, zatímco ona se pasuje do role experta na steaky a víno. Přitom co věta, to jeho ponížení.

Hegemonický narcista se tedy snaží získat nad námi převahu a přimět nás, abychom se cítili špatně, provinile a submisivně (podřízeně). Život s hegemonem je jedno nepřetržité stahování k zemi. Od hegemona nikdy neuslyšíte upřímnou pochvalu. Nikdy Vás nepotěší. Jakékoli sebevědomí, se kterým jste vstoupili do vztahu, bude okamžitě zaměněno pochybnostmi o sobě samém.

Jak rozumět ponižování

Všichni narcisté mají tu potřebu. Ponižují pro zvýšení svého sebevědomí. Technicky vzato: Ponižování znamená, že se snaží říkat urážlivé věci, koncipované tak, aby se ten druhý cítil bezcenně. Jsou to emoce ve větách, předání citového jedu.

Jediné, v čem se jednotlivé typy narcistů liší, je to, KOHO devalvují, jak často a kdy.

Exhibicionistický narcista otevřeně ponižuje druhé, kdykoli od nich nedostává obdiv nebo naopak kdykoli od nich dostává kritiku. Obecně neponižuje lidi, kteří mu přikyvují, spíše ty, kteří mu konkurují.

Přilnavý narcista více ponižuje sebe než druhé. Pokud ponižuje druhé, tak za jejich zády. Otevřeně vyjadřuje spíše závist, než aby veřejně napadal jinou osobu.

Hegemonický narcista rád druhé přivádí do rozpaků a pocitů studu. Jeho libůstkou je začínat vzájemný vztah sražením druhé osoby. Může to učinit jemně, ale obvykle přímo a otevřeně. Na rozdíl od exhibicionisty, který na prvním místě obdivuje sebe a ponižuje až tehdy, když jeho auru někdo naruší, hegemon rovnou začíná ponižováním.

Abychom narcistům porozuměli, musíme si uvědomit, že všechny tyto základní typy se odlišují v odpovědi na otázku: Jak mohu podpořit své vratké sebevědomí a cítit se lépe? Naopak všichni shodně využívají jiné lidi, aby regulovali své sebevědomí.

Vyjít s narcistou jde. Jen je užitečné rozpoznat konkrétní kategorii, tudíž to, co od nás očekává a proč s námi tak zachází. Naše potřeby velmi silně ovlivňují to, která kategorie narcistů pro nás může být ještě přijatelná, a která nás už přivede k šílenství.

  • Žijete ve vztahu, kde se cítíte jako páté kolo u vozu?
  • Trpíte v soužití s dítětem partnera nebo Vás trápí partnerův blízký vztah s bývalým protějškem?
  • Jak zvládat nejkřehčí situace tak, abyste si zbytečně sami neublížili? I o tom je toto vydání magazínu FC, které si můžete zakoupit buď samostatně, nebo jako součást předplatného (pak neplatíte poštovné).

© Petr Casanova