10 způsobů, jak zlepšit svůj život

8. ZAČNĚME si vážit toho, co už máme

Nejbohatší lidé nejsou ti, kteří mají nejvíc, ale ti, kteří mají dost a nepotřebují víc. A nemluvím jen o penězích.

Mnoho lidí věří, že dosáhne vnitřního štěstí, … Až budou mít novější auto. Až budou mít větší byt. Až budou na vyšší pozici. Pochopme však, že i potom bude záležet na schopnosti ocenit přítomnost.

Chceme-li si v životě užít co nejvíce štěstí, naučme se oceňovat už to, kde jsme a co máme. Sajme z toho energii. Buďme hrdí na to, co jsme už dokázali překonat a kolik překážek už máme za sebou. To nám dá sílu do překonávání překážek, které nás teprve čekají.

Budeme-li denně schopní ocenit přítomnost, pak se náš život promění ve šňůru šťastných dní. Zjistíme, že užít si můžeme nejen cíl, ale i cestu.

Pak objevíme, že není ani tak důležité, čeho v životě dosahujeme, ale kým se v průběhu té cesty stáváme – někým, kdo si dokáže vážit svých výher i proher, protože mu dávají motivaci do dalšího dne.

9. ZAČNĚME dávat šanci svým nápadům a snům

Opravdu chcete žít? Život je změna. Žít znamená zkoušet, objevovat, hledat.

Kdykoli začneme zkoušet něco, co jsme ještě nikdy nedokázali, nemůžeme si být jisti, že nám to vyjde. Na druhou stranu nám to nikdy nemůže vyjít, jestliže to nezačneme zkoušet.

Úspěšní lidé jsou ti, kteří na začátku byli natolik šílení, že zkoušeli. Neměli nesplněné sny. Měli jen sny, o které se pokusili, i když třeba nevyšly.

Jak zdůrazňuji v magazínu FC: Zkusit znamená získat zkušenost. Tedy: v každém případě se posunout. Někdy k úspěchu, jindy k ponaučení. V obou případech je to však zisk.

10. ZAČNĚME soupeřit se svou včerejší verzí

Já vím, že nás bolí to, co špatného nám provádějí druzí lidé. Já vím, že nás trápí, že druzí jsou v něčem napřed. Ale také vím, že kdykoli se soustředíme na rozdíl, který je mezi námi a druhými, nikdy nebudeme spokojeni.

My totiž nikdy nemůžeme být jako oni. Ale v každém okamžiku života můžeme být jako my.

Všímejme si druhých, ale jen proto, abychom se inspirovali jejich přístupem, oceňovali jejich myšlení, učili se z jejich odvahy. Nesoupeřme s jejich osobnostmi. Jsme totiž nesouměřitelní.

Věřte mi, že každý jsme unikát. Všichni máme něco, co druzí nemají. Jediný objektivní a měřitelný souboj tak můžeme vést pouze sami se sebou. Snažit se být alespoň stejně dobří, raději lepší, než jsme byli včera.

Zlepšit svůj život znamená do značné míry zjednodušit jej. Přemýšlet více o tom, co nám energii dává i bere. A jednat tak, abychom energii spíše získávali než ztráceli.

Potřebujete začít nový život? Chcete si přes svátky uklidit v hlavě i srdci? Využijte aktuální vydání magazínu FC. Můžete si ho koupit i bez předplatného zde

V rámci předplatného neplatíte poštovné. Další vydání, které plynule navazuje na aktuální, vychází koncem ledna. Předplatné si aktivujete zde

© Petr Casanova