7 důvodů, proč jsou optimisté šťastnější

Už Winston Churchill řekl: „Pesimista vidí těžkost v každé příležitosti. Optimista vidí příležitost v každé těžkosti.“

Tato myšlenka mě v životě hodně ovlivnila. A rád ji připomínám všem, kteří se zbytečně kaboní. Nakonec, i dalajlama prohlásil: „Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. A když řešení nemá, starosti nepomohou.“

Můj kamarád se zamiloval do dívky v metru. Přes sklo soupravy. Ona jela v té vedlejší. Pokukovali po sobě, uculovali se, flirtovali. Ona pak dýchla na sklo a do zamženého oparu vepsala své telefonní číslo.

Volal jí. Mnohokrát. Nikdy hovor nepřijala. Už byl frustrovaný, když mu od ní přišla zpráva: „Jen SMS, prosím. Jsem neslyšící.“

Teď se Radkovi nemohu pro změnu dovolat já. V každé volné chvíli je na kurzu znakového jazyka…

Tvá cesta k úspěchu

Poslední vydání magazínu FC v tomto roce jsem zaměřil na nové začátky. Tak jako každý prosinec vytváří ideální kombinaci s Vánočním Speciálem, zaměřeným na pozitivní myšlení v těžkých chvílích.

Představme si, že mezi každým přáním a jeho splněním vede cesta. My všichni si myslíme, že jde o přímou hladkou dálnici po rovině. Ve skutečnosti je horší než současná D1. Mnoho překážek, objížděk, komplikací. Častokrát musíme na jeden krok vpřed udělat dva kroky vzad. Častokrát musíme i přehodnotit cestu. Ale cíl měnit nesmíme.

Optimismus není vrozená vlastnost, tak jako řidičské schopnosti. Obojí je dovednost, dá se naučit a zautomatizovat. Ani úspěšným se člověk nerodí, ale stává – za předpokladu, že se nedá odradit složitostmi cesty.

Úspěšní a neúspěšní lidé se liší v jediné podstatné věci. Jinak mají mnoho společného. Než něčeho nového dosáhnou, nevěří si. Pochybují. Uvědomují si, jak je cíl daleko. Rozdíl je však v tomto:

„Nevím, jak toho dosáhne,“ řekne neúspěšný při pohledu na vzdálený cíl. A tak to vzdá.

„Neumím nic z toho, co dokážou úspěšní lidé,“ řekne. A tak to vzdá.

„Nejsem tak dobrý jako lidé, kteří mého snu dosáhli přede mnou,“ řekne. A tak to vzdá.

Úspěšný člověk má v zásadě stejné pochyby, ale vyvodí z toho opačný závěr:

„Chci toho dosáhnout, ale nevím jak,“ řekne úspěšný. A dodá: „Takže můj úkol je se to naučit.“

Stejně odpoví na zjištění, že nemá požadované schopnosti nebo znalosti. Nebo že není tak dobrý jako jiní před ním. Pokaždé je to pro něj důvod začít, ne skončit. Tohle nemám, tohle neumím, tohle nezvládám – pro neúspěšného je to pádný důvod přestat. Pro úspěšného je to pádný důvod naopak snažit se stát tou osobou, která to bude mít, umět, zvládat.

Úspěšní lidé jsou optimisté. Kdyby neuvěřili v sebe, ve svůj úspěch, nepůjdou za ním, nevydrží tu cestu. I z toho je patrné, že úspěch, a to v jakékoli oblasti lidského snažení, je především záležitostí nastavení mysli.

Pro čtenáře našeho specifického magazínu Business Leaders jsme na konec roku připravili lahůdku – vydání zaměřené na plánování cesty k cíli, sebemotivování i sebeodměňování tak, abychom přes všechny dílčí potíže cestu nevzdali. Opět za výkladu úspěšných lidí a jejich doporučení. (Ostatně, na to jsme zaměřili první velkou konferenci hned zkraje roku 2019. Jmenuje se příznačně: Věřily, že můžou).

Záleží mi na tom, aby lidé nebyli pesimisté. Aby věřili ve svou schopnost naučit se to, co ještě neumějí a co k dosažení cíle potřebují. V tom spočívá optimismus. Že všechno dobře dopadne. Ne proto, že by úspěch spadl z nebe, ale proto, že k němu umíme dokráčet.

Jak se tedy optimismu naučit? V čem upravit své přemýšlení? Co optimistu především odlišuje od pesimisty? Otočte, prosím, na 2. stránku. Jdeme na sedmičku důvodů.