10 způsobů, jak zlepšit svůj život

- Reklama -

Vyhlížíte k novému roku jako k novému začátku?

Bilancujete ten starý a přemýšlíte, co byste rádi zlepšili?

Dovolíte několik inspirací, na jejichž základě jsem stavěl aktuální vydání magazínu FC o nových začátcích?

Můj impulz

Když jsem před lety trávil dovolenou tisíce kilometrů od domova, cítil jsem se paradoxně velmi unavený. Hlava mi pořád šrotovala pracovními problémy.

Zašel jsem na masáž. Balijská terapeutka ohnula svou paži a loktem mi zatlačila postupně na čtyři body dutiny břišní.

Vyjekl jsem jako nikdy. Bolest, jako když Vás říznou nožem.

Ovládala shiatsu – umění uvolňování energetických kanálů v těle. Vyprávěla mi, jak břichem vedou ty, které rozhodují o trávení, proměně potravy ve zdravou energii. A dodala, že já je mám v kritickém stavu. „Neměla bych Vám to říkat, ale kdybyste zítra umřel, nikdo by se nemohl divit.“ Ta věta mě bodla ještě víc.

Tehdy jsem ještě o shiatzu mnoho nevěděl, a tak jsem ji považoval jen za šamanku, která se ze mě snaží vyrazit peníze za další masáže. Představil jsem si však, co by se stalo, kdybych nazítří opravdu umřel. Jak ke mně někdo přichází, odvádí mě od rozdělané práce, malého dítěte, spousty nahromaděných peněz, aniž bych dostal příležitost si je vůbec užít. Ano, představte si – že zítra tu příležitost už mít nebudete.

Tím dnem jsem změnil svůj přístup k životu. Především jsem přestal čekat. Když se mě pak lidé ptali, co jsem tím dnem začal, tak žít. Žít lépe než doposud – to je můj směr.

Nevím, jestli Vaší nejvyšší hodnotou je zdraví, štěstí, spokojenost někoho druhého, peníze, kariéra nebo vnitřní klid. Následujících 10 inspirací má však smysl ve všech případech, a nejen na Nový rok.

Prostředí. Základ Tvé změny. Můžeš dokázat víc, anebo také vůbec nic.

1. ZAČNĚME trávit čas se správnými lidmi

Kdo jsou „správní lidé“? Pro mě ti, kteří mě nabíjejí energií a posouvají.

V první fázi mého života to byli takzvaní „lícoví“ lidé – kteří mi opakovali, že zvládnu to, na co si netroufám. Dávali mi pozitivní vnější motivaci (motivaci, která přichází zvenčí a je kladná: Ty to dokážeš).

Ve druhé fázi mého života, když jsem už v sebe uvěřil, mi přestali vadit i „ruboví“ lidé – kteří mi opakovali, že něco NEzvládnu. Dávali mi negativní vnější motivaci (motivaci, která také přichází zvenčí, ale je záporná: Ty to nedokážeš). Nebýt jich, sám bych někdy své cíle brzy vzdal, ale oni mě svou nevírou donutili, abych pokračoval.

Především jsem se však snažil vždycky mít kolem sebe opravdové přátele – to jest ty, kteří mě mají rádi nejen takového, jaký jsem teď, ale i jakým chci být v budoucnu.

A proč je přehodnocení „správnosti“ lidí v našem okolí tak důležité? Protože naše prostředí nás přímo ovlivňuje. Všichni jsme průměrem přibližně pěti osob, kterými se nejvíce obklopujeme. Mysleme na to.

2. ZAČNĚME čelit svým problémům

Jak zdůrazňuji v magazínu FC, nežijeme v ideálním světě. Všichni lidé mají problémy. Co člověka definuje, tedy není velikost nebo povaha jeho problému, ale přístup, kterým na problém reaguje, a způsob, kterým se z problémů zotavuje.

Jestliže nejednáme, problémy nevyhnijí. Naopak začínají obvykle stále více zahnívat a zapáchat.

Proto je důležité být ve správném prostředí. I tehdy, když nás problémy dusí, nám vnější motivace (ať pozitivní, nebo negativní) může pomoci.

Pojďme do problémů. Učme se dělat, co je v našich silách, pro jejich odstranění. Vnímejme každý problém jako příležitost. To, s čím bojujeme, se jednou změní v to, co jsme překonali. A čím těžší to bylo, tím pyšnější na sebe budeme.

Ano, problémy jsou jako truhly. Uvnitř je poklad. Říká se mu síla.

3. ZAČNĚME být k sobě v každém ohledu upřímní

Potřebujeme něco změnit? Potřebujeme něčeho dosáhnout? Potřebujeme se stát někým lepším? V odpovědi se ukrývá cíl naší cesty. Abychom však mohli dosáhnout cíle, potřebujeme v první řadě vědět, kde se sami nacházíme. Upřímně.

Když nevíme, kam jdeme, je jedno, jakou cestu volíme, protože tam nedojdeme. A když nevíme, odkud vycházíme (a předstíráme, že jsme lepší, než ve skutečnosti jsme), sami si cestu komplikujeme a prodlužujeme.

Proto si řekněme upřímně: Co zahřeje naše ego? Co nám dá nejlepší energii? Odpovězme si férově, jen tak budeme moci být neomluvitelně sami sebou. Je to jen náš život, naše cíle, naše hodnoty. Povězme si tedy na rovinu: Co od života opravdu chceme?

Máte svou odpověď?

Jak ji uskutečnit?

Otočte, prosím, na 2. stránku.