Užitečné dárky 1: Zbav ji strachu z angličtiny!

Vybírat dárek ženě, to vůbec není tak snadné, jak to na první poslech vypadá. Alespoň pro muže. Ženy si totiž skoro všechno mohou koupit samy. A často lépe. Vždyť který muž se vyzná v micelárních vodách, velikosti plavek, trendech kabelek, a vůbec v tom, co se jeho ženě líbí nebo co potřebuje?

A zase volit voucher na masáž, večeři nebo slevový kupon do obchodu? Sakra, jak být po tolika letech originální? Jak darovat dlouhodobé partnerce něco, co by si sama nekoupila, co by ji nejspíš ani nenapadlo, a přitom jí to prospěje? Jak ji překvapit, krátkodobě i zaskočit, ale z dlouhodobého hlediska nadchnout – a zároveň na tom neprodělat kalhoty? A jak to vyřešit rychle, skoro lusknutím prstu?

Můj následující tip je prověřený, a to přímo mou partnerkou. Pomohl jí vyřešit letitý problém. Zpočátku, když ho rozbalila, pro ni byl noční můrou, dnes na něj nedá dopustit. Ten dárek se jmenuje Edoo. Dostala ho k narozeninám v únoru.

Ne a ne a nebudu mluvit!

Jana se od vysoké školy bála mluvit anglicky. Anglicky sice rozuměla – poslouchala i četla –, ale nemluvila. Dlouhých deset let před cizinci raději mlčela, než aby udělala chybu. Přitom mluvit anglicky tolik chtěla.

„Nevěřila jsem si. Myslela jsem si, že musím mluvit správně a rychle, jinak budu pro smích. Ve stresu, který jsem si při konverzaci vytvářela, jsem nedovedla plynule improvizovat. Když jsem v promýšlené větě narazila na slovo, které mi v angličtině vypadlo nebo jsem ho neznala, rudá studem jsem si říkala: Že jsi raději nemlčela!“

Strach z chyby. Tak zněl její problém. Tvrdila mi, jak se anglicky začne učit, až konečně odejde ze zaměstnání na mateřskou. S narozením malého ale naopak získala výmluvu, proč nemá čas. Vypadalo to jako neřešitelný rébus. Ale samozřejmě řešení měl. Janě jsem totiž zaplatil drsný kurz. Neexistuje v něm výmluva. Jen posun.

Je to angličtina po telefonu. Proč je to drsný kurz? Protože nemáte šanci používat internetový překladač (na rozdíl od psaní nebo čtení) ani mimiku, gesta (na rozdíl od osobního rozhovoru). Nikoho nevidíte, jen slyšíte. A pokaždé jiného člověka. Pokaždé jiný dialekt.

Před několika týdny jsme byli na dovolené v dalekém zahraničí. Jana mi vyrazila dech. Mluvila. A jak! Jasněže s chybami, nejvíc pletla časy, asi jako když se cizinec poprvé snaží mluvit česky, jenže nikomu to nevadilo. Oni jí rozuměli. Byla tak schopna mluvit s instruktorem bike tripu o součástkách jízdního kola (slova, která jsem sám vůbec neznal). S kuchaři o surovinách v jídle. S průvodcem v autě o politice, náboženství, životě, historii – celých šest hodin, co nás vozil po ostrově.

Jak je takový obrat možný? Je to prosté – Jana se přestála bát mluvit. A to pouze proto, že v Edoo není jiná šance, než že MUSÍ mluvit!

Prostě musíš!

Každé ráno v devět jí zavolají. To je čas, který si zvolila. Malý tou dobou snídá, nevyrušuje ji. Jana má pět minut klidu na telefonát. A právě tak dlouho trvá.

Pokaždé je na druhé straně někdo jiný. Jednou Čech, jindy anglický rodilý mluvčí. Ale vždy na Janu mluví anglicky. A mluví na ni od prvního dne tak, aby rozuměla a reagovala. Z primitivní angličtiny na začátku se tak za deset měsíců posunuli k pokročilé.

Důvodem, proč Jana nabrala kuráž i obrovskou slovní zásobu, je téma telefonátu. Dopředu není známé. Ale každý den je jiné. Od února si tak Jana musela anglicky povídat ve stovkách tematických okruhů. Vždy jde o to, aby lektor nalezl slova nebo spojení, které Jana neumí.

Když je Jana v úzkých, buď termín anglicky opíše, nebo řekne česky. Lektor (je-li to Čech) jí ihned poradí a od té chvíle to anglické slovo nebo frázi procvičují v různých větách a souvislostech. Jakmile hovor skončí, Janě přijde na mobil esemeska s problematickými slovíčky, které má čas si osvojit. A ten čas je do večera. Pak Janě v mobilní aplikaci přistane úkol. Krátký test. Na minutu. Jana ho prokliká před spaním. Osvěží si tak vše, co ještě ráno neuměla, a nazítří volá někdo znovu. A vše pokračuje – zase u jiného tématu. Pět pracovních dní v týdnu.

Když ztratíš strach…

Vím, že když dárek dostala, chtěla mě „zabít“. Tvrdila, že nikdy Angličanovi telefon nezvedne. Pak to ale zvládla. A v srpnu, když půlroční kurz končil, mě prosila, ať jí ho prodloužím. Je to neuvěřitelné, ale anglická konverzace, které se vždy tak bála, by jí najednou chyběla.

„První telefonát byl strašný,“ vzpomíná. „Bála jsem se mluvit, že udělám chybu a někdo se mi bude smát. Tak jsem byla vychovaná. Jenže i když jsem chybovala, zjistila jsem, že to nevadí. Že mohu říct: ,Promiňte, můžete mi to zopakovat?‘ A že když ten hloupý strach překonám, tak se začnu zlepšovat. Denně se naučím okolo deseti nových slov. To je ročně přes tři tisíce! Vím, jak se řekne hever, ventil pneumatiky i pumpička – protože jsme jednou řešili píchlé kolo. A takových témat je tři sta ročně.“

Nemusí nikam docházet. Rozumí odlišným dialektům (podle národnosti lektorů) včetně americké angličtiny. A co je pohroma pro lektory, zamilovala si mluvení, protože ví, že díky němu objevuje. Ona, která se na začátku tolik bála zvednout telefon, ho dnes odmítá položit. „Ještě jednu otázku, prosím?“ žadoní po pěti minutách u lektora.

Tak vypadá člověk, který položí na lopatky svůj vlastní strach.

Pokud, pánové, chcete partnerce, a to ani nemusí být na mateřské, dát pod stromeček něco, co by si patrně nikdy nekoupila, ačkoli potřebuje zlepšit angličtinu jako sůl, klikněte na Edoo. Ale připravte se na to, že v létě na dovolené už Vás nepustí ke slovu.

© Petr Casanova