Produktivní pravidlo 80/20 aneb O malých změnách, které způsobí velký rozdíl

- Reklama -

2. Vyrob si návyk

Chcete být úspěšní a produktivní nejen v jedné oblasti svého života, ale celkově jako lidé? Pak to, co se Vám začne dařit v jedné oblasti (dosahování jednoho konkrétního cíle), přeneste do běžného života.

Jak dlouho odkládám úklid garáže? Kolik dní se už vyhýbám tomu, abych si spočítal daňové přiznání? Návštěvu jakého filmu svým dětem slibuji už měsíce?

GTD (Get Things Done) neboli schopnost dokončovat je způsob všeobecného přemýšlení. Lidé, kteří prvního ledna začnou běhat, ale hned druhého přestanou, protože – krindapána – prší/sněží, mají vůli začít, ale ne pokračovat. Jediným způsobem, jak umlčet vlastní velkovýrobnu výmluv, je brát svůj přístup k rozhodování jako všeobecný systém.

Systém je jakákoli soustava činů nebo kroků, na které se v životě můžeme spolehnout a díky níž důsledně dosahujeme výsledků ve všech oblastech života. Kdo má tréninkový systém na budování svalů, objevil současně systém, jak dodržovat životosprávu, pěstovat vztahy, pracovat na sobě v zaměstnání nebo podnikání. Zkrátka tímto JEDNÍM systémem může začít uskutečňovat vše, co je pro něj důležité.

Dokončovací přemýšlení se stane jeho návykem, protože jej začne uplatňovat ve všech oblastech svého života. Získá disciplínu, sebekázeň, schopnost odstraňovat své nedostatky a zvětšovat své přednosti.

„Urgentní“ z jeho života téměř zmizí. Zůstane pouze „důležité“. Co není důležité, tomu se vyhýbá; co je důležité, to uskutečňuje. Z návyku se stane systém, ze systému návyk. To je druhá cesta, jak začít svůj čas využívat efektivně – především tím, co je pro nás důležité.

Návyk je vždycky těžké přeprat. Máme-li nějaký zlozvyk (chceme se zbavit kouření), musíme v mozku vyšlapat novou neurologickou pěšinu. Jako princ, který se pustil do boje s trním, aby se proklestil k Šípkové Růžence. Když včerejší úspěch s nekouřením zopakujeme dnes, zažijeme stejnou odměnu a tato nová neurologická cesta se trochu rozšíří. Učiní tak s každým dalším úspěchem v řadě. Čím širší je tato nová neurologická cesta, tím je pro nás snazší ji nazítří projít. Pravidelností tedy budujeme snazší zítřek. Nicméně, začít klestit tu cestu je těžké.

Můj tip: Najděme si jednu aktivitu, ideálně takovou, která podporuje některý z našich cílů (typicky: životospráva), a vyšlapávejme novou cestu. Mysleme na to, že hlavní je pravidelnost. Postačí zdánlivá maličkost: Každé dvě hodiny vypít skleničku vody. Nejenže budeme hydratovaní, ale začneme trénovat myšlení na pozitivní návyk.

3. Dbej o náladu

Nálada je pocit. Pozitivní nálada je pozitivní pocit. Pozitivní pocity vytvářejí pozitivní myšlenky, pozitivní myšlenky ústí v pozitivní činy a pozitivní činy vedou k pozitivním výsledkům. Vida, kam až může vést takové vstávání z postele „dobrou“, či „špatnou“ nohou.

Na Pensylvánské univerzitě vypozorovali, že lidé s dobrou náladou mají lepší výsledky v práci, jsou úspěšnější v jednání s klienty (i po telefonu), zatímco lidé se špatnou náladou udělají méně práce, vyřídí méně úspěšných telefonátů a potřebují více přestávek během pracovního dne. Myslím, že to není žádný div.

Jsme-li šťastní a pozitivní, máme mnohem větší předpoklad uspět. I lékař s dobrou náladou, konstatovali Američané, je schopen dosáhnout přesné diagnózy u pacienta o 19 procent dříve (pacient se dříve uvolní a otevře, protože takovému lékaři spíše důvěřuje, že mu pomůže) než lékař se špatnou náladou. Mimochodem, optimističtí obchodníci vykazují o 56 procent vyšší úspěšnost než pesimističtí. Totéž se týká sebevědomých studentů před zkouškou. Jako by nálada ovlivňovala výkonnost mozku.

Můj tip: Experimentujme s hudbou, určitě existuje taková, která nás dostává do nálady. Dělejme si čas na cvičení, je to nejzdravější antidepresivum a stimulátor mozku. Zkoumejme, co nás rozesmává, a tudíž zbavuje stresu. Smích okysličuje, vyplavuje endorfiny a uvolňuje svaly. Má vliv na celé tělo, nejen na bránici.

A ještě něco: Když jsem tvořil motivační diáře, zakomponoval jsem do nich seznamy vděčnosti. Každý večer si napišme tři prožitky, za které jsme ten den vděční. Ať jsme zakusili cokoli, zjistíme, že ten den nebyl zbytečný – že nám dal nějakou zkušenost a energii. Je to způsob, jak se více zaměřit na to pozitivní, než destruktivně posté lamentovat nad tím, co se nám nepovedlo.

4. Odměň se

Odměna nejenže podporuje dobrou náladu, oceňuje návyk a zvyšuje chuť do práce (to jest motivuje všechny předchozí body), ale má ještě jeden podstatný benefit. Umožňuje zastavit se. Získat odstup a nadhled. Případně přehodnotit, zpřesnit cestu. Mimochodem, i odpočinek může být odměnou.

Kdykoli zapomínáme odměnit se, přehlížíme zásadní biologický fakt. Příroda ke svému rozvoji potřebuji změnu. Člověk vystavený dlouhodobému stereotypu (i pracovnímu) ztrácí drajv, výkonnost, produktivitu. I mozek, aby naostřil své závity, potřebuje regeneraci.

Uvědomit si, CO vlastně děláme, PROČ je to pro nás důležité a JAK bychom mohli dosáhnout ještě lepších výsledků, o tom je takzvaná produktivní přestávka. Spojená s odměnou chutná vůbec nejlépe.

Nezapomínejme: Všichni máme stejně času – 24 hodin denně. O tom, jak ho využíváme, nejlépe vypovídá naše pravidlo 80/20. Zjistit, že jsme doposud většinou marnili čas, není negativní, ale pozitivní informace. Umožňuje nám začít s body 1 až 4. Před mnoha lety jsem takto začal i já. Tak proč byste to nedokázali Vy?

Tématem lepšího využívání času v každodenním životě se budu obsáhle zabývat i v letošních vydáních magazínu FC. K odběru se přihlásíte ZDE.

Petr Casanova