Proč si muži myslí, že stačí peníze, ale ženy potřebují i jejich čas

- Reklama -

1. málo, které ženy potřebují: Být spokojené

Není spokojenosti bez lásky. A není lásky bez spokojenosti. (Už jsme zase u té párovosti, vzpomínáte?)

Láska a spokojenost tvoří spojené nádoby. Máme-li sebe nebo někoho rádi, snáze překonáváme překážky. Máme pro co/koho žít, proč vstát po ráně a za čím jít.

Láska je ovšem jako zahrada. Musí se ošetřovat a její plody rozdávat, nenechat spadat. Jinak zahrada hnije. Láska, kterou nepěstujeme, se nevrací a stává se pískem v motoru – zadře nás, zastaví všechny mocné procesy v našem životě.

Jsme-li sami, platí, že kolik lásky máme pro sebe, tolik jí dostáváme zpět. Jsme-li však ve vztahu, platí, že kolik lásky dáme druhému a ona se nevrátí, tolikrát si ublížíme.

Ženy potřebují být spokojené. Nejsou-li spokojené ve vztahu, najdou si buď jiný vztah, kde se jim nějaká láska vrátí, nebo jsou raději samy, protože pro sebe si dostatek lásky vždycky časem zase umějí vyrobit.

Ženy jsou rozené zahradnice a hospodářky. Umějí pěstovat lásku. Jsou i trpělivé. Ale jednou ji přestanou dávat tam, kde se jim to pocitově nevyplatí.

2. málo, které ženy potřebují: Věřit

Shrnu to pod jeden pojem, ačkoli bych mohl napsat: věřit a důvěřovat.

Věřit je ženská nezbytnost. Aby ženy mohly fungovat ve vztahu, potřebují věřit, že vztah má budoucnost. Jejich čas běží jinak než mužský. V jejich světě funguje jiná setrvačnost. Chyba může znamenat devítiměsíční následek s ovlivněním celého života – zatímco muž už dítě hodil přes palubu.

Čím silněji žena věří, tím lépe překonává všechny problémy. Čím méně věří, tím spíše jako parkurový kůň zaváhá před překážkou.

I víra tvoří spojenou nádobu – s důvěrou. Žena potřebuje cítit k muži důvěru. Jak zdůrazňuji ve své poslední knize Protože, důvěřovat znamená dát druhému příležitost, aby mě zranil, a současně doufat, že to neudělá.

Opakuji: Ženám běží čas jinak než mužům. A zrada je i jinak bolí.

Proto ženy tolik potřebují mluvit. Tolik potřebují rozhánět domněnky, které je zdravotně ničí. Tolik potřebují partnera nejen do postele, ale hlavně ke stolu.

Protože správnému partnerovi důvěřují. Správnému partnerovi se svěřují. Se správným partnerem se hádají. Z toho vyplývá:

3. málo, které ženy potřebují: Mít s kým sdílet

Prohýbá-li se žena pod nákupními taškami, galantní muž přispěchá a pomůže. Ví totiž, jak je to pro samotnou ženu těžké.

Přitom svět není jen hmotný. Stejně ženy potřebují pomoci se zátěží, která není vidět. Je v hlavě, v duši, v srdci. V těchto případech žena galantního muže potřebuje snad i víc.

Mužům často nejde přes rty slovo „přítelkyně“. „Moje holka“, „žena“, „stará“ – to jim jde lépe.

Ženy jsou ale pyšné, když mohou říct: „To je můj přítel.“ Přátelství je totiž pro ženu symbolem sdílení. Symbolem důvěry a vnitřní spokojenosti. Pěstování přátelství je jednou ze základních potřeb ženského bytí.

Ženy jsou natolik moudré, že vědí, jak důležité je sdílení. Máte-li s kým sdílet starosti, stávají se menšími. Máte-li s kým sdílet radosti, mnohonásobně rostou. I proto ženy více než muži umějí dávat i přijímat. Naslouchat i radit. Chválit, nehanět. Protože si ženy uvědomují, jak je pro ně důležitý – přítel.

Pro ženy není obtížné si představit přítele, který není partnerem. Stačí jim někdo naladěný na stejnou vlnu, stejné tempo, stejné vnímání světa. Někdo, s kým se smějí až k pláči. Někdo, komu mohou říct to, co skutečně chtějí, o čem sní. Někdo, kdo si jich váží natolik, že s nimi také sdílí.

4. málo, které ženy potřebují: Mít pro co/koho žít

Muži, zamysleli jste se někdy opravdu nad tím, pro co žijete? Dovedete pojmenovat to, pro co byste se vzdali kariéry? Existuje vůbec něco takového, co byste přivedli na svět, čemu byste se obětovali a ono by to přesáhlo Váš život?

Ženy vědí, jak důležité jsou peníze, ale málokdy v zaměstnání vidí jen je. Nesnášejí pocity marnění času, neužitečnosti a neprospěšnosti. Mnoho žen hledá v pracovním procesu víc – hlubší smysl, pocit vlastního uplatnění, osobní růst. Nejen polstrované křeslo a dojem momentální důležitosti.

Ženy se nestydí říct nahlas, že peníze mají rády, že je potřebují a chtějí si je dopřávat. Ale jen peníze jim prostě nestačí. Potřebují i pozitivní zpětnou vazbu – pochvalu, motivaci, vedení. A neplatí to jen o práci. Ženy potřebují cítit smysl ve všem, co dělají. I třeba v posteli.

„Jsi úžasná, skvělá, nenahraditelná…“ – to pro ně nejsou jen slova, ale čistá energie.

I proto ženy naplňují děti. Protože děti jim dávají bezpodmínečnou lásku. V jediném objetí řeknou vše, co ženy potřebují, i beze slov. Děti mámy milují. Děti mámy neodsuzují ani nehodnotí. V dětech se zrcadlí ženské touhy. Děti jsou pro ně absolutní a přímá láska.

Muž má pro ženu smysl tam, kde dodává to, co děti dát nemohou. Ženy chtějí muže silné, statečné a spolehlivé. Muže věřící ve své vlastní schopnosti. Muže, kteří nemají potřebu něco dětinsky dokazovat sobě nebo svému okolí, protože tuhle potřebu mají jen slabí. Muže, který je tak silný, že ke slibům dodá i skutky. Který jen nestaví vzdušné zámky, ale i jedná. Který si pořád na něco nestěžuje, ale který je schopen problémy řešit.

Jak ukazuji na příkladech v knize Protože, s takovým mužem se ženy přestávají bát budoucnosti. S takovým mužem odcházejí obavy o existenci (svoji i dětí). Slabí muži si myslí, že je to v penězích. Ne, je to v jistotě. Je to v muži, který umí nalézat řešení a skloubit své myšlenky, slova a činy v jednu konstrukci, která drží.

Takového hledají, protože takovému důvěřují.

Takový je schopen uznat i kvality druhého a respektovat, protože v tom nevidí své ohrožení.

Jakou nejdůležitější spojenou nádobu ženy potřebují naplnit?

Otočte, prosím, na 3. stránku.