7 pravidel hádky aneb Jak nebýt soupeři, ale spoluhráči

Je to výzva. Musíte se dohodnout. Najít společnou cestu. Jak jinak chcete jít životem společně?

„Já mám pravdu! Musím z hádky vyjít jako vítěz!“

„Druhý to musí uznat, jinak si už nemáme co říct!“

„Buď bude po mém, nebo jdu pryč!“

Máte pocit, že se do takových radikálních konců stáčejí hádky ve Vašich vztazích, ať už pracovních, nebo partnerských? Že kdo nejde s Vámi, musí jít nutně proti Vám?

Věříte, že když se zbavíte někoho, kdo není jako Vy, vyhrajete, a že nelze žít s někým, kdo má momentálně odlišné názory, hodnoty nebo pohled na život?

Domníváte se, že takový protějšek je na obtíž a nic pozitivního Vám nepřinese?

V magazínu FC píšu, že základním omylem je myslet si, že úspěšné vztahy mezi lidmi jsou snadné. Tak jako za úspěšnými konci jsou nesnadné začátky a za úspěchy lidí spousta práce, úspěšné vztahy nejsou ty, které by neprocházely žádnými problémy, ale naopak ty, které se s problémy potýkají stejně často jako ty naše, jen ti úspěšní (partneři) se je naučili řešit.

Nikdo učený ovšem z nebe nespadl. Pokud to nezvládáme, pojďme se to naučit. A předně pochopit, že existují dva druhy partnerů ve vztazích:

  • těm prvním se ve dvou řeší problémy hůř, protože nejsou schopni se shodnout, překonat svou rozdílnost,
  • těm druhým se řeší problémy společně naopak lépe, protože umějí využít svou rozdílnost, dvě hlavy zkrátka vymyslí víc.

Vztahy nerozbíjí rozdílnost lidí, ale způsob, jak s ní páry zacházejí

Když se mě při mých pravidelných pondělcích na základních školách děti ptají, co je vlastně vztah a na co se mají připravit, odpovídám jim: Vztah je ROZDÍLNOST.

Kdykoli někoho přibíráme do vztahu, musíme přijmout jeho odlišnost. Nesmíme s ním být přesto, že je odlišný, ale právě proto, že je odlišný.

Žádný vztah nerozbíjí rozdílnost partnerů, ale způsob, jak s ní páry nakládají. Protože na světě neexistují dva totožní lidé, stoprocentní kompatibilita dvou lidí není možná. A právě to je bohatstvím vztahu, jeho předností oproti samotě. Druhý může dát našemu názoru odlišný úhel pohledu, což nám může zachránit život, když se trápíme pro něco, nad čím se on dokáže pousmát – a následně nám vysvětlit, že například jeden zakomplexovaný šéf opravdu není jediný obyvatel světa, nebo jeden nevydařený projekt ještě neznamená neúspěšný život.

Prožívá tento pár těžké, nebo dobré časy? Nejsilnější jsou ty páry, které se snaží držet při sobě vždycky.

Právě odlišnost genů, výchovy, životní cesty, zkušeností i hodnot, které jsme časem nabyli, nám dala i rozdílný práh bolesti. Co nás deptá, partnera ještě nemusí – může nás z bahna, do kterého jsme padli, vyzvednout, protože má sílu tam, kde my ji už necítíme.

Ano, pořád mluvím o problémech. Jenže vězte, že úspěšný vztah se nevytváří jen v dobrých časech, které spolu sdílíme, ale hlavně na překážkách, které spolu překonáváme, a v neshodách, ve kterých spolu dokážeme nalézt kompromis. Říct „Miluji Tě“, když je všechno zalité sluncem, je snadné, ale dokázat říct „A přece Tě miluji“, když je všechno zamračené, dělá partnerský vztah silným a úspěšným. Tehdy se poznají úspěšní partneři. V problémech. V neshodách. Při střetu s rozdílností.

Naše otázky tedy znějí:

  • Jak poznat v těžkých časech správného partnera?
  • Vadí, když se pohádáme?
  • Jak vlastně vést naše konfrontace, aby vztahu pomohly, a ne ublížily?

Po hádce nikdy není jen jeden vítěz a jeden poražený; vždycky pouze dva vítězové, nebo dva poražení.

Ve své základní knize 250 zákonů lásky píšu, že bychom se nikdy neměli bát chvil, kdy se s druhým hádáme. Spíše bychom se měli bát chvíle, kdy se přes zjevné problémy hádat přestane. Tehdy totiž už v jeho mysli nemusí existovat nic, o co by mu stálo za to se pohádat. Protože nevidí žádnou společnou budoucnost, žádnou cestu, po které bychom spolu mohli jít.

Pak neprohrává jen on, ale i my. Protože jsme selhali. To je také důkazem, že po hádce nikdy nezůstává jen jeden vítěz a jen jeden poražený, ale vždycky pouze dva vítězové, nebo dva poražení. A to je důvod, proč bychom se měli zajímat i o jiný než svůj pohled.

Uvedu tedy alespoň 7 základních pravidel hádky v úspěšném vztahu.

Otočte, prosím, na 2. stránku.