Jen ve svetru do zimy? Ženy už kašmír milují. Pochopí ho i muži?

- Reklama -

„Obleč se pořádně!“ říkala mi maminka, když jsem byl malý a venku byla tuhá zima. Jenže co je obléct se POŘÁDNĚ?

Když jsem si navlékl hodně vrstev, vypadal jsem jako reklama na pneumatiky. Proč ale tak nevypadají ženy, štíhlejší, křehčí, zimomřivější? Co se tedy skrývá za jejich POŘÁDNĚ? Čemu říkají smart fashion, tedy chytrá móda?

A pak jsem si na to sáhl…

kašmírová vlna
Kašmírová šála

Kdo nikdy nehladil kašmír, patrně v něm ani nikdy nevyšel do mrazu – bez kabátu. Ano, jen ve svetru! Z kašmíru se ale dělají také šály, šátky, pašmíny, rukavice, čepice i pyžama. Proč právě z něj? Protože tato přírodní vlna se získává ze zvěře, žijící v nehostinné zimě minus čtyřiceti stupňů pod nulou, a to po dobu šesti měsíců v roce. Až pak, s oteplením na himálajských náhorních plošinách, kašmírské kozy přestávají vlnu potřebovat a jsou vděčné za její ostříhání nebo vyčesání.

kašmírské kozy
Kašmírské kozy

Bohužel, každoročně se získá jen patnáct tisíc tun surového kašmíru. Vyčesávači musejí vystoupat až do výšky 4000 metrů nad mořem. A neberou všechno. Z jedné kozy si vybere jen nejlepších sto padesát gramů vlny. Co svetřík, to vlna tří až pěti koz. Záleží na kvalitě.

Zatímco v supermarketech běžně narazíte na takzvaně „kašmírový svetr“, který je hrubý až nepříjemný na kůži, protože z podřadných vláken, které si kozy samy odírají o horské skály (sběrači je jen zvedají ze země v celých chomáčích), podle mezinárodních úmluv se jako „100% kašmír“ smí označovat pouze ta vlna, jejíž jemné vlákno má střední hodnotu průměru 0,019 mm (19 mikronů). „U našich svetrů trváme na ještě menším průměru, mezi 15 ař 15,5 mikronů. Takové vlákno je – pro představu – 15krát tenčí než lidský vlas,“ říká Peter Greša, největší tuzemský obchodník s kašmírem, kterému je teprve čtyřiadvacet let, začínal ve svých sedmnácti. (Mimochodem, letos jeho e-shop expandoval už i do Vietnamu.)

Peter Greša, druhý zprava

„Neznám lepší produkt, který vytváří sama příroda a člověk ji nemůže překonat. Kašmír se nevytahá, nebledne, nemění tvar. Když si svetr zapotíte, stačí ho den nechat odpočívat a nazítří je zase připravený, a to díky přirozené technologii odvětrávání. Vyprat potřebuje jen poté, co nachytá špínu, ale opět – stačí ho prát ručně, netřeba ho žehlit ani sušit na slunci. Svetr s dvanácti ply přitom ochrání před mrazem tak důsledně, že si na něj už nemusíte brát bundu ani kabát.“

Mikrony a ply

Zazněly dva pojmy, které bychom si měli vysvětlit. U mikronů (síla vlákna) platí: čím méně, tím lépe. Jemnější vlákno je příjemnější na omak, nejjemnější svetry jsou hebké jako koupelová pěna.

„Letos jsme od místních dodavatelů získali nejkvalitnější dostupný kašmír – z vláken hrubých jen 14,5 mikronů, což je opravdu největší známý luxus –, jsme vytvořili limitovanou kolekci PREMIUM – 3 modely svetrů pro dámy a 4 modelů svetrů pro pány. Vyšli jsme z nejoblíbenějších modelů,“ říká Greša. „Tím jsme vytvořili svetříky v kvalitě, jakou mají dvě, tři světoznámé kašmírové značky. Nicméně ty fungují s astronomickými maržemi a požadují za svetříky tohoto typu od 800 do 900 eur. My, protože nejsme obří značka, jsme se při totožné kvalitě dostali na cenu už od 260 eur, nejdražší pánský svetřík stojí 470 eur,“ těší Grešu.

Sám se do kašmíru zamiloval na cestách, a to na první dotek. „Je jemný, hebký a neskutečně hřejivý. Vždyť je několikanásobně hřejivější než svetr stejných parametrů z ovčí vlny,“ podotýká. To však záleží na takzvaném ply – počtu nití v jedné přízi. Běžné kašmírové svetry mají 2 ply. Grešovy mají až 12 ply, takže si na ně v mrazech ani nemusíte brát kabát. Vlákno králů, jak se kašmíru přezdívá, nosili evropští vladaři již od 13. století. Napoleonova druhá manželka Joséphine měla sbírku sedmnácti pašmín a právě ona objevila metodu, jak lehce rozeznat pravý kašmír od falzifikátu. Pravá pašmína je tak jemná, že ji celou provlečete prstenem!

Z Nepálu i Egypta

Peter Greša odebírá kašmírové produkty ve velikostech XS až XXXL přímo z Nepálu, z poctivé manufaktury buddhistické rodiny, kterou osobně navštěvuje. „Je tam zakázaná dětská práce a tkalci jsou velmi dobře zaplaceni. Nám obojí může znít jako samozřejmost, ale Nepál patří mezi nejchudší země a každý příjem je pro místní životně důležitý. Naše spolupráce je tedy nastavena jednoduše – zaplatím hodně, ale chci jen bezchybné zboží.“ Grešovi tak místní vycházejí všemožně vstříc. Namíchají mu i jakoukoli barvu a zásilku má doručenou do 5 týdnů od objednání.

„Samozřejmě, dál cestuji po světě a hledám to nejlepší z nejlepšího. Nyní se nám podařilo dojednat egyptskou bavlnu, už po staletí známou svou vzácností. Ideální vlhkost a plodnost oblasti podél delty Nilu totiž umožňuje pěstování nejlepší bavlny na světě. Královnou egyptské bavlny je prémiová Giza 45, tvoří pouze 0,4 % celkové egyptské produkce,“ informuje. A právě tento název, Giza 45, mají v sobě unikátní svetry pro dámy i pro pány v jeho nabídce. „Nikdo jiný tohle nevyrábí,“ komentuje svetr s mimořádně dlouhými vlákny (přes 36 mm), s indexem rovnoměrnosti 89,8 % a průměrem menším než tři mikrony. „Svetr je neobyčejně odolný vůči roztažení. Při vší pevnosti jsou však vlákna současně velmi jemná. Zkrátka, jde o kombinaci svěžesti bavlny s hebkostí kašmíru.“

Nejspíš už tedy vím, co máma měla na mysli slovem „pořádně“ i proč si ženy tolik zakládají na kvalitě chytré módy.

Zajímá Vás nejkvalitnější kašmír za rozumnou cenu? Do 15. listopadu platí slevový kód FIRSTCLASS. Uveďte ho na stránce Felipe.cz a máte 10% slevu. Zažádat tam můžete i o bezplatné zaslání tištěného katalogu.

© Petr Casanova