Utajený svátek nezamilovaných aneb Jak se singles hýčkají až 90% slevami

Proč by měli mít svátek jen zamilovaní?

Být single, dokonce i single rodič, není v dnešní době nic nenormálního. Co však normální není – že rozhodnutí být dočasně samotářem považuje párová populace za chybu a ti, kdo si zvykli na single life, byli připraveni o jedno: o den, kdy to mohou oslavit. Ano, oslavit to, že jsou sami!

Znáte 14. únor? Růžová srdíčka, bonboniéry, přáníčka, květiny. Svátek všech zamilovaných, ale také postrach většiny nezadaných. „Proč jsi pořád sám?“ „To jako nikdy nebudeš mít dítě?“ „Nemyslíš, že už Ti je dost let?“

Čtyři mladí Číňané už těchto výslechů měli dost a na vzdor „americkému Valentýnu“ vyhlásili Singles‘ day! Ano, vybrali 11. listopad jako den, kdy lidé mohou veřejně oslavit vztahovou nezávislost!

Svátek nezamilovaných

Psychologové se radují nad nápadem i nad termínem. Zrovna podzim je citlivým obdobím. Dny se zkracují, tma rozšiřuje, a to nejen kolem nás, ale i v nás. Máme méně energie ze Slunce, jsme smutnější, a navíc když s blížícím se koncem roku máme bilancovat, v kombinací s negativnějším viděním roste počet nešťastných radikálních řešení – ne proto, že by situace v životě byla tak bezvýchodná, ale proto, že naše vidění je takové.

Že nevíte, co je dobře na tom být sám? Já jsem odpovídal v článku Výhody, které přehlížíme aneb Jak se i samota může stát požehnáním. Ti, kdo AntiValentýn stanovili, chtěli, aby právě na konci roku se lidé zamysleli také nad výhodami toho být jen jeden (proto samé jedničky v datu – 11. 11.). „Šli jste si za svým, chcete mít radost, chcete být pozitivní, tak si to užijte,“ říkají.

V Číně tomu dni říkají Guanggun Jie. A upřímně, kam se hrabe Valentýn… V roce 2017 šlo o celosvětově vůbec nejúspěšnější nákupní den (jak off-line, tak on-line nákupů). Jen Alibaba, největší čínské online tržiště, kam spadá i oblíbený AliExpress, utržil během oslav 25,4 miliardy dolarů. Proč? Protože na tento svátek dělá šokující slevy.

I letos, přesně v den 11. 11., budou na čínském AliExpress online shopu slevy až 90 %. A pozor, díky cashbacku od Plné Peněženky získáte z nákupu na AliExpress část peněz zpátky, takže Vás nákupy zrovna 11. listopadu nebudou stát skoro nic. (A upřímně, nikdo nezkoumá, zda jste single. Můžete si tak nakoupit na Vánoce, a když se o superlevných nákupech s cashbackem zmíníte známým, uděláte určitě radost i jim – jako byste jim dali Ježíška trochu s předstihem…).

Proč zrovna 11. 11.?

Číňané tento den slaví od roku 1993, tedy letos 25. rokem. V roce 2011 se Guanggun Jie zapsal do historie hromadnou svatbou 4000 párů. Toto číslo má svou logiku: 11. 11. jsou 4 jedničky vedle sebe. Čtyři samostatné “kůly v plotě”, jak si říkali čtyři studenti v čínské univerzity Nanjing. Právě oni uspořádali první Singles’ day na jedné čínské univerzitě. Chtěli oslavit svou nezávislost.

Měl to být původně jen mejdan, ale psycholog z opačného konce světa Ralph Smart prohlásil: „Mají pravdu. Štěstí nezačíná s Vaším vztahem, s Vaší prací, s Vašimi penězi, ale s Vámi!“

Jak se máte rádi? Potřebujete nezbytně někoho druhého, aby Vás rozmazlil?

Rozhodující jste Vy sami. Naučte se dělat si radost!

Bohatí lidé si umějí dělat radost. Kupují si drahá auta, luxusní vily, ostrovy nebo třeba občanství jiné země. Ano, i to může někomu udělat radost.

Vy nemusíte být takto extrémní. Začněte malými krůčky. Zamyslete se: Kdy jste si naposledy udělali radost?

Ať jsme v páru, nebo single, je to přece o radost. A ti, kdo jsou single, mají podle psychologů o několik důvodů víc radovat se: Nemusejí nikomu vařit, posluhovat, po nikom uklízet. Nikomu se nemusejí přizpůsobovat, hádat se o své plány a potřeby. Je jen na Vás, jestli budete v pohodě, čím se rozmazlíte, zda vyrazíte na nákupy. Sakra, kdy naposledy jste si pořídili něco nového a fakt podle sebe?

Jste-li single, konečně je Váš život opravdu jen o Vás. Vytěžte z toho maximum. Nikdy nevíte, jak dlouho Vaše single období bude trvat.

Scházejte se s přáteli a buďte bezstarostní. Užívejte si přítomnost a vězte, že jednou budete na své single období rádi vzpomínat – to až budete místo 11. 11. slavit 14. 2.

Ani pak to nebude špatné. Tak proč by měla být špatná samota?

POZOR! Až 90% slevy na Alibabovi jsou jen 11. 11.! Pokud máte zájem, v neděli vstupte

© Petr Casanova