Proč se věrnost ženy pozná, když muž nemá nic, a věrnost muže, když má všechno

- Reklama -

1. uvědomění: Nikdo z nás nečte myšlenky

Dáváme-li někomu své maximum, ještě to neznamená, že mu to bude stačit. Proto máme ústa a uši, abychom o tom, co je pro druhého důležité a co pro něj sami můžeme udělat, mluvili a naslouchali. Pokud s námi druhý nekomunikuje, fakticky není možné budovat vztah, leda naslepo – „myslet si“, že konáme správně, ještě neznamená, že opravdu konáme v souladu s tím, co chce partner. Proto se také většina vztahů rozpadá kvůli slovům, která se někdo zdráhal vyslovit.

Kdo nekomunikuje, je jako neřízená střela, která nemá žádné určené souřadnice a prostě letí vzduchem. Nevíme, kdy a kde vybuchne.

Jamie si své partnerky hýčkal věcmi a myslel si, že ho milují. Ve skutečnosti milovaly jen jeho věci, a když jejich přísun skončil, odešly. Myslel si, že udělal něco špatně.

Míša podporovala své partnery v tom, co chtějí, a myslela si, že ji proto nikdy neopustí. Ve skutečnosti všechny své vztahy netušeně posouvala k bodu, kdy ji opustili. Také si myslela, že udělala něco špatně.

Oba se museli naučit, že když dávají maximum, co mohou, a partnerovi to nestačí, pak to pouze dávají nesprávnému partnerovi.

2. uvědomění: Nikdo není dokonalý

Chybujeme – učíme se. Zaplaťpánbůh. Znamená to, že s námi život má stále plány, jen nás potřebuje zkušenější.

Nebojme se nových vztahů jen proto, že nejsou dokonalé. I Jamie má chyby. I Míša. Protože se však naučili spolu mluvit o tom, které chyby na druhých jim vadí, a mají motivaci je odstraňovat, tak se sice nikdy nestanou dokonalými, neboť to člověk nedokáže, ale rozhodně se spolu dokonalosti budou přibližovat.

Možná nebudou dokonalejšími pro všechny ostatní lidi ve svém okolí, ale jeden pro druhého určitě ano.

Potřebuješ někoho, kdo ZAKUSIL – kdo poznal opak toho, co dáváš; jen ten je schopen to, co dáváš, ocenit, protože si toho po svých zkušenostech dokáže vážit.

Míša od svatby slýchá, jaká je zlatokopka, když se rozhodla žít s bohatým mužem, který byl ve skutečnosti mnohokrát na dně a rozumí hodnotě peněz.

A Jamie od svatby slýchá, jaký je hlupák, když se jistě znovu nechá okrást ženou, která ve skutečnosti z každého předchozího vztahu odešla jen s igelitkou.

Zatímco já dál oběma přeji to nejlepší a připomínám to nejdůležitější:

3. uvědomění: Nový vztah nebude mít nic společného s žádným předchozím

Kdykoli se ohlédneme za svou minulostí, červenáme se kvůli chybám, kterých jsme se dopustili. Jak jsme mohli být tak hloupí? zakrýváme si oči. A to jen proto, že jsme nepochopili život.

Všechny chyby v minulosti nám připadají zjevné jen proto, že jsme se ponaučili. Nebýt těch chyb, neponaučili jsme se. Zůstali bychom doposud „tak hloupí“.

Važme si chyb. Buďme za ně vděční. Odnaučují nás hlouposti a naivitě a učí nás chyby, které najednou jasně vidíme, už nikdy neopakovat.

Jamie potkal ženu, která s muži na dně nikdy nekončila, ale naopak začínala – stála při nich, podporovala je, byla přesně tím, co Jamie potřebuje.

A Míša potkala muže, který na vrcholu svého úspěchu nedostává závrať, aby o takovou ženu nikdy zbytečně nepřišel. Protože si uvědomuje, že druhou takovou by nemusel potkat.

Více o vztahových zvratech a způsobech, jak se s nimi vyrovnat, čtěte v mých knihách.

A jak si udržet pozitivní mysl i v negativních situacích? O tom je celý Vánoční Speciál.

© Petr Casanova, foto: Viktor Hanáček