9 znamení, že jsi se správným člověkem

6. znamení: Je k Tobě fér.

Když jde o osobu, na které mu záleží, nelže, nepodvádí, nešidí. Ví totiž, že pokud mu na někom záleží, nemůže mu ubližovat. Byl by sám proti sobě.

Ať má na srdci něco dobrého, nebo špatného, ví, že je to problém obou a společně to mají řešit. Nepreferuje svůj zájem, tudíž ani druhého fyzicky, mentálně nebo emočně nezneužívá.

Toto znamení nemá cenu dál rozebírat. Kdo rozumí hodnotě charakteru, nepotřebuje další slova.

7. znamení: Stojí při Tobě celým srdcem.

Které slovo z těchto pěti je nejdůležitější? Ano, správná odpověď zní: CELÝM.

Srdce funguje jako celek, ať se ocitá ve zlém, nebo dobrém. Přijímá minulost stejně jako přítomnost. Srdce nikdy nefunguje podmíněně, ve smyslu: „Záleží mi na Tobě, ale jedině když…“

Ne. Proto lidé dokážou milovat i člověka, který jim ubližuje. Milují ho bezpodmínečně. I když on přestal milovat je. To jsou nádherná srdce!

Funkční srdce nerozlišuje, jestli je noc, či den, jestli je teplo, či zima, jestli jsme mladí, či staří. Pořád tluče, pořád pumpuje krev. Nepřetržitě. Jakmile by začalo konat s podmínkou, způsobil by nám fatální problém.

Proto nenadávejme na své srdce, že funguje bez KDYBY. A nesmějme se lidem, jejichž srdce chápe svou roli jako povinnost. Protože právě tito lidé jsou v životě nejspolehlivější. Nenazývají to ani „povinnost“. Pro ně, stejně jako pro jejich srdce, prostě není jiná volba.

8. znamení: Pracuje tak, aby vytvořil a udržel.

Lidé, o kterých mluvím, mají jednu neocenitelnou dovednost. Rozumějí totiž tomu, že všechno, co za něco stojí, se nedá vynutit. Láska, důvěra i úspěch se nedají ani koupit, je nutné si je vysloužit.

Není to snadné, ale co je nesnadné, obvykle stojí za to, protože je to za hranicí našeho pohodlí. A vysloužit si lásku, důvěru nebo úspěch je něco náramného. Proto také lidé, kteří mají všech pět pohromadě, nikdy s láskou, důvěrou ani úspěchem nehazardují. Vědí, že to nejsou samozřejmosti.

Na silných lidech mám rád to, že nečekají, až jim něco spadne do klína. Makají na tom, aby si to vytvořili. A když si to vytvoří, makají ještě více na tom, aby si to udrželi. Je to tak i s každým vztahem, na kterém jim záleží.

Z toho plyne také poslední, snad nejdůležitější znamení:

9. znamení: Má Tě jako prioritu za všech okolností.

Neznamená to, že Ti stojí za zadkem a jako služebníček vyplní každý Tvůj rozmar. Ne, protože ví, že tím by Tě ničil a připravoval o někoho, kdo pro Tebe má hodnotu – o sebe.

Svou hodnotu naopak neustále zvyšuje tím, že sebe má na prvním místě, nicméně když něco potřebuješ, aniž si o to řekneš, je nesobecký jak ve slovech, tak hlavně v činech.

Není při Tobě, jen když má čas. Nevolá Ti, jen když něco potřebuje. Neobjímá Tě, jen když na něj přišly jeho choutky. Má v hlavě více než jen tento jeden závit.

Uvědomuje si totiž, jak je pro váš vztah důležitá vyváženost. A že každá židle, která má jednu kratší nožku, prostě dříve nebo později skončí ve sběru.

Jasně, vybudovat dlouhodobý funkční vztah není snadné. Tím spíše to stojí za to. Protože to bývá se správným člověkem.

Pokud máte někoho, komu chcete na Valentýna udělat radost, vybrat si můžete z několika valentýnských sad. Chcete-li připsat mé osobní věnování do přiložené knihy, napište, prosím, Tereze, která tyto žádosti eviduje. Rád přispěji alespoň takovou maličkostí k radosti někoho, na kom Vám záleží.

  • Všechny mé knižní bestsellery si můžete zakoupit pouze zde.
  • Nevíte, kterou knihu si vybrat podle Vaší okamžité situace? Tady je rádce.

© Petr Casanova