3 největší dary, které najdeš na dně

3. dar: Noví lidé

U dveří zazvonil poslíček. Podal mi dárkový balíček na mé jméno. Na něm byl vzkaz, který mi vzal dech. Jedna moje kamarádka vyjadřovala svůj vděk za to, že jsem jí tak často nablízku a že mě může považovat za jednoho z nejdůležitějších přátel.

Dlouho jsem se tak nestyděl. Protože ta dívka je handicapovaná a žije v ústavu.

Za poslední rok jsem za ní byl jednou.

Já, pro ni „jeden z nejdůležitějších“.

Být na dně je životní příležitost k podstatné pozitivní změně. Říkám jí větrání.

Jsme-li totiž zlomeni, zveme do svého života nové lidi. Takové, kteří nás nesoudí. Jiné ani nesneseme. A nebojíme se říct NE. Protože jsme zranitelní, obnažení, velmi nejistí, jsme také velmi vybíraví, s kým budeme. To je velké požehnání pádu na dno. Protřídí se nám skuteční přátelé.

A nejen ti. Jsme-li na dně, drsně selektujeme i místa, věci, činnosti. Vynecháváme vše, co nám nedělá dobře.

Zůstávají s námi ti, kteří nám odpouštějí, že nejsme dokonalí. Ti, kteří jsou právě v takové chvíli ochotni nám pomoci, podporovat nás, motivovat, inspirovat nebo jen tak – stát při nás, být nablízku. A pak pochopíme, že vlastně nezáleží na těch, kteří nás v těžké situaci opustili, ale na těch, kteří nám v těžké situaci naopak pomohli.

Jen lidé s takovým přemýšlením a takovým okolím dokážou v životě stoupat. Pokud toto uděláme, nepochybně i nám se to povede.

Tou chvílí počínaje začneme psát novou kapitolu svého života. Jak bude dlouhá, závisí pouze na tom, jak dlouho si s sebou poneseme to, co jsme našli na dně.

© Petr Casanova