Karma nemilovaných dětí: Jak překonat echoismus

Když Ti chybí láska, máš pocit závislosti na tom, kdo Ti ji nedává.

Záleží Vám na tom, abyste se zavděčili druhým?

Hodnotíte sebe podle toho, co si o Vás myslí okolí?

Poví-li Vám někdo, že nemáte hodnotu, věříte tomu?

Nedokážete se vzepřít názoru druhého a raději tiše souhlasíte, než byste se postavili sami za sebe?

Dnes Vám povím o problému jménem echoismus. Pozor, nezaměňovat za egoismus. To je přesný opak.

Narcis a Echo

Většina z nás zná narcismus. Někdo i narcistu potkal nebo má v partnerském vztahu (viz Jak na narcistu aneb Silný navenek, křehký uvnitř). Ale echoismu si často nejsme vědomi, ačkoli jím vinou příliš dominantní výchovy trpíme.

Narcis a Echo jsou postavy ze stejné řecké báje. Do krásného Narcise se zamilovala právě Echo, lesní nymfa. Ale on byl zahleděn jen do sebe, miloval pouze odraz své vlastní tváře v lesní tůni, a ona si proto nepřipadala hodna lásky a chtěla si ublížit. Bohové zasáhli. Narcise potrestali věčným životem, dokud neobejme toho, koho miluje – svůj odraz v tůni. A Echo byla zbavena vlastního hlasu a slyšet byla jen tehdy, pokud opakuje něčí názor.

Odejde, kdykoli chce. A Ty máš pocit, že bez něj nedokážeš žít.

Tato báj jednoduše vysvětluje obě lidská prokletí, která stojí na opačných stranách vztahů. Jedním extrémem je narcismus, absolutní sebemilování na úkor všech kolem nás, opačným extrémem je echoismus, kdy jsme zcela ztratili sami sebe a jsme jen ozvěnou druhých.

Navěky na oběžné dráze

Narcis a Echo, to je také častý pár v reálném životě. Oba rysy se mocně přitahují. Narcis kolem sebe nesnese nikoho, kdo mu nelichotí, a Echo je oslněna „silnou osobností“ Narcise, který jí vždy řekne, co si má myslet. Výsledkem je typický vztah manipulátora a oběti (viz 5 nejúčinnějších vět manipulátora, které Ti seberou rozum).

Ve svém tištěném dvouměsíčníku FC se zabývám všemi příčinami nízkého sebehodnocení člověka, jeho sebepodceňování, sebeobětování, sebeponižování. Příčiny echoismu bývají často v dětství, zejména v autoritářské výchově. Nejčastěji jde o důsledek vztahu matka – dcera. Matka-narcistka trvalou manipulací vytváří z malého tvorečka postupně echoistku, která nemá dostatek sebeúcty a zvykne si pohybovat na „oběžné dráze“.

„Jsi na mně závislá, budeš mě poslouchat, nemáš na výběr.“ Tento postoj k druhým v Tobě zarezl. Cítíš závislost na každém, kdo Tě odmítá.

Ano, stává se takovou planetou Zemí, obíhající kolem svého Slunce, na kterém je současně životně závislá. Tento rys pak uplatňuje ve všech vztazích. I v práci, i v partnerském vztahu.  Zdánlivě se zdá, že si echoista takové protějšky přímo vybírá, potřebuje je. Ve skutečnosti je echoistovi špatně. Uvědomuje si svou závislost a vnitřní prázdnotu. „Někde“ v minulosti ztratil sám sebe. A potřebuje sám sebe najít. I proto jsem celou letošní řadu magazínu FC věnoval hledání/nalezení sama sebe.

Jak si echoista může pomoci? Jak uzdravit své zraněné vnitřní dítě? Jak se zbavit zlozvyku hodnotit sebe podle druhých? Otočte, prosím, na 2. stránku.