5 nezapomenutelných pěších túr ve světě

Koupání v Kambodži

Vadí Vám zima? Přemýšlíte, kde se zahřát a protáhnout si kosti?

Projít slavnou pouť přes Pyreneje až do Santiaga de Compostela. Zvládnout Grand Italian Trail skrz Alpy až na Sardinii nebo Sicílii. Vydat se po Velké himálajské stezce Nepálem, Bhútánem, Indií nebo Tibetem s vyhlídkovým bodem ve výšce až 6200 metrů nad mořem. To všechno jsou v těchto měsících náročnější výzvy.

V teplejších krajích se nabízejí zajímavé pěší túry, nabité dobrodružstvím, výhledy i poznáním. Pokud uvažujete tímto směrem, alespoň pět inspirací i s aktuálními teplotami:

Indonésie

Hora Rinjani na ostrově Lombok, foto: Emirates

Gunung Rinjani je velkolepá sopka na ostrově Lombok (23 °C). Výšlap na druhou nejvyšší horu Indonésie je náročný, ale stojí za to. Cesta na vrchol nabízí nejlepší výhledy v celé Indonésii včetně skrytého jezera Segara Anak ve tvaru půlměsíce. Pro místní je to významné místo, kde každoročně uctívají ducha této sopky. Hlavně vyznavači víry Wetu Telu mají jezero za posvátné poutní místo, kam se chodí modlit během úplňkových nocí.

Optimálně leťte na Bali a poté využijte k přepravě na Lombok loď či lokální aerolinky.

Srí Lanka

Výhled z Adamovy hory, foto: Emirates

Takto vypadá odměna za zvládnutí výšlapu na známé poutní místo Adamovu horu (Šrí Pada). Traduje se, že obrovskou stopu nohy na úpatí hory zanechal buď samotný Buddha, bůh Šiva, nebo sám Adam, který měl na vrchol sestoupit přímo z nebe.

Adamova hora na obzoru, foto: Emirates

Na Srí Lance je příjemně (28 °C). Hora vysoká 2243 metrů se nachází uprostřed ostrova, z hlavního města Kolomba se sem dostanete vlakem. Výstup na legendární horu začíná v noci a je třeba se na vrchol dostat ještě před východem slunce. Pak dostanete možnost zhlédnout unikátní úkaz – stín hory samotné na mlžném oparu (výše).

Kambodža

Park u hory Kulen, foto: Emirates

Zaleťte si do Phnompenhu (29 °C), dostupného například s Emirates, a poznejte místní tropické džungle. Asi 40 kilometrů od města Siem Reap, do něhož je z hlavního města dobré spojení, se nachází hora Kulen, poutní místo obklopené tímto krásným národním parkem. Oblast je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a květin, ukrývá řadu vodopádů, starobylých chrámů a nekonečné množství turistických tras. Nejoblíbenější je celodenní výlet ze Siem Reap.

Na vrcholu hory Kulen se nachází pagoda, z níž je vidět na všechny světové strany, a uvnitř chrámu je navíc obrovská socha ležícího Buddhy.

Austrálie

Great Ocean Walk, foto: Emirates

Pokud jste navštívili tenisový Australian Open a přemýšlíte, kam se ještě vydat z Melbourne (20 °C), zvažte dechberoucí trek podél pobřeží. Turistická trasa Great Ocean Walk je otevřena od roku 2006. Vyráží se z Apollo Bay směrem na západ a „promenáda“ měří 104 kilometrů.

Trek vede kaučukovými a eukalyptovými lesy, křižuje písečné duny a míjí bílé pláže a útesy. Uvidíte ztroskotané lodě, maják Cape Otway a budete mít výhled na impozantních Dvanáct apoštolů, skupinu osmi vápencových skal tyčících se z moře. Na túru se můžete vydat sami nebo s průvodcem, přičemž kyvadlovou dopravou si lze nechat převézt zavazadla.

Nový Zéland

Hooker Valley, foto: Emirates

Pokud preferujete spíše klidnější vycházky, z novozélandského města Christchurch (18 °C), kam doletíte třeba s Emirates, vede túra Hooker Valley. Cílem je Aoraki, národní park Mount Cook, výlet zabere asi tři hodiny a poskytne neopakovatelné výhledy. Prochází se starobylým údolím Hookers, drsnou krajinou zakrytou ledem, poté horninami podél řeky Hooker a končí se u ledovcového jezera, odkud jsou nádherné výhledy na horu Cook, také zvanou Aoraki.

Trasa vede přes tři visuté mosty. Cestou míjíte malebné ledovce a majestátní hory, kvůli nimž budete téměř na každém kroku vytahovat fotoaparát.

  • Kde si dobře odpočinout v rámci České republiky? Inspirujte se v magazínu FC.

© Petr Casanova, Jana Dudrová