5 rozdílů mezi Chlapci a Chlapy

2. rozdíl: Chlapec od problémů utíká, Chlap zůstává.

Chlapec je ještě malý, slabý. Nedokáže unést odpovědnost, nedokáže zvedat druhého, nedokáže obstát v těžkostech. I jeho sliby jsou slabé, jeho slova nic hodnotného neobsahují.

Chlap také býval malý a slabý Chlapec. Jenže zesílil. Naučil se unést odpovědnost, naučil se zvedat druhé, když to potřebují, naučil se i vzpírat se těžkostem. Na rozdíl od Chlapce pochopil, že překážky, problémy a výzvy, které slaboši obcházejí, jsou jako činky, díky nimž lze zesílit a vyrůst. Tam se rodí Chlap.

Chlapec svým nevyzrálým rozumem slibuje ženě, že s ní zůstane do konce jejího života. Chlap svým rozvinutým rozumem ví, že nic takového nejde slíbit. Nemůže slíbit, že s ní zůstane do konce JEJÍHO života, ale může slíbit, že s ní zůstane do konce života SVÉHO. Protože to může ovlivnit.

Jak píšu v knize 100 nejkratších cest k Tobě, Chlapi si uvědomují, že vztah s problémy neslábne, ale sílí. Že bouře je důvod ukázat, jak zdatnými jsou kormidelníky. Chlapi vědí, že všichni velcí lodivodi nabírají své mistrovství ne v bezvětří, ale v bouři.

Chlapci nemůžeme vyčítat to, že neumí zacházet se ženou, která padla. Nedokáže ji totiž zvednout. Svede maximálně tak hodit na ni ještě bláto. A to mu ještě nedojde, že se tak sám umaže.

Chlap naopak neopustí svou ženu, i kdyby od ní celý svět odešel. I kdyby trpěla v bahně, sejde do toho bahna za ní. Ne proto, že by tolik miloval bahenní lázeň, ale Chlap prostě nedopustí, aby žena byla v bahně sama.

Když byla Veronika smutná, že se její slaboch nevrací, položil jsem ji hádanku. „Víš, proč se Chlap nikdy nevrací? Protože on ve skutečnosti nikdy neodchází.“

3. rozdíl: Chlapec hledá modelku na slunečné pobřeží, Chlap partnerku do deště.

Chlapec nemá příliš rozvinutý rozum, proto mu nelze vyčítat, že si myslí, že ve vztahu nebo v životě slunce svítí napořád. Proto ze vztahu, kde se trochu zatáhne nebo vzniknou problémy, okamžitě utíká.

Chlap naopak ví, že celý život je o změně a o schopnosti člověka se změně přizpůsobit, změnu vyřešit. Jemu je jedno, že prší. Alespoň je to příležitost, jak se ještě víc semknout – pod společným deštníkem.

Chlapec je slabý, klesá pod tíhou prvního problému. Současně je ale tak slabý, že ani nesnese vlastní vinu. Proto vždycky všechno svádí na druhého. „To je TVŮJ PROBLÉM,“ říkal Veronice, protože ještě nevěděl, že dítě má dva rodiče, natož že ve vztahu nikdy neexistuje moje a Tvoje, ale pouze naše.

Chlapec nezvládá problémy. Proto jediné, co hledá, je dokonalá žena. Trpí, nadává, uráží. Protože dokonalý člověk neexistuje. Každá se mu záhy okouká. 

Chlap naproti tomu ví, že posuzovat člověka jen podle zevnějšku je krátkozraké. Povrch ženy představuje pokožka o ploše přibližně dva metry čtvereční. Toho každý člověk obhlédne za pár dní. Z vnějšího pohledu je tedy žena opravdu okoukatelná, ale Chlap ví, že krása člověka roste směrem dovnitř. A zatímco vnější půvab snad s věkem ustupuje, vnitřní krása, energie a moudrost jsou nekonečné. Chlap, který se zaměřuje na vnitřní krásu ženy, má co objevovat po celý život.

Proč jsou Chlapci pro ženy tak přitažliví a proč se jim ukazuje tak málo Chlapů? 

Otočte, prosím, na 3. stránku.