Vzkaz dvacetiletého kluka, který umírá, všem, kteří zapomínají žít

- Reklama -

Pohled z poněkud větší výšky

Ano, Lukáš mohl celý ten měsíc pasivně čekat, kam ho nelítostný proud zanese. Místo toho se rozhodl si veškerý zbývající čas, v němž ještě sám sebe může ovlivnit, jednoduše UŽÍT. A jeho následný pocit?

„Slovy je těžké popsat to, co cítím. Vyjádřit, jak obrovsky je tento pocit při zpětném pohledu na život důležitý. A to jsem odmala pořád slýchal, jak je čas nesmírně hodnotný. Bohužel jsem si to neuvědomoval. Nebo jsem ve své dětské hlouposti nechápal, že tu nebudu navždy.“

Jeho závěrečné věty, když dovolíte, už nebudu přerušovat…

„Chci, Petře, abys věděl, že zcela chápu, že začaly poslední dny mého života. Dřív bych byl asi naštvaný. Teď jsem ale vyrovnaný a spokojený. Poslední čas jsem si totiž užil nejvíc, jak jsem mohl.

Dřív by mě asi mrzelo, že neuvidím mnohé z toho, co jsem vidět ještě chtěl a na co jsem se těšil. Ale to neuvidí nikdo. Nikdo nemá tolik času. Má ho ale dost na to, aby stihl všechno opravdu důležité.

Jako bych se na svůj život díval každý den ze stále větší výšky. Stále víc mi dochází, že jsem NIC z hlediska celé planety. A že ta planeta je NIC z hlediska celého vesmíru. Ta planeta i my na ní letíme naprosto ztraceni nepředstavitelnou rychlostí nekonečnou temnotou. A stejně tak vypadá i náš život.

Čím déle letím, tím jasněji vidím, že jsme tu proto, abychom vytvořili nějakou stopu. V druhých, v sobě. Abychom vymodelovali smysluplný život, i když to pro každého z nás znamená něco jiného. Ať už to znamená cokoli, měli bychom za tím jít. Myslím, že proto jsme na Zemi. Když se zastavíš a rozhlédneš, musíš uznat, že je to přes všechny problémy nádherné místo, kde si můžeme užít svěřený neznámý čas a udělat tak si svůj život co nejvíc naplněným.

A to je, Petře, to skutečně důležité. Měl jsi pravdu. Ne věci, ale zážitky dělají život. Proto žijme tak,“ podtrhl svých posledních šest slov, „ať máme poslední den co sčítat!

Abychom na konci příštího roku 2019, pokud máme to štěstí ho ještě prožít, sčítali co nejvíce smysluplných dnů, pro to jsem sepsal Vánoční Speciál 2018. Získat ho můžete ještě zde

© Petr Casanova