5 rozdílů mezi Chlapci a Chlapy

Chlapec ví, že stačí říct: "Jsi moje jediná královna." Protože ženy mají tak rády sladká slova. Chlap ale už ví, že vůbec nezáleží na tom, co jí říká. Protože to, jestli je jeho jediná královna, se pozná z toho, jak s ní zachází. Láska není jen to, co říkáme nebo cítíme, ale hlavně to, co DĚLÁME.
- Reklama -

„Budu s Tebou v dobrém i zlém,“ usmál se.

Nepoznala, že to je vtip.

Důvěřovala mu tedy. Otěhotněla. Odešla z práce. Zavázala se k nákupu bydlení, i když to přesahovalo možnosti její mateřské. Neváhala. Přece řekl: „Budu s Tebou v dobrém i zlém.“

Nebyl.

Na chodbě před příjmem na porod už čekala sama. Mobil měla plný jeho SMS zpráv, že „za to může ona“. Tentokrát bez smajlíků. Přestože to vypadalo jako vtip.

Veronika zůstala sama na všechno. Na všechnu přítomnost: porod, na syna s jeho podobou, na finanční závazky. I na všechnu minulost, ve které ustavičně hledala nějakou svou chybu. Byla jako zmatená GPS navigace, která má najít cestu tam, kde žádná není. A pořád jen „přepočítávala“. A hlavně byla sama i na všechnu budoucnost – při negativních pocitech neměla negativní myšlenky a tedy ani víru, že by ji mohlo čekat něco krásného. Její příběh se podobá mnoha případům v mé nelítostné knize Protože.

„Chci ho zpátky,“ prosila.

Zoufalí lidé mají zoufalé nápady, zdálo by se. Okolí ji za to přání odsuzovalo – jako by chtěla znovu podat nabitý revolver tomu, kdo se prvně pořádně netrefil.

Ale já jsem jí rozuměl. Něco jí moc chybělo: opětovaná láska. To křičelo její srdce. Ve skutečnosti jí tedy nechyběl on, ale naopak někdo naprosto opačný. Nechtěla Chlapce. Potřebovala Chlapa. Tedy někoho, kdo když řekne: „Budu s Tebou v dobrém i zlém“, směje se ne proto, že by řekl anekdotu, ale proto, že je to pro něj pozitivní závazek, rozhodnutí, přirozenost. Chlapa, který když něco říká, také to tak myslí, také to tak udělá. U Chlapa jsou totiž myšlenky, slova a činy v přímce.

  • Proč je tak důležité naučit se rozeznávat Chlapce od Chlapů?
  • Jak navnímat rozdíl mezi Chlapcem, který umí jen dělat závazky, a Chlapem, který je také dodržuje?
  • Proč vůbec existují Chlapci, kteří nedokážou domyslet dosah slov, tudíž jim ani nelze slovně vysvětlit, že milovat neznamená ubližovat, protože oni v těchto pojmech nevidí žádný rozdíl?
  • A hlavně proč o tom, kdo je Chlapec a kdo Chlap, nerozhoduje biologický věk a rodný list? Proč mohou existovat padesátiletí Chlapci i dvacetiletí Chlapi?

1. rozdíl: Chlapec žije složitě, Chlap jednoduše.

Každý Chlap byl někdy Chlapcem. Ale každý Chlapec se nestane Chlapem. Především proto, že Chlap v průběhu zrání pochopí, že život není složitý, to jen my si ho komplikujeme.

Chlap si v chlapeckých dobách tolik zbytečně natloukl ústa a zamotal život, až pochopil, že žít se dá vlastně úplně jednoduše. Kdo říká to, co si myslí, a dělá to, co říká, ten žije jednoduše. Nemusí si mnoho pamatovat. Mluví upřímně, jedná zodpovědně. Jeho pravda ve slovech odpovídá pravdě v činech. Chlapec takto daleko ještě nedozrál.

Chlapec považuje za výhodné například lhát. Myslí si, že na to nikdo nepřijde. Přitom pravdu vykřikuje do světa on sám – ano, z jeho činů je to jasné. Slova mohou být lež, ale činy vždycky říkají pravdu.

Chlapec koná v rozporu se svými slovy a svým nezralým rozumem myslí, že to není vidět. Rozporuplný je nejen jeho vnější život, ale hlavně vnitřní. Chlapec tak považuje za ohromné zjednodušení života to, že něco slíbí a nedodrží. A myslí, že se na to nepřijde.

Chlapec je prostě ještě dítě. Jako kdyby hrál na schovávanou. Malé děti, když jsou při schovce odhaleny, si zakryjí oči a myslí si, že tím pádem nejsou vidět. Chlapec dělá úplně totéž. Je trochu k smíchu. Ale víc je ho lidem líto.

Chlapci ve vztazích víc ztrácejí než získávají. To je důvod, proč se rodí Chlap. Chlap si prostě uvědomí příčinnou souvislost mezi svým jednáním a následkem. Chlapec to nikdy nepřizná. Ačkoli podvede, ještě se diví, že je opuštěn. Ačkoli spálí most, ještě se diví, že už k druhému nemůže najít cestu. Jeho rozum prostě ještě potřebuje vyzrát.

Aby se z Chlapce stal Chlap, stačí pochopit, že:

  • Jedna lež dokáže zničit milion pravd.
  • Žádná pravda nebolí tolik jako zjištěná lež.
  • Pravda žije chvíli, zatímco lež celý život.
  • Na získání důvěry je třeba spousta pravd, zatímco na ztrátu důvěry lež jediná.
  • Pravda vždycky vyjde najevo, protože slova mohou lhát, ale činy vyjadřují pravdu.

Na to není potřeba vystudovat Harvard nebo Sorbonnu. Chlapi jsou tak obyčejní lidé, kteří jen začali uvažovat selským rozumem. Uvědomí si, že ve vztahu nikdy neztrácí ten, kdo přijde o člověka, který lhal a podváděl. Ztrácí naopak ten, kdo přijde o člověka, který mu důvěřoval a dával pořád nové šance.

Jak rozdílně přistupují Chlapci a Chlapi k partnerkám?

Obraťte, prosím, na 2. stránku.